Baltské ostrovy s Janem Burianem
Termín: 3.9.2010 - 12.9.2010
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 46 500 Kč
„Pevnina obklopená mořem, měří zhruba padesát kilometrů od severu k jihu a čtyřicet od západu k východu. Více než polovinu jejího území tvoří 32 přírodních rezervací, dva národní parky a jedna biosférická chráněná oblast. Rujana je obklopena ostrovy a ostrůvky, má jich být 31 a největší jsou Hiddensee, Ummanz a Vilm. V národním parku Jasmund poblíž přístavu Sassnitz se nacházejí unikátní křídové skalní útvary, jaké v severní Evropě nemají obdoby. Největším bodem je vrcholek hory Piekberg a měří 161 m.
Ostrov byl údajně nepřetržitě osídlen asi deset tisíc let, dnes má kolem 73 000 obyvatel. Bylo tu nalezeno značné množství stop po civilizacích z doby kamenné, bronzové a železné. Od šestého století obývali Rujanu slovanští Ránové, podle nichž získal ostrov jméno. V roce 1168 sem vpadl dánský král Valdemar I., zničil pohanskou svatyni v Kap Arkoně a zavedl křesťanství. Dále zde tu vládli Dánové, po třicetileté válce pak Švédové, počátkem 19. století byla Rujana připojena k Prusku. V roce 1936 byl ostrov s pevninou spoután hrází (2,5 km), mostem, silnicí a železniční tratí.
Je to vůbec ještě ostrov?“
Itinerář výpravy
Náš autobus vyjede směrem na Berlín dopoledne a večer se na dvě následující noci ubytujeme v hotelu v městečku Sassnitz na ostrově Rujana na pobřeží Baltského moře. O tomto podivuhodném ostrově si mnoho Čechů (zejména těch dříve narozených) myslí, že ho dobře zná. Jezdívalo se sem masově na dovolenou k moři. Dnes na Rujaně ovšem Čecha potkáte jen velkou náhodou a my vám můžeme ukázat její neznámou, možná i tajemnou tvář.
Den na Rujaně. Prohlídku začneme na ostrově Vilm. Tam se vypravíme lodí a vstoupíme do pralesa, kde kdysi bydleli poustevníci a později tam obyvatelé někdejší NDR nesměli, neboť tam bývalo letní sídlo nejvyšších stranických a státních představitelů. Po návratu na pevninu nás bude čekat procházka mezi starodávnými dolmeny a představíme si i donedávna přísně utajovanou památku z dob druhé světové války – monumentální letovisko zvané Prora. Odpoledne se vydáme za vlastními kořeny, neboť Rujana je překvapivě spjata s historií starých Slovanů. Pokusíme se najít boha Svantovíta v protestantském kostele a při návštěvě nejsevernějšího bodu Německa – Mysu Arkona – se projdeme kolem archeologických vykopávek na legendárním slovanském sídlišti. Na večeři se vrátíme do Sassnitz.
Trajekt do Ronne na Bornholmu vypluje před polednem, takže odpoledne dorazíme na tento dánský ostrov, na němž rostou i orchideje a fíky. Než se ubytujeme v půvabném hotýlku na břehu moře, zastavíme se u první ze čtyř unikátních románských rotund a seznámíme se s městečkem Gudhjem, jedním z malebných dánských míst chráněných jako světové dědictví UNESCO
Celý tento den věnujeme seznámení s Bornholmem: projdeme se kamenným lesem, vyšplháme na maják, vyslechneme zvláštní životní příběh nositele Nobelovy ceny za literaturu Martina Andersena-Nexo, autora slavného románu Pelle Dobyvatel, ukážeme si runové písmo a posedíme v němém úžasu nad krásou čisté románské architektury v legendárních rotundách. O jiných tajemstvích, která nám budou poodhalena, zatím pomlčíme…
Z gudhjemského přístavu se vydáme opět na moře a navštívíme dva odlehlé, leč obydlené ostrůvky Christiansoe a Frederiksoe, které jsou vzájemně spojené malým mostem. Nesmějí sem auta, psi či kočky, a ani turisté tu nemohou zůstávat příliš dlouho – po páté odpoledne odplouvají s poslední lodí zpátky na Bornholm. Na dvou malých ostrůvcích žije dohromady asi sto obyvatel. Kdysi tu byla pevnost, kterou nedokázal dobýt ani slavný admirál Nelson, dnes je tu přírodní rezervace. Co je to za lidi, kteří tu v takové izolaci dokáží žít, pracovat, vychovávat děti i pořádat různé veselé slavnosti? I na takové otázky se budeme snažit najít odpověď. Po návratu na Bornholm nás ovšem čeká ještě jedno nečekané večerní překvapení…
Než se vydáme trajektem a autobusem do Švédska, rozloučíme se s Bornholmem návštěvou atraktivní zříceniny mohutného středověkého hradu Hammershús a hlavního města Ronne. Cesta na ostrov Öland bude dlouhá, ale zábavná, náš průvodce si pro tento přejezd připravil zvláštní program… K večeru konečně přejedeme dlouhý Ölandsbron, svého času nejdelší mostní konstrukci v Evropě, a ubytujeme se v hlavním městě Borgholm. Ostrov Öland překvapí každého, kdo se nespokojí jen s jeho turistickými vymoženostmi a má chuť poznávat ho hlouběji. My se o to pokusíme a pomohou nám i naši místní přátelé…
Po snídani se vydáme na výlet za Dlouhým Janem, majákem na nejjižnějším bodě ostrova. Nebude to cesta příliš přímočará, neboť postupně navštívíme i vikinský skanzen Eketorp, půvabné rybářské vesničky se zvláštním světlem, které tolik učarovalo Bergmanovu kameramanovi Svenu Nykvistovi… Budeme se obdivovat fascinujícím runovým kamenům, přírodní rezervací s jedním z největších hnízdišť ptáků v Evropě, postrašíme se duchařskými historkami a možná i najdeme poklad… Večeři nám připraví přítel Harald, legendární kuchař, který vařil i Beatles a Mohammadu Alímu.
Druhý den na Ölandu se vydáme na výlet za Dlouhým Erikem, majákem na nejsevernějším bodě ostrova. Ani tato cesta nebude přímočará: ukážeme si odlehlá místa, kam turisté téměř nikdy nezavítají, zastavíme v pohádkovém „trollím“ lese i u podivuhodných skalních útvarů, necháme se okouzlit starými legendami, větrnými mlýny i nečekaně dlouhými plážemi. Bude to náročný den a zakončíme ho volným večerem v Borgholmu, kdy se každý bude moci s tímto ostrovem rozloučit podle svého.
Nastane čas návratu. Po poledni dorazíme do dánského hlavního města, kde si trochu odpočineme a prohlédneme si proslulou kodaňskou sochu Malé mořské víly a několik dalších nezapomenutelných památek. V pět hodin odpoledne odveze autobus část naší výpravy na letiště, letadlo má v Ruzyni přistát kolem osmé večer. Ten, kdo ovšem dává přednost pozemní dopravě, může pokračovat autobusem až do Prahy. Nocleh v autobuse.
Příjezd je plánován na nedělní ráno, kde se definitivně rozloučíme v Praze.
Rozpočet zahrnuje:
- Dopravu klimatizovaným autobusem po celou dobu zájezdu
- Lodní dopravu trajekty mezi ostrovy a pevninou (Sassnitz – Ronne, Ronne – Ystad)
- Mýtné na mostu Oresund u Kodaně
- Výlet lodí na ostrov Vilm
- Poznávací projížďka panoramatickým vláčkem u mysu Arkona
- Výlet trajektem na ostrovy Christiansoe a Frederiksoe
- 8× ubytování ve 2lůžkových pokojích 3* kvality
- 8× snídaně
- Slavnostní závěrečná večeře 7. den s překvapením
- Služby odborného průvodce Jana Buriana
- Služby místního průvodce (ostrov Öland)
- Knihu Jana Buriana: Ostrovy, majáky a mosty
- Zákonné pojištění cestovní kanceláře dle zákona 159/99 Sb.
Rozpočet nezahrnuje:
- Neuvedené stravování
- Nápoje
- Spropitné
- Vstupné do navštěvovaných objektů a zařízení
- Cestovní pojištění (možnost příplatku)
- Pojištění storna zájezdu (možnost příplatku)
- Letenku Kodaň – Praha (možnost příplatku)
Možnosti příplatku a další informace:
Možnosti příplatku:
- Jednosměrná letenka Kodaň – Praha (5.000 Kč/osobu včetně letištních poplatků) – cena je platná k 7.12.2009 a může se měnit
- Jednolůžkový pokoj – 12 000 Kč
Pojištění:
- Cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny – produkt Standard – 760 Kč
- Cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny – produkt Optimal – 1 240 Kč
- Cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny – produkt Optimal Senior (nad 70 let) – 1 980 Kč
- Pojištění storna zájezdu (jen v kombinaci s cestovním pojištěním) – 1 040 Kč (storno do 40 000 Kč, spoluúčast 20 %)
Další informace:
- Možnost leteckého návratu z Kodaně do Prahy (viz Možnosti příplatku)
- Zájezd se uskuteční při minimálním počtu 20 osob.