Indie a Malý Tibet (Ladak) s Michalem Thomou

Termín: 24.6.2019 - 7.7.2019
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 96 800 Kč

Indie je známá jako země nebývalé rozmanitosti a rozporů, ve které honosné starobylé paláce střídají zaprášené slumy, kde si na ulici podávají ruce vzdělaní svatí muži s negramotnými žebráky a kde nespočet bohů k lidem promlouvá skrze sochy, stromy, kameny anebo třeba terénní motocykl. Indie je též země mnoha různých národností a domorodých kmenů. Na své severní hranici sousedící s Tibetem, je obydlena národy hovořícími tibetským jazykem vyznávajícími buddhismus.

A právě tam, do historického království Ladak, známého též jako „Malý Tibet“, nás tato výprava zavede. Království bylo pohlceno Indií v 19. století, ale potomci královské dynastie, kteří tomuto území vládli téměř tisíc let, zde stále žijí. Ladak je též oblíbené letní sídlo bývalého tibetského vládce a duchovní autority Dalailamy. V Ladaku kromě nádherných starobylých paláců a chrámů a mimozemsky krásné krajiny, v níž se horská poušť střídá se zelenými oázami, zažijeme i náboženský festival Yuru Kagbyat v klášteře Lamayuru. Uvidíme náboženské zpěvy, tance v maskách a další představení. Čeká nás též tříhodinový rafting na řece Indus, jízda na velbloudech, kurz místní kuchyně, zejména výroby lahodných knedlíčků momo, přejezdy přes průsmyky ve výškách přes pět tisíc metrů, spaní v luxusních kempech na březích azurových jezer a mnoho dalších zážitků.

Samozřejmě během návštěvy Indie nezapomeneme ani na jeden z divů světa, památník velké lásky císaře Šáh Džahána ke své ženě Mumtáz, slavný Tádž Mahál a neméně zajímavé památky hlavního měst Delhi.

Itinerář výpravy

V odpoledních hodinách se sejdeme na pražském letišti a kolem páté hodiny odletíme vstříc indickému dobrodružství.

V ranních hodinách přiletíme do Delhi a než bude náš pokoj na hotelu připraven, budeme mít možnost se krátce seznámit s městem. Navštívíme například minaret Qutub Minar nebo Lotosový chrám. Poté již budeme mít připravené pokoje a budeme mít chvilku na to si odpočinout a načerpat síly na další objevování města.
Odpoledne zkusíme využít několik typických dopravních prostředků jako je tak známý tuk – tuk nebo indické metro, které nás dopraví do čtvrti Chandi Chowk. Zde nás čeká návštěva několika hlavních symbolů indického Delhi jako chrám Sikh Gurudwara nebo mešita Jama Masjid.
1. noc v Delhi

Brzy ráno odjedeme na vlakové nádraží a super rychlým vlakem Shatabdi Express se vydáme přímo do Agry, kde navštívíme jeden z nejslavnějších symbolů Indie – monumentální Taj Mahal. Taj Mahal by postaven císařem Shah Jahanem na památku jeho druhé manželky Mumtaz Mahal, jejíž smrt ho velice ranila. Budova stojí v krásných zahradách a vchází se do ní velkou vstupní bránou, která symbolizuje vstup do ráje. Taj Mahal je jako tichá rapsodie, kterou budete mít navždy ve svém srdci.
Nevynecháme ani návštěvu červené pevnosti Agra a později odpoledne se vydáme do zahrad Mehtab Bagh. Tento úžasný zahradní komplex se nachází naproti Taj Mahalu na protějším břehu řeky Yamuna. Po prohlídce zahrad se vydáme zpět na vlakové nádraží s super rychlým vlakem Gatiman Express se necháme odvézt zpět do Delhi.
2. noc v Delhi

Brzy ráno vstaneme a pojedeme na letiště v Delhi. Odtud odletíme do Lehu, kde začíná to pravé dobrodružství v Himalájích. Leh je malebné městečko, které se nachází v údolí Ladaku. Dá se říct, že se toto zelené údolí nachází skoro na konci světa, daleko za Himalájským hřebenem v nejsevernějším cípu Indie. Buddhistické vyznání místních lidí, jejich tibetská tvář a zasněžené vrcholky okolních šestisícovek daly místu neoficiální název Malý Tibet.

Po vydatném obědě se pomalu začneme seznamovat s místní kulturou a navštíme palác v Lehu a také jednu z největších památek v Ladaku – budhistický monument Shanti Stupa.

3. noc v Lehu

Po příjemné snídani se vydáme na cestu za objevováním starobylých budhistických klášterních komplexů. Jako první nás čeká Klášter Spituk. Tento klášter z 11. století je dodnes domovem pro 100 mnichů a také pro obří sochu Kali, která je veřejnosti každoročně vystavována během festivalu Spituk. Dalším navštíveným klášterem je jeden z těch nejznámějších – klášter Thiksey. Nachází se zde obrovská socha Buddhy a výhled ze střechy kláštera na údolí Indu je dechberoucí.

Naše cesta bude pokračovat přes bývalé letní sídlo krále Ladaku až do kláštera Stok, který je současným sídlem bývalé královské rodiny. Po celém dnu se vrátíme zpět do hotelu a načerpáme síly na další dobrodružství.

4. noc v Lehu

Dnes se přesuneme do oblasti Lamayuru, kde nás čeká odpočinkový den zakončený festivalem Yuru Kabgyat, který bude plný zpívání, tance, hudby a dobré nálady.

Festival Yuru Kabgyat je zásadní událostí pro všechny příznivce budhismu. V klášteře Lamayuru proto probíhají bujaré oslavy a sjíždí se sem buddhisté z celého světa. Po několik hodin budeme s úžasem sledovat různá taneční vystoupení v maskách.

5. noc v Lamayuru

Během dopoledne si ještě budeme užívat dozvuky Yuru festivalu a poté se vydáme na další dobrodružnou cestu do Alchi. Alchi je vesnice nacházející se západně od Lehu na břehu řeky Indus. Je proslavená jednou z nejvýznamějších indických památek – budhistickým klášterem s nástěnnými malbami z 11. století.

6. noc v Ulley nedaleko Alchi

Dnes nás čeká opravdu nezapomenutelný zážitek a adrenalin – rafting na řece Zanskar. Řeka protéká jedním z nejdivočejších kaňonů Himalájí a zvedají se nad ní prudké skalnaté stráně. Naše cesta povede z Chillingu do údolí Nimmu a zažijeme jak pořádné peřeje, tak klidnou vodu s lehkým proudem.

7. noc v Lehu

Po předchozím dni plném zážitků a zábavy se opět trochu zklidníme a přes průsmyk Khradong-la se vydáme do údolí Nubra. Údolí Nubra je další zajímavou oblastí Ladakhu. Hlavním lákadlem jsou písečné duny. Rozprostírají se na zhruba sedmikilometrovém úseku mezi Diskitem a Hundarem.

Navečer se přesuneme do luxusního kempu, kde nás čeká zasloužený odpočinek.

8. noc v luxusním kempu Nubra

Po snídani se vydáme objevovat další zajímavá místa jako například vesnici Hundar. Hundar byl kdysi hlavním městem bývalého království Nubra. Poté nás čeká nevšední zážitek na velbloudím safari mezi Hundarem a vesnicí Deskit. Již po staletí je velbloud jedním z hlavních způsobů dopravy v chladné poušti Ladaku.

9. noc v luxusním kempu Nubra

Po brzké ranní snídani vyjedeme směrem k Indočínským hranicím k jezeru Pangong. Jezero je dlouhé 134 kilometrů a v nejširším místě široké 5 kilometrů. Nachází se asi 5 hodin jízdy z Lehu a poskytuje útočiště mnoha divokým zvířatům.

10. noc v luxusním kempu Pangong

V ranních hodinách opustíme kemp a vydáme se na cestu zpět do Lehu. Naše cesta povede po třetí nejvyšší silnici na světě – tzv. Chang La. Po cestě se také zastavíme v klášteře Hemis. Tento významný klášter byl založený v roce 1672 králem Sengem Namparem Gjalvou a uchvátí nás svou barevností a malebným nádvořím.

V odpoledních hodinách dorazíme do Lehu a čeká nás netradiční večeře formou „cooking class“, kde budeme mít možnost na vlastní kůži si vyzkoušet přípravu výborných indických pochoutek.

11. noc v Lehu

Ráno po snídani pojedeme na místní letiště v Lehu a přeletíme zpět do města Delhi, kde strávíme celý den. Čeká nás návštěva Húmánujovy hrobky, čtvrti Connaught place a případně také observatoře Janatar Mantar.

Večer se setkáme u poslední rozlučkové večeře a v nočních hodinách se již vydáme na letiště směr Česká republika.

12. noc v letadle

Kolem jedné hodiny odpolední přílet do Prahy.

Rozpočet zahrnuje

 • Letenka Praha – Delhi a zpět s leteckou společností Qatar Airways včetně let. tax a vystavovacího poplatku v třídě economy
 • Místní přelety: Delhi – Leh, Leh – Delhi včetně letištních tax
 • 11× ubytování v ve dvoulůžkových pokojích, 3*, 4* hotely a luxusní kempy
 • 11× snídaně (kontinentální nebo bufetová)
 • Obědy a večeře v průběhu programu (plná penze bez nápojů)
 • Transfery dle programu  – doprava autobusem během programu
 • Rafting na řece Zanskar (8. den)
 • Vstupné do navštívených kláštěrů dle programu
 • Vstupné do Taj Mahalu
 • Vstupné v Delhi dle programu
 • Vlaková jízdenka Delhi – Agra a zpět
 • Večeře formou cooking class
 • Turistická víza do Indie / viz. kapitola Cestovní doklady a další formality
 • Služby odborného průvodce (publicista, fotograf, cestovatel Michal Thoma, michal.thoma.cz/cs/m)
 • Služby místních průvodců v průběhu programu
 • Setkání před výpravou
 • Setkání po návratu z výpravy
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 sb.

Rozpočet nezahrnuje

 • Nápoje k obědům a večeřím
 • Spropitné průvodců, řidičů, nosičů zavazadel
 • Útrata osobní povahy (minibary apod.)
 • Cestovní pojištění – viz. kapitola Možno přikoupit
 • Pojištění storna zájezdu – viz. kapitola Možno přikoupit

Možno přikoupit

 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – s ohledem na pobyt v nadmořské výšce 5 000 m.n.m. bude zajištěna speciální pojistka (cena je individuální, na míru)
 • Pojištění storna zájezdu ve 2 různých variantách:  – Storno a Storno Plus (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme přečíst odkaz https://www.ervpojistovna.cz/…na-letak.pdf, kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod.)
 1. Standardní cena pojištění storna – varianta obyčejného storna 3,5 % z ceny zájezdu, varianta storna plus 7% z ceny zájezdu
 2. Zvýhodněná cena k cestovnímu pojištění – varianta obyčejného storna 2,5 % z ceny zájezdu, varianta storna plus 5% z ceny zájezdu
 • ubytování v jednolůžkových pokojích – 22 800 Kč/osoba (na vyžádání)

Cestovní doklady a další formality

Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Indické vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronickéhovíza (tzv. e-VISA) obdrženého emailem.

Ke vstupu do Indie je zapotřebí cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země

Pokud měníte své příjmení, zvažte s ohledem na termín plánované cesty, na který cestovní doklad vycestujete a podle toho zadávejte jméno pro vaši letenku. Jméno není později možné změnit.