• Oblíbená místa: Nepál, Bhútán a celá oblast Himálaje

O cestovateli

Michal Thoma absolvoval obor kulturologie na FF UK. Své fotografuje a texty z oblasti Jižní a Jihovýchodní Asie publikuje už přes patnáct let. Jeho reportáže z Nepálu, Bhútánu, Thajska, Kambodže, Barmy, Indie a dalších zemí byly uveřejněny v českých médiích jako je Koktej, Lidé a země, Týden a další.

Je spoluautorem textů a fotografií ve ve velké encyklopedické knize Příběh čaje (Argo 2002), též výrazně přispěl do cestopisu z Nepálu Pod hradbou Himálaje (Mladá fronta 2005) a do knížek Tři kroky k nirváně a Ostrov čaje (obojí Argo 2010). Množství jeho fotografií najdete i v knížkách z tuzemska jako je 101 nejkrásnějších domovních znamení Prahy (Beta – Dobrovský 2009) či Praha v zrcadle staletí (Knižní klub 2010).

Jeho výstavní soubor černobílých reportážních fotografií z indických pouličních čajoven nazvaný Čajválové, byl do roku 2007 k vidění na řadě míst České republiky. Ve spolupráci se svým otcem, fotografem a cestovatelem Zdeňkem Thomou, vytvořil v roce 2011 rozsáhlý výstavní projekt Manang po třiceti letech, ukazující vývoj jedné odlehlé himálajské vesnice během jedné generace.

Zajímá se především o historii a kulturu zemí Jižní a Jihovýchodní Asie, zejména o Buddhismus, Hinduismus a lidová náboženství. Se zájmem sleduje i současné politické dění v oblasti. Je milovníkem vysokohorského trekkingu a nedotčené přírody.

Foto z bhútánského Himálaje, Jichu Drake 6794 m

Aktuální výpravy s cestovatelem Michal Thoma

Dříve proběhlé výpravy s cestovatelem Michal Thoma