Baltské ostrovy s Janem Burianem

Termín: 1.9.2023 - 10.9.2023
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 58 900 Kč

„Pevnina obklopená mořem, měří zhruba padesát kilometrů od severu k jihu a čtyřicet od západu k východu. Více než polovinu jejího území tvoří 32 přírodních rezervací, dva národní parky a jedna biosférická chráněná oblast. Rujana je obklopena ostrovy a ostrůvky, má jich být 31 a největší jsou Hiddensee, Ummanz a Vilm. V národním parku Jasmund poblíž přístavu Sassnitz se nacházejí unikátní křídové skalní útvary, jaké v severní Evropě nemají obdoby. Největším bodem je vrcholek hory Piekberg a měří 161 m.

Ostrov byl údajně nepřetržitě osídlen asi deset tisíc let, dnes má kolem 73 000 obyvatel. Bylo tu nalezeno značné množství stop po civilizacích z doby kamenné, bronzové a železné. Od šestého století obývali Rujanu slovanští Ránové, podle nichž získal ostrov jméno. V roce 1168 sem vpadl dánský král Valdemar I., zničil pohanskou svatyni v Kap Arkoně a zavedl křesťanství. Dále zde tu vládli Dánové, po třicetileté válce pak Švédové, počátkem 19. století byla Rujana připojena k Prusku. V roce 1936 byl ostrov s pevninou spoután hrází (2,5 km), mostem, silnicí a železniční tratí.

Je to vůbec ještě ostrov?“

Itinerář výpravy

Náš autobus vyjede směrem na Berlín dopoledne a večer se na dvě následující noci ubytujeme v hotelu v městečku Sassnitz na ostrově Rujana na pobřeží Baltského moře. O tomto podivuhodném ostrově si mnoho Čechů (zejména těch dříve narozených) myslí, že ho dobře zná. Jezdívalo se sem masově na dovolenou k moři. Dnes na Rujaně ovšem Čecha potkáte jen velkou náhodou a my vám můžeme ukázat její neznámou, možná i tajemnou tvář.

Den na Rujaně. Ráno se vydáme autobusem do monumentálního letoviska Prora – donedávna přísně utajovanou památku z dob druhé světové války. Po návratu nás bude čekat procházka mezi starodávnými Lancken-Granitz dolmeny. Dojedeme do Bergenu, kde se podíváme na rozhlednu a dáme si oběd. Odpoledne se vydáme za vlastními kořeny, neboť Rujana je překvapivě spjata s historií starých Slovanů. Při návštěvě nejsevernějšího bodu Německa – Mysu Arkona – se projdeme kolem archeologických vykopávek na legendárním slovanském sídlišti. Pokusíme se najít boha Svantovíta v nejstarším protestantském kostele na ostrově. Na večeři se vrátíme do hotelu.

Na Rujáně musíte navštívit místní U-Boot Museum v Sasnitz. A to je opravdu autentické, protože je udělané přímo v kdysi funkční ponorce. Trajekt do Ronne na Bornholmu vypluje před polednem, a tak odpoledne dorazíme na tento dánský ostrov, na němž rostou i orchideje a fíky. Než se ubytujeme v půvabném hotýlku na břehu moře, zastavíme se u první ze čtyř unikátních románských rotund a seznámíme se s městečkem Gudhjem, jedním z malebných dánských míst chráněných jako světové dědictví UNESCO.

Celý tento den věnujeme seznámení s Bornholmem: projdeme se kamenným lesem, vyšplháme na maják, vyslechneme zvláštní životní příběh nositele Nobelovy ceny za literaturu Martina Andersena-Nexo, autora slavného románu Pelle Dobyvatel, ukážeme si runové písmo a posedíme v němém úžasu nad krásou čisté románské architektury v legendárních rotundách. O jiných tajemstvích, která nám budou poodhalena, zatím pomlčíme…

Z gudhjemského přístavu se vydáme opět na moře a navštívíme dva odlehlé, leč obydlené ostrůvky Christiansoe a Frederiksoe, které jsou vzájemně spojené malým mostem. Nesmějí sem auta, psi či kočky, a ani turisté tu nemohou zůstávat příliš dlouho – po páté odpoledne odplouvají s poslední lodí zpátky na Bornholm. Na dvou malých ostrůvcích žije dohromady asi sto obyvatel. Kdysi tu byla pevnost, kterou nedokázal dobýt ani slavný admirál Nelson, dnes je tu přírodní rezervace. Co je to za lidi, kteří tu v takové izolaci dokáží žít, pracovat, vychovávat děti i pořádat různé veselé slavnosti? I na takové otázky se budeme snažit najít odpověď. Po návratu na Bornholm nás ovšem čeká ještě jedno nečekané večerní překvapení…

Než se vydáme trajektem a autobusem do Švédska, rozloučíme se s Bornholmem návštěvou atraktivní zříceniny mohutného středověkého hradu Hammershús a hlavního města Ronne. Cesta na ostrov Öland bude dlouhá, ale zábavná, náš průvodce si pro tento přejezd připravil zvláštní program… K večeru konečně přejedeme dlouhý Ölandsbron, svého času nejdelší mostní konstrukci v Evropě, a ubytujeme se v hlavním městě Borgholm. Ostrov Öland překvapí každého, kdo se nespokojí jen s jeho turistickými vymoženostmi a má chuť poznávat ho hlouběji. My se o to pokusíme a pomohou nám i naši místní přátelé…

Po snídani se vydáme na výlet za Dlouhým Janem, majákem na nejjižnějším bodě ostrova. Nebude to cesta příliš přímočará, neboť postupně navštívíme i vikinské památky, půvabné rybářské vesničky se zvláštním světlem, které tolik učarovalo Bergmanovu kameramanovi Svenu Nykvistovi… Budeme se obdivovat fascinujícím runovým kamenům, přírodní rezervací s jedním z největších hnízdišť ptáků v Evropě, postrašíme se duchařskými historkami a možná i najdeme poklad… Večeři nám připraví přítel Harald, legendární kuchař, který vařil i Beatles a Mohammadu Alímu.

Druhý den na Ölandu se vydáme na výlet za Dlouhým Erikem, majákem na nejsevernějším bodě ostrova. Ani tato cesta nebude přímočará: ukážeme si odlehlá místa, kam turisté téměř nikdy nezavítají, zastavíme v pohádkovém „trollím“ lese i u podivuhodných skalních útvarů, necháme se okouzlit starými legendami, větrnými mlýny i nečekaně dlouhými plážemi. Bude to náročný den a zakončíme ho volným večerem v Borgholmu, kdy se každý bude moci s tímto ostrovem rozloučit podle svého.

Nastane čas návratu. Po poledni dorazíme do dánského hlavního města, kde si trochu odpočineme a rozhlédneme se. Zájemcům, kteří by chtěli z Kodaně do Prahy letět, nabízíme možnost zajistit jednosměrnou letenku. Přímý let z Kodaně ale odlétá již v 17:25, tudíž je potřeba počítat, že nestihnete prohlídku Kodaně. S odjezdem na letiště poradíme. Ten, kdo ovšem dává přednost pozemní dopravě, může pokračovat autobusem až do Prahy. Nocleh v autobuse.

Příjezd je plánován na nedělní ráno, kde se definitivně rozloučíme v Praze.

Rozpočet zahrnuje:

 • Dopravu klimatizovaným autobusem po celou dobu zájezdu
 • Lodní dopravu trajekty mezi ostrovy a pevninou (Sassnitz – Ronne, Ronne – Ystad, Gedser – Rostock)
 • Mýtné na mostu Oresund u Kodaně
 • Prohlídka U-Boot Museum v Sassnitz
 • Poznávací projížďka panoramatickým vláčkem u mysu Arkona
 • Výlet trajektem na ostrovy Christiansoe a Frederiksoe
 • 8× ubytování ve 2lůžkových pokojích 3* kvality
 • 8× snídaně
 • 2× lehké občerstvení formou pikniku na Ölandu (7. a 8.9.)
 • 1× večeře na Ölandu (7.9.)
 • Služby odborného průvodce Jana Buriana
 • Služby místního průvodce (ostrov Öland)
 • Knihu Jana Buriana: Ostrovy, majáky a mosty
 • Zákonné pojištění cestovní kanceláře dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Neuvedené stravování
 • Nápoje
 • Spropitné
 • Vstupné do navštěvovaných objektů a zařízení
 • Cestovní pojištění (možnost příplatku)
 • Pojištění storna zájezdu (možnost příplatku)
 • Letenku Kodaň – Praha (možnost příplatku)

Možnosti příplatku a další informace:

Možnosti příplatku:

 • Jednosměrná letenka Kodaň – Praha s přestupem ve Vídni na 9.9. (cena/osobu včetně letištních poplatků) – 3 900 Kč, cena je platná k 20.1.2023 a může se měnit. Odlet z Kodaně v 17:05.
 • Jednolůžkový pokoj 17 400 Kč

Pojištění:

 • Cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny – produkt Sbaleno, varianta „Za poznáním“ bez spoluúčasti"
 • Pojištění storna zájezdu – varianta STORNO PLUS (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde ,kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod. Standardní cena pojištění Storna Plus (7% z celkové ceny zájezdu)
 • Ekonomičtější verze pojištění storna zájezdu je varianta STORNO, která zahrnuje možnost stornovat pouze konkrétní důvody vyjmenované v pojistných podmínkách a týkající se striktně osob, které cestují. Standardní cena pojištění Storna (4% z celkové ceny zájezdu)
 • Zvýhodněná cena pojištění storna v případě kombinace s cestovním pojištěním u ERV (5% STORNO PLUS nebo 3% STORNO z celkové ceny zájezdu)

Další informace:

 • Možnost leteckého návratu z Kodaně do Prahy (viz Možnosti příplatku)
 • Zájezd se uskuteční při minimálním počtu 10 osob.