Argentina a Chile s luxusní plavbou Patagonií s J. Burianem
Termín: 4.2.2014 - 18.2.2014
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 145 600 Kč
Argentina – země gaučů, hovězího a skvělých steaků, ale i největších vodopádů Jižní Ameriky, rozlehlých pamp na severu země, roviny Patagonie táhnoucí se až k Ohňové zemi a horské masivy And na hranicích s Chile. Země, kde se slovo fotbal skloňuje ve všech pádech a kde vzniklo temperamentní tango. Druhá největší země Jižní Ameriky (po Brazílii) je domovem asi 40 milionů obyvatel, z nichž většina je potomky přistěhovalců. 90% obyvatel je tak evropského původu – především španělského, italského, německého a francouzského. Multikulturalismus ovlivňuje nejen styl života, ale i kulturu, politiku, sport. Mexický básník Octavio Paz jednou řekl, že „Argentinci jsou Italové, kteří mluví španělsky a jsou stvořeni po francouzsku“. Pojďme tedy společně nakouknout pod pokličku této pestré země, země natolik rozlehlé, že na severu můžeme procházet deštným pralesem a na jihu projíždět zemí věčného ledu a chladu.
Program je vytvořen velice komfortně – nejprve se aklimatizujeme v hlavním městě Buenos Aires, které je nejen administrativním centrem země, ale i hlavní tepnou a příležitostí, kde se nejblíže seznámit s kulturou. Vydáme se nejen do centra města, ale i na severní předměstí, o kterém se v poslední době nejvíce mluví – do Tigre. Zasníme se u večeře při poslechu překrásné hudby, která právě v Buenos Aires vznikla – a tanga, které se odsud rozšířilo do celého světa. V únoru také začíná fotbalová sezóna – pokud budeme mít štěstí, můžeme i zaskočit nasát sportovní atmosféru na stadion. Poté, co si zvykneme na časový posun a naučíme se i několik španělských slovíček, přeletíme na úplný jih země – do města Ushuaia, odkud se vypravíme za polárním dobrodružstvím. Čeká nás vrchol celého programu, který má možnost zažít jen málokterý turista – all inclusive plavba přes Jižní Patagonii na luxusní lodi s veškerým servisem a možností výletů je ojedinělým zážitkem, který prožijete jen jednou za život. Region, kde se spíš než s lidmi potkáme s tučňákem patagonským a zblízka se seznámíme především s ledovci. Nemusíme se však bát – do oblasti se vydáme v době „léta“ a tak se obvykle teploty pohybují mezi 5 a 15 stupni.
Z Argentiny se během 4 dnů přesuneme do Chile, kam připlujeme do města Punta Arenas na pobřeží Magalhãesova průlivu. Rázem se ocitneme u nejrozsáhlejšího přírodního parku Jižní Ameriky – Torres del Paine, který je již několik desetiletí zařazen do UNESCO. Ojedinělá krajina plná skalnatých věží ukrývá i další tajemství. Nedaleko města se nachází podzemní jeskyně, kde se našly zbytky dnes již vyhynulého zvířete – mylodona, druhu lenochoda vzrůstem se blížícího medvědu. (Určitě neodoláme, abychom se s maketou mylodona v reálné velikosti nevyfotili.) Přes hory se vyhoupneme zpět do Argentiny – do města El Calafate. Odsud budeme pokračovat ve výpravách do národního parku. Ledovec Perito Moreno se nachází na argentinské straně parku Los Glaciares. Když staneme tváří tvář této ohromné mase ledu, zůstaneme v němém úžasu. Několikakilometrová hora ledu, ze které se občas s ohromujícím rachotem uloupne kus ledu a zřítí se do jezera Lago Argentina, které s ledovcem bojuje o prostor – to je něco, co jinde na světě neuvidíte.
Z El Calafate podnikneme i výlet do zapadlé horské vesnice, nakoukneme i do argentinské stepi, kde si užijeme jízdu na koních nebo v jeepech pod horskými štíty. Tak si užijeme jižní Argentiny a pomalu se budeme muset s touto krásnou zemí rozloučit. Na závěr se přesuneme blíže Evropě, zpět do hlavního města Buenos Aires a následně domů.
Itinerář výpravy
Z Prahy odletíme do Buenos Aires s přestupem v některém z evropských letišť (trasa a letový řád bude upřesněn).
Po příletu se necháme odvézt do hotelu v centru města. Zde se v případě, že naše pokoje budou již připravené, ubytujeme anebo si uložíme zavazadla a vydáme se na krátkou obhlídku okolí. Někdo dává po transatlantickém letu přednost pohodlí a chce se dospat – bude mít tedy možnost. Pro zájemce, kteří ale raději volí taktiku „co nejdříve si zvyknout na časový posun“, který je v Argentině naštěstí jen minus pět hodin oproti České republice, doporučujeme vydat se na odpolední výlet za kulturou – vrazíme si do muzea Malba, které se nachází u parku Barrio. Projedeme okolo Palerma (tentokráte nejde ale o italské město, ale o obrovský park). Muzeum je to veskrze moderní (vždyť bylo otevřeno před 10 lety) a představuje největší sbírku umění Latinské Ameriky. Pořádají se zde mimo jiné i přednášky, kulturní akce a různé výstavy. Sbírky představují výtvory 78 umělců z celé Jižní Ameriky – od obrazů počínaje, sochami konče. Většina pochází z 20. století. Necelý půlkilometr za muzeem se nachází městský park Palermo na ploše 25 hektarů. Zde se scházejí místní, sportují, piknikují a jinak využívají této krásné zelené oázy uprostřed města.
Proto i my se můžeme zastavit a prohlédnout si nejhezčí park Buenos Aires. Ohromné zelené plochy jsou přerušovány pouze vodními plochami a jezírky. Najdeme zde i rozárium nebo obnovenou nádhernou japonskou zahradu – největší svého druhu na světě (mimo Japonsko). Park navrhl urbanista – emigrant polského původu Jordán Czeslaw Wysocki a architekt Julio Dormal (pro změnu rodák z Belgie). Oba jsou tak příkladem toho, jak je Argentina těsně spjatá s Evropou. Park byl otevřen již v roce 1875 a během ekonomického růstu na konci 19tého století se ještě více rozšiřoval – to již pod taktovkou architekta (pro změnu francouzského původu) zde vznikla zoologická zahrada, botanické zahrady, přilehlé „náměstí“ Plaza Italia a Růžová zahrada. Během století přibyl ještě španělský monument, velodrome a planetárium Galileo Galilee, kam míří spousta školních výprav. Návrat do hotelu buď společně či kdo bude pokračovat v procházce parkem, může se vrátit individuálně.
Večeře v okolí hotelu individuálně.
1.nocleh.
Po snídani v hotelu se vydáme na celodenní společný výlet po Buenos Aires. Pokud se nám podaří sladit termín, pokusíme se zajistit doprovod jedné české emigrantky, která v Buenos Aires již několik let žije. Pokud ne, bude nás doprovázet anglicky mluvící průvodce, se kterým se vydáme na prohlídku krás tohoto jihoamerického velkoměsta. Po ránu začneme prohlídkou budovy Národního kongresu, metropolitní katedrály, vládních budov na náměstí Mayo.
Další naše kroky se ponesou v tanečním rytmu – do čtvrti, kde vzniklo tango – San Telmo. Historické koloniální budovy, antikvariáty, kavárny, před kterými se tančilo na dlážděných ulicích, které jsou i dnes plné umělců a tanečníků. Zvláštní atmosféru dotvářejí i staré kostely a muzea. V uličkách jsou často pořádány i trhy – největší pak na náměstí Plaza Dorrego. Po San Telmu se vydáme do barevné čtvrti Bocca, kterou znáte z obrázku díky pestrobarevným domkům postaveným především italskými imigranty. Kontrast k této části města pak bude trendy čtvrť Palermo Soho plná barů, restaurací a drahých butiků v přízemních budovách. Následně se přesuneme do rezidenční čtvrti Recoleta, kulturního centra města. Byty zde patří k nejdražším ve městě a tak zde bydlí především společenská smetánka. My sem ale zamíříme na místo, kde pozemky patří sice k velmi drahým, ale poněkud trvalejším…na místní hřbitově lze objevit hroby slavných osobností. Odpočívají tu například Eva Perón, Raúl Alfonsín a několik dalších argentinských prezidentů.
Navečer návrat do hotelu.
2. nocleh.
Po snídani se nejprve přesuneme k moři do části zvané Puerto Madero, kde se nachází i ekologická rezervace. Zde se nalodíme a poplujeme po slavné Rio de la Plata až k ústí delty Tigre, které patří k největším na světě. Zde se vylodíme a prohlédneme si toto krásné město na severu Buenos Aires. Město začalo vzkvétat v posledním desetiletí a přestěhovala se sem řada bohatých místních obyvatel. Developeři postavili několik nových budov lázní na ostrůvcích v deltě řeky, opravili promenády u řeky Luján a místo tak zažívá doslova boom. Tigre láká také spoustu umělců, kteří si libují v bydlení blíže k přírodě, přesto však v relativním dosahu do města Buenos Aires.
Co však upoutá všechny návštěvníky nejvíce je překrásná budova Muzea umění ve stylu belle-epoque, která sloužila jako sociální klub na začátku století. Před 5 lety byla však kompletně opravena a dnes je se svým upraveným okolím největším lákadlem turistů. Uvnitř najdeme krásné sbírky argentinského umění 19. a 20. století. Kdo se nebude cítit na prohlídku muzea, může se projít u delty řeky, prohlédnout si tržiště, na které se jezdí za nákupem ručně pleteného rákosového nábytku, předmětů z kůže a dalších výtvorů místních umělců.
Oběd v typické restauraci a odpočinek po obědě.
Návrat do hotelu přes severní předměstí Buenos Aires.
3. nocleh.
Brzy ráno odjezd na letiště a místními aerolinkami přelet do nejjižnějšího města Argentiny – Ushuaii. Pokud nám čas dovolí, po příletu si uděláme krátkou prohlídku města. Nečekejte žádné památky ani monumenty – Ushuaia je menší provinční město s asi 60 tisíci obyvateli. Nízké domky v monumentální krajině na břehu moře nám možná připomenou Island. I zde žijí lidé celoročně a mnoho z nich se uživí právě díky nám – turistům. Ushuaia byla již od roku 1904 vyhlášena jako hlavní město regionu Tierra del Fuego a centrem turistiky, ale i námořní základnou zůstala dodnes. Odpoledne začíná nalodění na loď, která se na následující 4 dny stane naším domovem. Moderní „Stella Australis“, jak se naše loď jmenuje, nás bude po čtyři dny a 3 noci vozit po nejzapadlejších koutech Argentiny a Chile. Díky ní se dostaneme do zátok a zálivů, kam bychom se nedostali ani leteckou cestou. Během plavby je každý den připraveno něco zajímavého – výlety počínaje a dobrým jídlem a pitím určitě nekonče. Musíme však doufat i v pěkné počasí. Z důvodu bezpečnosti samozřejmě i zde platí, že v případě špatného počasí posádka může změnit plán cesty a program. Vzhledem k tomu, že se sem ale vydáme v době, kdy zde panuje léto, dá se předpokládat, že se nám podaří vše vidět a zažít.
Navečer poté, co bude celá loď připravena, nás kapitán přivítá s posádkou na palubě a připijeme si na zdar naší polární cesty. A pak už jen zbývá zamávat argentinské Ushuaie a vydat se jako praví polárníci na výpravu do jednoho z nejodlehlejších koutů světa.
Večeře, 4. nocleh na lodi.
Abyste si udělali lepší představu o tom, co vás na lodi čeká a jaký komfort a luxus loď nabízí, podívejte se na videa na této stránce
Snídaně na lodi, stejně jako obědy a večeře během celé plavby (zahrnuto v ceně).
Proplujeme Murray Channel a Nassau Bay až do národního parku Cape Horn, kde se vylodíme. Zde se právě musíme spoléhat na dobré počasí, aby naše zakotvení nic nenarušilo. Že si pamatujete Hornův mys z hodin zeměpisu? Že si nedokážete představit, jak tento kout země vlastně vypadá? Už samotný název „Konec světa“ vyvolává různé představy. Když si připomeneme zkazky o námořnících, kteří zde bojovali s větrem a bouřemi, budeme doufat, že naše plavba bude klidná.
Bájný Mys byl objeven v roce 1616. Jedná se o 425 m vysoký skalnatý výběžek. Mořeplavci ho znali jako důležitý bod při plavební cestě mezi Tichým a Atlantickým oceánem, nejjižnější mys Ohňové země. V červnu 2005 byl národní park Cape Horn zařazen na seznam UNESCO. Odpoledne vystoupíme na břeh historické zátoky Wulaia Bay, která byla místem největší domorodé osady indiánů Yamanů, kteří byli původními obyvateli Ohňové země. 23.ledna v roce 1833 zde během své cesty přistál Charles Darwin. Tato oblast je proslulá fascinující krásou své vegetace a geografie. Projdeme magellanským lesem a další místní vegetací až k vyhlídce.
Povečeříme už zase na lodi a poplujeme dále.
5. nocleh.
Ráno poplujeme pustými průlivy Brecknock a Ocasión. Po obědě bychom se již měli nacházet u průlivu Cockburn a připlujeme do Chico Sound. Zde se vylodíme a na člunech se vydáme objevovat fjord Alakaluf, kde jsou i krásné vodopády. Z člunů budeme moci pozorovat i ledovce Piloto a Nena. Dozvíme se o historii ledovců, jak se formují a ovlivňují místní průlivy. Plná penze pro nás opět bude připravena na lodi a jistě se zúčastníme i nějakého zábavního programu. Večer bývají organizovány ukázky vaření, tance anebo přednášky biologů či geologů, při kterých si rozšíříme naše znalosti (v některých případech i neznalosti) o životě v ledovcové oblasti, o historii Patagonie a mnoho dalšího.
6. nocleh.
Brzy ráno vystoupíme na ostrově Magdalena (v případě příznivého počasí). Tento ostrov byl v Magalhãesově průlivu základním zdrojem zásob pro mořeplavce a objevitele. Ostrov je osídlen obrovskou kolonií tučňáků magellanských, které můžete pozorovat během naší cesty k majáku. Díky tomu, že je místo již několik let chráněno a příliv turistů i rybolov je regulován, počet těchto veselých „ptáků ve fraku“ utěšeně narůstá. Umíte si představit hnízdiště asi 65 000 tučňáků?
Po tomto výletu, kdy budeme fotit nejen tučňáky, ale dozajista i sami sebe před majákem na tomto čarovném místě, proplujeme do Punta Arenas. Zde nás již čeká vylodění a rozloučení se s lodí. U přístavu na nás již bude čekat autobus a přesuneme se do 250 km vzdáleného města Puerto Natales, kde se ubytujeme na další noc. „Městečko“ s 20 tisíci obyvateli je centrem celého regionu a jsou odsud fantastické výhledy na okolní přírodu. Pokud nám zbude energie a čas, vyrazíme si prohlédnout třeba i místní malebný hřbitůvek.
7. nocleh.
Po snídani se vydáme skrz národní park Torres del Paine do argentinského El Calafate.
Nedaleko Puerto Natales se zastavíme v podzemní jeskyni, kde byly nalezeny zbytky podivného zvířete, které zde žilo před 10 000 lety. Jeskyně Milodon tak skrývá tajemství monstra, které se pokusíme odhalit. Poté už se vydáme doslova přes hory doly do El Calafate – hlavního města ledovců, kam přijedeme navečer. Ubytujeme se v hotelu a odpočineme si po dlouhé cestě, abychom byli připraveni na další ledovcová dobrodružství.
8. nocleh.
Po snídani se vydáme k jedné z největších atrakcí regionu – mohutnému ledovci Perito Moreno. Ledovec popírá všechny studie o ubývání ledu v ledovcích a vlivu El Niňa. Perito Moreno se totiž nezmenšuje, ale stále roste.
Navíc se vyznačuje neobvyklou rychlostí pohybu. Díky tomu se tak „telení“ ledovce v místech, kde vznikla spousta turistických stezek, stalo oblíbenou atrakcí k pozorování. Můžeme se tak vydat na vyhlídky, ze kterých lze pozorovat odpadávání kusů ledovce do vod jezera. Někdy se odlomí kry velké jen několik metrů, někdy však i ohromné masy. To je zážitek! Kdo ještě neviděl, těžko si představí pád několikatunových bloků z 80 metrů vysoké ledovcové stěny. Nad ledovcem lze zahlédnout horské štíty Cerro Paine.
9. nocleh v El Calafate
Brzy ráno se vydáme na celodenní výlet s obědem do nejmladšího města Argentiny – El Chaltén, které bylo založeno teprve v roce 1985. Brzy se však stalo centrem a „hlavním městem“ trekařů, kteří se vydávají na několikadenní treky po národním parku Glaciers.
Dnes zde žije asi 400 stálých obyvatel. Městečko se krčí na úpatí velikánů jako je hora Chaltén nebo Fitz Roy a Torre. Odlehlost a snížená dostupnost se staly přednostmi, které sem každoročně přitahují tisíce turistů. Fotografie, které zde pořídíme, budou patřit zajisté k těm nejkrásnějším z celé cesty. Pojedeme údolím řeky La Leona, jezera Viedma, kde poprvé snad zahlédneme Fitz Roy, který se pyšní svou výškou 3375 m. Překrásné panorama s jehlovitými kužely patří mezi ikony Patagonie. Kromě času na oběd se podíváme i po turistických stezkách po okolí, které nám umožní spatřit okolní hory v nových perspektivách.
Pozdě večer návrat zpět do El Calafate.
10. nocleh.
Tento den si odpočineme a podnikneme pouze polodenní výlet. I přesto však bude stát za to! Konečně se podíváme do divoké argentinské stepi! Zhruba 25 km od El Calafate se nachází vyvýšenina zvaná Trias Mount. Pyšní se nepřekonatelnými panoramatickými výhledy na okolní velikány – pohromadě si zde můžete tak prohlédnout Torres del Paine, Fitz Roy, severní a jižní výběžek jezera Argentino, Ústa ďábla, Magalaesův a Avellaneda poloostrovy a další. Ale nezůstane jen u obdivování krajiny. Poznáte i endemitské druhy rostlin a zvířat.
Poté, co přijedeme autobusem k hlavnímu body výpravy, dle zvolené aktivity se rozdělíme do skupin (jeepy x pěší trek anebo výlet na koních). Po zhruba 2 hodinové aktivitě nás pak čeká pohoštění – jehněčí barbecue se zeleninou a chlebem v restauraci na úpatí hor – pravé venkovské argentinské jídlo. Návrat do hotelu povede přes les zvaný Lenga.
11. nocleh v El Calafate.
Pomalu ale jistě se již rozloučíme s Patagonií a argentinským jihem.
Nastal čas přiblížit se domovu a tedy přeletět zpět do Buenos Aires.
Čeká nás přesun na místní letiště a místními aerolinkami přelet do
Buenos Aires. Poté se necháme odvézt do hotelu.
Odpoledne a večer volný program.
Pro zájemce (za příplatek):
Nelze absolvovat program v Buenos Aires a nenavštívit slavnou tangerias.
Večeře v starodávném prostředí Vás přenese do minulosti a za hudby
tanga se necháte unášet elegancí tohoto tance. Včetně transferu.
12. nocleh v Buenos Aires.
Naposledy se nasnídáme v hotelu a dopoledne můžeme každý strávit dle svého. Milovníci kultury se mohou vypravit do muzea. Někdo z nás bude dohánět nákup suvenýrů a dárků pro známé a příbuzné a někdo si jen tak sedne do kavárny a bude pozorovat cvrkot kolem. V poledne se vystěhujeme z pokojů a dle času odpoledního letu budeme mít možnost ještě chvilku pobýt v tomto přitažlivém městě anebo se vydáme rovnou na letiště.
Odpolední / večerní odlet do Evropy.
Podle letového řádu přiletíme na ruzyňské letiště do Prahy pravděpodobně během dopoledne. Zde se pak rozloučíme a budeme doufat, že naše cesta do země ohně a ledu nebyla poslední a budeme mít možnost se sem ještě někdy podívat.
Rozpočet zahrnuje:
- letenka Praha – Buenos Aires – Praha s přestupem
- letištní taxy
- vystavovací poplatek za letenku
- místní přelety Buenos Aires – Ushuaia, El Calafate – Buenos Aires včetně letištních tax
- transfery dle programu autobusem
- plavbu na lodi „all inclusive“ zahrnující:
- plnou penzi na lodi (snídaně, oběd, večeře)
- otevřený bar na lodi (pivo, víno, nealko)
- denní výlety a aktivity na lodi
- whisky a horkou čokoládu během výletů z lodi
- plavební poplatky
- 3× ubytování na lodi ve dvoulůžkových vnějších kajutách s oknem (kvality AA nebo AAA)
- 9× nocleh ve 3 a 4* hotelích ve 2lůžkových pokojích se snídaní
- 2× oběd (v Tigre – 2.den a v El Chaltenu 11.den), obědový balíček 10. den na přejezd mezi Chile a Argentinou
- vstupné do všech navštěvovaných národních parků
- služby česky mluvícího doprovodu (pan Jan Burian)
- služby místních anglicky mluvících průvodců
- pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.
Rozpočet nezahrnuje:
- neuvedené obědy a večeře – každý podle chuti a nálady
- místní odletové taxy (El Calafate – obvykle cca 10 USD)
- vstupné do památek v rámci individuálního programu
- jízdné městskou hromadnou dopravou v rámci individuálního programu
- spropitné pro průvodce, řidiče
- spropitné na lodi
- výdaje osobní povahy
- cestovní pojištění
- pojištění storna zájezdu
- další položky neuvedené v kapitole Rozpočet zahrnuje
Možno přikoupit:
- Tango show s večeří – 1 500 Kč
- 1lůžk. pokoj – 23 900 Kč
Pojištění
- ECP
- pojištění Single Trip Optimal na 11–17 dnů – 1 820 Kč
- pro klienty nad 70 let platí pojistka Optimal s tarify Senior (11 – 17 dnů – 2 910 Kč)
- připojištění storna zájezdu se spoluúčastí 20% do max 120 000 Kč – 2 640 Kč – jen v kombinaci s cest.pojištěním
- Mondial
- Cestovní pojištění Maxi na 15 dnů – 1 080 Kč
- Pojištění storna cesty společně s cestovním pojištěním – 2,5% z ceny zájezdu (3 640 Kč pro osobu ve 2lůžk.pokoji)
- Pojištění storna samostatně (bez cestovní pojištění) – 3,5% z ceny zájezdu (5 096 Kč pro osobu ve 2lůžk.pokoji)
Další informace:
- Předpokládaný počet účastníků je 20 osob.
- Výprava se uskuteční při minimálním počtu 14 osob. Informační schůzka k výpravě: leden 2012
- Doporučené kapesné – minimálně 30 USD / den.
- Dotazy a přihlášky směrujte na: Axamit Travel, s.r.o., radka.svobodova@axamittravel.cz, tel: 281 002 922