Hory, pobřeží i starobylé kláštery Gruzie s Michalem Thomou

Termín: 8.8.2021 - 22.8.2021
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 68 900 Kč

Kavkazská země, ve které se po staletí mísí Orient se Západem, byla cestovateli dlouho neprávem opomíjená. Nabízí přitom neuvěřitelně rozmanité zážitky. Během naší cesty uvidíme zasněžené štíty kavkazských velehortradiční horské vesnice s typickými opevněnými věžemi, mix odvážné současné architektury i starobylých památek, užijeme si koupání v Batumi, známém jako „černomořské Monte Carlo“, uvidíme přírodu kolem slavných pramenů Bordžomi a zajedeme i do kolébky vinařství v Kachétii.

Itinerář výpravy

V podvečerních hodinách odletíme z Prahy přímým letem do druhého nejvýznamnějšího města v Gruzii Kutaisi. Přistaneme pozdě večer a ubytujeme se na hotelu.

1. noc v Kutaisi

Kutajsi je druhé nejvýznamnější město v Gruzii. Zajímavé je ale především okolí. Ráno vyrazíme z města a kolem nové budovy parlamentu postavené ve futuristickém stylu vyrazíme za přírodními divy Gruzie. Uvidíme malebnou soutěsku Martvili s mnoha chodníčky a můstky odkud se touto hlubokou a úzkou soutěskou lze kochat. Navštívíme i neméně zajímavou soutěsku Balda. Následně budeme pokračovat v jízdě kolem přehrady na řece Inguri. Ta má druhou nejvyšší klenutou hráz na světě s výškou 272 metrů! Nakonec dojedeme do horského městečka Mestia v horské oblasti Svanétie. Pulzující turistické centrum zde doplňují domovy místních lidí, stále vybavené tradičními obrannými věžemi, do nichž se obyvatelé uchylovali při útocích nájezdníků.

2. noc v Mestii

Dnes nás čeká cesta do hor za vyhlídkami! Ráno nastoupíme do džípů, které nás vyvezou 900 výškových metrů nad Mestii a pomohou nám překonat největší část převýšení. Z vyhlídky uvidíme městečko a údolí jak na dlani! Dalších 400 výškových metrů překonáme už pěšky až dorazíme k jezeru Koruldi (2740 m). Výhledy na kavkazské štítya obecně po cestě, berou dech! Následně se vrátíme k džípům a sjedeme zpět do městečka. Odpoledne si ještě projdeme zajímavosti přímo v Mestii.

3. noc v Mestii

Ráno vyjedeme z Mestie do do vesnice Ušguli. Ještě před pár lety to byla cesta, která šla absolvovat jen pěšky a dodnes se z Mestie do Ušguli chodí nejpopulárnější horský trek. Po cestě uděláme několik scénických zastávek. Ušguli je vesnice ve výšce přes 2000 metrů a nachází se na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchara (5201 m), která je odsud skvěle vidět. Projdeme se vesnicí a užijeme horská panoramata. Odpoledne návrat do Mestie a rozloučení s magickou Svanétií.

4. noc Mestie

Ráno vyrazíme z Mestie nejdříve do vesnice Latali. Podnikneme krátký výlet ke kostelíku Tangili a následně navštívíme místní rodinu. Zde nás čeká kurz vaření tradičního svanského jídla a následně oběd. Po něm vyrazíme na dlouho cestu k Černému moři do Batumi. Kosmopolitnímu městu dominuje řada mrakodrapů postavených na pobřeží. Přímořská promenáda s mnoha pamětihodnostmi láká k procházce.

5. noc v Batumi

Botanická zahrada nacházející se cca 10 kilometrů od Batumi byla založená v roce 1912. Na ploše okolo jednoho čtverečního kilometru se nachází nespočet druhů subtropických a tropických rostlin, stromů i keřů, které jsou organizovány do rozmanitých pod-zahrad podle svého původu. To celé na břehu Černého moře a v doslechu burácení jeho vln. Procházka zahradou je uklidňující a obohacující zážitek, který zabere nejméně hodinu a půl.

Následně se vrátíme do města a navštívíme rybí trh. Hned u něj je vynikající restaurace nabízející skvělé ryby a plody moře, patrně nejlepší takto zaměřená restaurace v Gruzii.

Odpolední program strávíme v závislosti na počasí, můžeme se jít vykoupat v moři anebo se projít po Batumi a prozkoumat zdejší kavárny, kluby a vinárny. Případně můžeme vyjet lanovkou na vyhlídku.

6. noc v Batumi

Ráno nás čeká opravdu originální zážitek, vyjedeme za rybařením na jachě na černé moře! Když budeme mít štěstí, možná nás na moři doprovodí i delfíni. Pohledy na batumské mrakodrapy z moře též stojí za to! Po obědě navštívíme vinařství, kde ochutnáme víno unikátní místní odrůdy Čchaveri. Náseleně vyjedeme na vyhlídku na město od kostela Sameba.

Večer můžeme strávit poklidnou procházkou po promenádě, nebo se odvážeme v některém z místních klubů. Anebo navštívíme kasíno?

7. noc v Batumi

Ráno opustíme Batumi a přesuneme se k městečku Ozurgeti. To je centrem gruzíského čajového průmyslu, jehož počátky se datují do roku 1845. Po rozpadu Sovětského svazu produkce čaje začala upadat, ale v posledních letech kvalitní „Gruzíňák“ opět získává na popularitě. Prohlédneme si čajové plantáže a i zpracovatelskou manufakturu.

Následně budeme pokračovat do centrální Gruzie až dojedeme do Národního parku Bordžomi-Kharagauli. Ubytujeme v lázeňském městě Bordžomi, kde pramení stejnojmenná minerálka proslulá už od dob carského Ruska. Projdeme se po hlavní promenádě a okolním parku.

8. noc v Bordžomi

Tento den vyjedeme z Bordžomi ke klášteru Vardzia. Po cestě se zastavíme v městečku Achalciche a navštívíme pěkně zrenovovanou pevnost Rabata. Dále budeme pokračovat do skalního kláštera Vardzia. Pochází z 12. století a ve své době zde žilo přes 2000 mnichů. Ve skále zde bylo vytesáno na 400 místností s 13 kostely a 25 vinnými sklípky.

Oběd bude spojený s návštěvou staré usedlosti ve vensici Saro s důkladnou ochutnávkou místního vína. Pokud nám to dovolí čas, při cestě zpět navštívíme klášter Sapara stojící na hraně skály. Návrat do Bordžomi.

9. noc v Bordžomi

Ráno opustíme Bordžomi a dojedeme do města Gori. Zastavíme se v muzeu nejslavnějšího místního rodáka, generalisima Josifa Vissarionoviče Stalina. Muzeum je dosti zlověstné, stále ještě dýchající sovětskou atmosférou, ale i proto ho stojí za to vidět. Též navštívíme nedaleké skalní město Uplisciche, vybudované v šestém století na vrcholu hory. V době svého největšího rozkvětu zde v jeskyních žilo na 20 tisíc lidí.

Po cestě se též zastavíme v městečku Mccheta, kde navštívíme katedrálu Sveticchoveli, zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO. Večer dojedeme do Kachétie, vyhlášené vinařské oblasti, a ubytujeme se u malebného jezera Lopota.

10. noc u jezera

Ráno navštívíme palác Cinandali, tradiční panské sídlo patřící význačné aristokratické rodině básníků, vojáků a veřejně činných osobností Chavachavadze. Krásný park a zajímavé nahlédnutí do života aristokratické třídy na konci 19. století.

Též navštívíme malebnou citadelu Gremi, dříve hlavní město Kachétie, z 15. století. Dále pojedeme ke klášteru Nekresi s krásnými výhledy po okolí. Tento den opět poobědváme v místním vinařství, abychom ochutnali zdejší odrůdy, údajně nelepší na světě. Den zakončíme v nádherném městečku Singagi, kde povečeříme s výhledem do údolí Alazani.

11.noc v Singagi

Ubytováni budeme v malebném rodinném hotelu na okraji Singagi s krásným výhledem. Naše ubytování též zahrnuje pivovar a ranč. A projížďka na koni v malebné krajině je náš dnešní dopolední program!

Odpoledne si projdeme malebné městečko Singagi a podíváme se na jeho pamětihodnosti. Ochutnáme i pivo, které se vaří v našem „domácím“ pivovaru.

12. noc v Singagi

Ráno nebudeme nikam spěchat a ještě si užijeme pohostinnou pohodu v Singagi. Následně se přesuneme do hlavního města Gruzie Tbilisi. To je překvapivě kosmopolitním městem, kde se setkávali vlivy z Evropy i Orientu. Též je přezdívaná „Paříž východu.“ Procházka po hlavním městě s návštěvou nejdůležitějších památek.

13. noc v Tbilisi

Ráno vyjedeme lanovkou na vyhlídku nad městem, navštívíme starou pevnost Naríkala, projdeme starou čtvrtí s tureckými lázněmi, uvidíme starobylé kostely i živé centrum plné kaváren a restaurací. Prohlédneme si i originální současnou architekturu, která Tbilisi vtiskla čerstvý vzhled.

Odpoledne nám zbyde i čas na nákup suvenýrů a vdechování atmosféry životem pulzujícího historického města. Večer nás čeká rozlučková večeře spojená s kulturním programem gruzínských tanců a slavného polyfonického zpě­vu.

14. noc v Tbilisi

Brzy ráno se z Gruzie vypravíme do města Kutaisi. Dojedeme přímo na letiště a odbavíme se na let zpět domů. Do Prahy dorazím v podvečer.

Rozpočet zahrnuje:

 • Zpáteční letenky Praha – Kutaisi – Praha včetně všech tax a poplatků
 • Veškerá doprava v pronajatý vozidlech
 • Ubytování v hotelech 4* a 5*
 • Snídaně po celou dobu pobytu
 • Obědy 5., 7. a 11. den
 • Rozlučková večeře 14. den
 • Gruzínský průvodce
 • Vstupné do památkových objektů dle programu
 • Služby českého průvodce Michala Thomy
 • Zákonné pojištění CK dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Obědy a večeře s výjimkou uvedených v „Cena zahrnuje“
 • Nápoje
 • Spropitné pro místní průvodce a šoféry
 • PCR test po příletu do Gruzie (25–30 EUR, nepovinné pro očkované)
 • Povinný antigenní či PCR při odletu ze země (18–25 EUR za Ag, 25–30 EUR za PCR)
 • Jakékoliv jiné povinné testy před odletem či po návratu
 • Výdaje osobní povahy
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Na maximum na 11 až 17 dní – 2 980 Kč bez spoluúčasti
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Na maximum Senior (nad 70 let) na 11 až 17 dní  – 4 770 Kč bez spoluúčasti
 • Pojištění storna zájezdu nyní pouze ve variantě Storno Plus (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod.)
 • Jednolůžkový pokoj je na vyžádání za příplatek 20 250 Kč

Další informace:

 • Program není fyzicky náročný
 • Předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 12 osob
 • Výprava se uskuteční při minimálním počtu 10 osob
 • Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na organizátora akce Axamit Travel, s.r.o. Hana Bartušková – hana.bartuskova@axamittravel.cz nebo průvodce výpravy Michala Thomu