Do Portugalska s Janem Burianem podruhé a jinak

Termín: 7.6.2018 - 17.6.2018
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 55 400 Kč

Velká cesta do Portugalska s Janem Burianem I. představuje seznámení s touto zemí, a mnohá velká překvapení pro ty, kteří tam ještě nebyli, případně o Portugalsku jen četli. Velká cesta do Portugalska s Janem Burianem II. je určena zejména zájemcům, kteří se chtějí do Portugalska vrátit, uvidět nová místa, většinou turisticky méně známá a odhalit nová tajemství. Necháváme na úvaze zájemců o naše putování, jakou z možností si vyberou. Já osobně i lidé z Axamitu si s vámi o této volbě rádi promluví nebo odpovíme písemně na všechny vaše dotazy. Pokud byste měli zájem, můžete si s naší pomocí prodloužit výpravu v Portugalsku o pobyt u moře.

Věřím, že naše společná cesta pro vás bude příjemným překvapením a nezapomenutelným zážitkem.

Sláva Portugalsku!

Jan Burian

Itinerář výpravy

Z Prahy z letiště Václava Havla odletíme do Lisabonu a do Porta. Autobus nás zaveze do hotelu v centru města a pořádně se na to všechno vyspíme.

1. noc – Porto

Připomeneme si kouzlo tohoto nádherného města – starobylou čtvrť Ribeira, majestátní mostní konstrukce z dílny architekta Gustava Eiffela, barokní věž Dos Clerigos, z níž je krásný výhled na celé Porto, legendární kavárnu Majestic, zájemci navštíví i věhlasné místní muzeum moderního umění…

2. noc – Porto

Po snídani vyrazíme na sever přes dávnověké centrum křesťanství Bragu se zastávkou u kostela Bon Jeus do Monte až ke starobylému keltskému sídlišti Citãnia de Briteiros, kde se projdeme po asi nejhůře vydlážděné cestě naší sluneční soustavy. Nocleh nás čeká v kolébce portugalského národa v půvabném středověkém městě Guimarães, kde se roku 1139 prohlásil Alfons I. Dobyvatel portugalským králem.

3. noc – Guimarães

Tento den nás čeká Minho, kraj vinho verde neboli nezralého vína. Zajedeme si do hor ke španělským hranicím do národního parku Peneda-Gerês a prohlédneme si espigueiros, žulové sýpky v kamenné vesničce Soajo v místech, kde jsou osamocené krávy nedílnou součástí silničního provozu a nad piniemi, tisy a megality létá orel skalní. Až se nabažíme tohoto podivuhodného světa, obrátíme se zpátky k jihu.

4. noc – Pinhão

Dopoledne na nás bude čekat loď a zaveze nás z Pinhaa do jiného malého městečka v kraji Douro do Tuy. Projdeme se podél řeky a až nám vyhládne, necháme se Axamitem pozvat na oběd do místní restaurace s krajovými specialitami. Autobus nás odveze o pár desítek kilometrů dále k jihu a projdeme se starobylým městečkem Guarda. Nocleh nás čeká v hotelu v městečku Covilhã, nejživějším centru Serra da Estrela, což česky znamená Pohoří hvězdy.

5. noc – Covilhã

Na naší cestě portugalským vnitrozemím nás čeká jedna z nejpodivuhod­nějších horských vesniček v Evropě, o níž bedekry uvádějí, že která byla v roce 1938 vyhlášena „nejportugalštější vesnicí v Portugalsku“. Je však nutno předeslat, že průvodce tento názor nezastává – pro Portugalsko přece vůbec nejsou typické domy, které mají místo střech obrovské balvany! Až dáme průvodci zapravdu, vydáme se do městečka Castelo Branco a zbude-li nám trochu času, navštívíme místní Jardim Episcopal, biskupskou zahradu. Pozdě odpoledne překročíme hranice do kraje Alentejo a přiblížíme se k další kamenné vesničce, kdysi sloužící jako pevnost proti Španělům, k Marvão. Třeba tam potkáme i západ slunce.

6. noc – Marvão

Dva následující dny strávíme potulováním po Alentejo, po kraji, kde jsou jen tři rychlosti, z nichž ta nejrychlejší je – „pomalu“. Po prohlídce Marvaa přes centrum tohoto cípu země, městečka Portalegre, se rozjedeme za dobrodružsvím do turisticky téměř neznámých končin s megality, olivovníky a korkovými duby. Viděli jste například někdy dolménovou kapli, respektive kapli, která byla přizděna k dávnověkému dolmenu? Průvodce vás do těchto míst zavede. Cestou do vesničky Monsaraz se středověkým templářským hradem a úchvatným výhledem do kraje, kde budeme nocovat v místním pitoreskním hotýlku, se pozdravíme i s hlavním městem Alenteja Évorou.

7. noc – Monsaraz

Poslední den našeho putování po neznámých a turisticky zatím ještě takřka neobjevených místech portugalského jihovýchodu navštívíme postupně půvabná městečka s poetickými jmény: Moura a Beja. Budeme si vyprávět o zajímavých osobnostech, které tu žily. Prohlédneme si staré arabské a židovské čtvrti a snad se neztratíme v jejich úzkých uličkách. Budeme obdivovat místní architekturu, atmosféru malých obchůdků a cukráren a také domy s opuletními komíny. V tržnici si nakoupíme třeba olivy a tremoços.

8. noc – Lisabon

Začínáme prohlídkou Lisabonu. Dopoledne navštívíme majestátní čtvrť Belém, odkud po řece Tejo odplouvali portugalští mořeplavci objevovat svět, prohlédneme si belémskou věž, další z památek zapsaných v UNESCO, klášter jeronymitů a jiné místní pamětihodnosti. Dále zamíříme přes oblíbené přímořské letovisko Cascais na nejzápadnější mys Evropy – Cabo da Roca a poté se vrátíme zpět do hlavního města.

9. noc – Lisabon

Tento den si naplánujete s průvodcem individuálně podle své chuti a vkusu. Můžete se v Lisabonu vydat kamkoli, třeba na výlet na pláž Caparica, na světové umění do Gulbenkianova muzea, a nebo se jen tak toulat uličkami Alfamy a Bairro Alto. O tom všem si můžete pohovořit s průvodcem ještě před cestou… Na večer navrhujeme výlet lodí přes řeku Tejo na večeři do jiného světa – do Almady…

10. noc – Lisabon

Rozpočet zahrnuje:

 • Zpáteční letenky Praha – Lisabon, Lisabon – Porto, Lisabon – Praha včetně všech tax a poplatků
 • Veškerá doprava během výpravy
 • 10× ubytování ve dvoulůžkovém pokoji v atraktivních ubytovacích zařízeních
 • 10× snídaně v hotelu
 • 1× oběd (bez nápojů)
 • Plavba po řece Duoro
 • 1× celodenní jízdenka na MHD v Lisabonu
 • Služby českého průvodce Jana Buriana
 • Zákonné pojištění CK dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Obědy a večeře, pokud nejsou uvedeny v odstavci „V rozpočtu je zahrnuto“
 • Nápoje
 • Vstupné do památek, hradů apod.
 • Výdaje osobní povahy
 • Spropitné pro průvodce, řidiče
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Za poznáním na 11 až 17 dní – 750 Kč bez spoluúčasti
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Za poznáním Senior (nad 70 let) na 11 až 17 dní  – 1 190 Kč bez spoluúčasti
 • Pojištění storna výpravy  – 1662 Kč (spoluúčast 20%), cena platná při zakoupení cestovního pojištění a pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji, samostatné storno je 2 216 Kč pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji (spoluúčast 20 %)
 • Jednolůžkový pokoj je na vyžádání za příplatek 14 200 Kč

Další informace:

 • Program není fyzicky náročný
 • Předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 20 osob
 • Výprava se uskuteční při minimálním počtu 15 osob
 • Doporučené kapesné na vstupné cca 120 EUR/os.
 • Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na organizátora akce Axamit Travel, s.r.o. nebo průvodce výpravy Jana Buriana