Barmské putování s Michalem Thomou

Termín: 4.2.2017 - 18.2.2017
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 114 600 Kč

Vydejme se s cestovatelem Michalem Thomou objevovat Barmu (Myanmar), která je dodnes považována za zemi, kde většina obyvatel žije tradičním způsobem života bez zásadního vlivu západní civilizace. Barma stále patří mezi nejtajemnější destinace, teprve v loňském roce se začala otevírat více cizincům. Je jen otázkou času, než nevyhnutelně přijde o část svého kouzla. Je to země plná milých a příjemných lidí, která nabízí nejen tisíce pagod, ale také královská města plná památek a přírodní krásy jako je jezero Inle s plovoucími zahradami nebo nedotčené pláže.

Připravili jsme pro vás 15 denní výpravu, během které budete mít možnost nahlédnout do všech zajímavých koutů této země. Abychom se vyhnuli dlouhým přejezdům po zatím stále budované síti silnic, zařadili jsme 4 místní přelety, díky kterým získáme čas na celou řadu unikátních zážitků při setkávání s místními obyvateli – například při společné přípravě jídla či při projížďkách na kole/elektrolole nebo dokonce v koňských povozech.

Navíc budeme mít prostor po dvou týdnech putování na celé 2 dny odpočinku na překrásné pláži Ngapali.

Itinerář výpravy

Odpolední odlet z Prahy do Rangúnu s pouze jedním přestupem v Dubaji s leteckou společností Emirates. Na letu z Prahy do Dubaje si užijeme komfort největšího osobního letadla na světě A380 s kapacitou 519 sedadel.

Datum Odkud Kam Odlet Přílet
04.2.2017     Praha      Dubaj       15:30      00:40
05.2.2017 Dubaj Rangún 02:50 10:35
18.2.2017 Rangún Dubaj 01:40 05:35
18.2.2017 Dubaj Praha 08:55 12:40

V dopoledních hodinách přistaneme v Rangúnu. Po imigračních procedurách se vydáme do našeho hotelu v centru města. Ubytujeme se a budeme mít krátký čas na osvěžení, pak už nás čeká oběd.

Odpoledne se vydáme na prohlídku Shwe Dagon Pagody, kam vystoupáme společně s věřícími a u vstupu dostaneme lotosový květ nebo jasmínové girlandy, které pak společně odevzdáme Buddhovi. Shwe Dagon Pagoda nabízí zenovou atmosféru a setkáte se zde s věřícími ze všech koutů Barmy. Zúčastníme se ceremoniálu s olejovými lampami, při kterých zazní okouzlující zpěvy 30 buddhistických mnišek, a který bude nezapomenutelnou duchovní zkušeností. Po návratu zpět do hotelu už nás čeká jen odpočinek.

1. noc – Rangún

Po snídani v hotelu se vydáme na cestu ke zlaté pagodě v Kyaiktiyo, která stojí na zlatém viklanu a patří mezi tři nejposvátnější místa v zemi. Základnu pagody tvoří obrovský balvan, vysoký víc jak 7 metrů, na jehož vrcholku je postaven svatos­tánek. Vše, kámen i pagoda, je pokryto pravým zlatem. Po cestě budeme projíždět krajinou posetou rýžovými políčky. Oběd nás čeká v místní restauraci.

Po obědě nás popoveze směrem k vrcholu nákladní auto, které zvládne hrbolatou cestu, asi za 40 min. Teď už nás čeká jen pěší stoupání k samotnému vrcholu a k tomuto výjimečnému poutnímu místu. Před západem slunce si ještě stihneme vychutnat výhled do okolní krajiny z hotelu na Zlaté hoře.

2. noc – Golden Rock

Snídaně v hotelu a ještě se podíváme k pagodě, abychom zažili nejrušnější první ranní motlitby. Pak už nás čeká cesta zpět do Yathetaung, odkud se vydáme nákladním autem do Kinpunu, kde už na nás bude čekat náš autobus. Po cestě do Rangúnu se zastavíme v Bago a vychutnáme si oběd v místní restauraci.

Bagu si prohlédneme sochu ležícího Buddhy a pak už se vydáme na cestu do našeho hotelu v Rangúnu. Rangún je stále zelené město s bujnou tropickou vegetací, stinnými parky a nádhernými jezery. 

3. noc – Rangún

Po snídani transfer na letiště a let do Mandalay. Po přistání na nás bude čekat autobus, který nás vezme do města Ava. Poslední kousek cesty se svezeme lodí, která zde slouží jako městská hromadná doprava. Ve městě nás čeká oběd, po kterém se vydáme na koňských povozech ke klášteru Shwe Inbin a pagodě Yadanar Simee.

V odpoledních hodinách se přesuneme k „U Bein bridge“ a budeme mít čas na procházku po nejdelším teakovém mostě na světě, který vede přes jezero Thaungthaman.

4. noc – Mandalay

Mandalaj byla posledním královským městem Myanmy, je to poměrně mladé město založené před 150 lety a dnes je druhým největším městem země. Po snídani stihneme prohlídku kláštera Shwe Nandaw, který je velmi pěknou ukázkou tradičního barmského dřevěného kláštera a upomínkou na zničený Mandalajský palác. Po prohlídce kláštera nás autobus poveze krásnou vesnickou krajinou do Pakkokhu, kde nás čeká oběd v místní restauraci.

Po obědě nasedneme do lodí, které nás odvezou do Baganu. Plavba trvá asi dvě hodiny a poté nás čeká krásná vyhlídka a večeře s grilováním na terase restaurace s vyhlídkou na řeku Irravadi. Po večeři už nás čeká jen transfer do hotelu a odpočinek.

5. noc – Bagan

Pokud počasí dovolí, hned ráno budou mít zájemci možnost užít si let v balónu nad pagodami za východu slunce. Po přistání nás čeká sklenička šampaňského a pak se vydáme na vrchol jednoho z chrámu pro dech beroucí výhled na bývalé královské město, kde se dodnes zachovalo na 2 000 chrámů a pagod. Areál se dá svou rozlohou srovnat snad jen s Angkorem v Kambodži. Náš ranní program bude pokračovat v Nyaung U na typické barmské tržnici a stihneme navštívit i chrám Ananda, který je považován za nejkrásnější stavbu v Baganu.

Oběd si připravíme za pomoci vesničanů a sníme si ho v zahradě jednoho z místních domů. Odpoledne sedneme na kola a vydáme se na projížďku historickým areálem se zastávkami na památkách a místních vesnicích. Navečer se vrátíme do hotelu.

6. noc – Bagan

Snídaně v hotelu. Autobus nás odveze za město a navštívíme výrobnu palmového cukru a palírnu alkoholu. Další zastávkou už bude Mt. Popa a překrásný výhled na klášter Taungkalat, který se nachází ve výšce 1 250 metrů nad mořem. Mt. Popa znamená „Hora duchů“. Dobré i zlé duchy uznává buddhismus podobně jako takřka každé jiné náboženství. Tady se jim říká natové a je jich celkem 37.

Oběd si vychutnáme na terase resortu Popa Mountain s výhledem na klášter, který navštívíme odpoledne. Po prohlídce se budeme vracet zpět do Baganu tak, abychom stihli západ slunce z vrcholu chrámu Myauk Guni.

7. noc – Bagan

Po snídani v hotelu pro nás bude připravený transfer na místní letiště a s mezipřistáním v Mandalay se přesuneme do Heho. Heho se nachází asi 2 hodiny jízdy od jezera Inle, kde dnes ještě navštívíme pagody Kakku, které jsou považovány za vynikající příklad tradičního umění a architektury etnické menšiny Pa-Oh.

Na oběd se zastavíme v místní restauraci a pak si půjdeme prohlédnout historický areál. Po cestě do hotelu se ještě zastavíme v krásné vesničce Win Ya Poah. Večer se ubytujeme u jezera Inle.

8. noc – jezero Inle

Snídaně v hotelu bude velice brzy ráno a po té se vydáme lodí na „5 days market“, trh, kam přijíždí místní etnické skupiny. Jednotlivé vesnice na jezeře se řídí týdenním schématem, podle kterého se trhy pořádají každý den na jiném místě. Příští zastávka bude vesnice Indein se svými opuštěnými pagodami. Oběd si dáme v místní restauraci.

Jezero samo o sobě je hustě prorostlé vodními rostlinami, které s lidskou pomocí tvoří ostrůvky, zahrady nebo celé vesnice. Plovoucí zahradu tvoří rákosí, hyacinty a různé vodní rostliny, např. řasy. Na zahradách se pěstuje především zelenina. Zdejší lidé, převážně Inthové, po staletí vypilovávali originální styl – používat k pádlování nohu jako páku. Zastavíme se ve vesnici, kde se specializují na výrobu látek z lotosových stonků a prohlédneme si domy postavené na jezeře na kůlech.

9. noc – jezero Inle

Po snídani se vydáme na letiště v Heho. Odtud se ranním** letem přesuneme na letiště Thande** u pobřeží. Transfer do hotelu a ubytování – a můžeme se věnovat odpočinku na krásné 3 kilometry dlouhé pláži Ngapali, která je ideálním místem pro každého, kdo miluje moře, čistý písek, slunce, plavání, potápění nebo bezstarostné procházky po pláži. Večeře v hotelu v rámci polopenze.

10. noc – pláž Ngapali

Snídaně v hotelu. Pro zájemce bude zajištěno vypůjčení jízdních kol a můžeme se vydat do blízké vesnice, kde si počkáme na návrat rybářských lodí. Pro ty, kteří budou mít zájem o další zážitky – tentokrát z krásného šnorchlování, můžeme domluvit loďku na blízký ostrov Pearl Island. Večeře v hotelu v rámci polopenze.

11. noc – pláž Ngapali

Vychutnáme si snídani v hotelu a ještě máme možnost strávit dopoledne u moře. V hotelu nás vyzvedne autobus, který nás odveze na letiště. Odpolední let do Rangúnu a transfer do hotelu. Poslední večeři tentokráte ve francouzském stylu si vychutnáme v zahradě krásné restaurace Le Planteur.

12. noc – Rangún

Snídaně v hotelu a poté se vydáme na ranní jízdu místním vlakem, který projíždí předměstím Rangúnu. Ve vlaku budeme mít jedinečnou příležitost potkat se s místními obyvateli, kteří využívají „circular train“ pro dopravu za prací i nákupy. Stále ještě budete jedni z mála cizinců, se kterými se místní obyvatelé dostanou do kontaktu. Tato smyčka kolem hlavního města měří 46 km a má celkem 39 zastávek. Dopoledne ještě stihneme procházku mezi koloniálními budovami v centru Rangúnu. Oběd si dáme ve viktoriánském ho­telu The Strand, který byl postaven v roce 1901.

Odpoledne si prohlédneme muzeum věnované generálu Aung San, který je považován za revolucionáře, nacionalistu a zakladatele moderní barmské armády. Generál je také otcem světoznámé a Nobelovou cenou za mír oceněné, bojovnice Aung San Suu Kyi. Navečer se vrátíme do hotelu a ještě budeme mít čas na krátký odpočinek před transferem na letiště k odletu zpět do Prahy.

Letadlo odlétá v 1:40 z Rangúnu přes Dubaj do Prahy, kde přistaneme ve 12:40.

Rozpočet zahrnuje:

 • Služby cestovatele Michala Thomy po celou dobu pobytu
 • Služby místního anglicky hovořícího průvodce
 • Zpáteční letenka s leteckou společností Emirates Praha – Dubaj – Rangún a zpět
 • Přelet Rangún – Mandalay
 • Přelet Bagan – Heho
 • Přelet Heho – Ngapali
 • Přelet Ngapali – Rangún
 • Všechny poplatky a taxy výše uvedených letů
 • 12× ubytování ve 2-lůžkových pokojích (v atraktivních ubytovacích zařízeních tradičního i moderního typu 4* až 5*)
 • 12× snídaně v hotelu
 • 10× oběd
 • 4× večeře (9.2, 14.2., 15.2., 16.2.)
 • Polopenze Ngapali Beach (snídaně, večeře)
 • Ceremoniál s olejovými lampami ve Shwe Dagon pagodě
 • Cesta nákladním autem na Zlaté hoře
 • Krátká plavba lodí a koňské povozy v Ava
 • Výletní plavba na lodi z Pakkoku do Baganu
 • Zapůjčení elektrokola v Baganu
 • Výlety lodí na jezeře Inle
 • Vstupné do navštěvovaných míst podle programu
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Neuvedené stravování
 • Nápoje
 • Spropitné
 • Výdaje osobní povahy
 • Cestovní pojištění (možnost příplatku)
 • Pojištění storna výpravy (možnost příplatku)
 • Další položky neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“
 • Letištní poplatek na letišti v Rangúnu 10 USD/osoba (při opuštění země)
 • Vízum ( v současné době jde víza řešit online a to za poplatek 50 USD, vyřízení žádosti do 4 dnů)

Možno přikoupit:

 • Možnost vyhlídkového letu balonem v Baganu se sklenkou šampaňského (cena cca 300 USD/osoba)
 • Cestovní pojištění ERV pojišťovny – produkt Sbaleno/do světa/Na maximum/bez spoluúčasti – 2 980 Kč
 • Cestovní pojištění ERV pojišťovny – produkt Sbaleno/do světa/Na maximum/Senior/bez spoluúčasti – 4 770 Kč
 • Pojištění storna výpravy do 300 000 Kč (jen v kombinaci s cestovním pojištěním od ERV pojišťovny) 3 438 Kč (spoluúčast 20%)
 • Samostatné pojištění storna výpravy do 300 000 Kč (bez cestovního pojištění od ERV pojišťovny) 4 584 Kč (spoluúčast 20%)
 • eVízum 50 USD + servisní poplatek 490 Kč
 • Ranní výlet na kole do rybářské vesnice na pobřeží cca 3 USD/osoba
 • Odpolední výlet lodí se šnorchlováním k Pearl island cca 27 USD/osoba (minimální počet osob k uskutečnění výletu 4)
 • Jednolůžkový pokoj: 24 440 Kč

Další informace:

 • Na výpravu se vydáme, pokud nás bude alespoň 10.
 • Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel, Hana Bartušková hana.bartuskova@axamittravel.cz