• Oblíbená místa: Island, Portugalsko, Chile, Baltské ostrovy

O cestovateli

Písničkář

Od roku 1970 vystoupil na téměř čtyřech tisících koncertech, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době koncertuje i se svou skupinou Křehcí muži. Vydal více než deset samostatných písňových alb: debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve třech vydáních, Dívčí válka (2006), Muži jsou křehcí (2007, www.muzijsoukrehci.cz), 12 druhů samoty (2010) a Večírek rozpadlých dvojic (2010).

Spisovatel

Od roku 1990 vydal více než deset knih – od sbírek poezie Hodina duchů (1990), Ženy, muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu), souboru fejetonů (Přízrak v nákupním středisku) a televizních rozhovorů, až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. V každém čísle týdeníku Rozhlas můžete najít jeho fejeton, ale napsal už i libreto k opeře.

Televizní moderátor

V letech 1993 – 2010 jsme mohli většinou na programu ČT2 spatřit některý ze 135 pořadů s názvem Posezení s Janem Burianem nebo dvacítku filmů z cyklu Burianův den žen, na němž spolupracuje s řadou mladých filmových dokumentaristů. Autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu.

Mimo jiné

Mimo jiné je propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, uvádí předávání literárních cen Magnesia Litera, předávání Státních cen a Cen Ministerstva kultury, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.

Cestovatel

Jako cestovatel vyráží do světa již více než deset let. Provádí po Islandu, Portugalsku, v Chile a na ostrovech v Baltském moři. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky). Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě a mentalitě tamních lidí.

O Janu Burianovi

Podcast Burianovo zavěšený kafe

Co jsem zapomněl aneb z deníku potulného písničkáře

Jan Burian nechce být rockerem

Jan Burian a zpívající kniha

Nicnedělání se lekl. A tak si písničkář Jan Burian po sedmdesátce znovu zaplnil diář, píše fejetony, natáčí podcast

Pořad České televize o Janu Burianovi:

13. komnata Jana Buriana Rozhovor pro ČR 6 v pořadu Zeměžluč
Jan Burian: Když vím, jak žili moji předkové, jsem spokojenější s tím, v jaké době žiju    

Aktuální výpravy s cestovatelem Jan Burian

Dříve proběhlé výpravy s cestovatelem Jan Burian