Putování Bhútánem a Nepálem

Termín: 4.11.2015 - 18.11.2015
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 164 900 Kč

Tajemné himálajské království Bhútán bylo cizincům dlouho uzavřené a ani dnes není mnoho lidí, kteří se mohou pochlubit, že ho navštívili. Bhútán je jediná země na světě jejímž státní náboženstvím je tibetský buddhismus. Zatímco v Tibetu je původní kultura utlačovaná čínskou okupací v Nepálu a Indii zase podléhá většinové hinduistické společnosti. Naopak v Bhútánu tibetský buddhismus vzkvétá. Důkazem toho jsou nádherně udržované starobylé chrámy, ohromné klášterní hrady a všudypřítomní mniši v šarlatových rouchách.

Bhútánský král a nově i demokraticky zvolený parlament a vláda dbají na to, aby modernizace a pokrok nepoškodili tradice a zvyky této unikátní země. Proto všude v Bhútánu uvidíme lidi oblečené v tradičních krojích a nádhernou místní architekturu domů s barvitě vymalovanými okny a stupňovitými střechami.

Kromě jedinečné kultury se Bhútán může pochlubit nedotčenou a velmi rozmanitou přírodou a krásnými horami. Při severní hranici se tyčí hned několik majestátních sedmitisícovek jako posvátná hora Čomolhari nebo Gangkhar Puensum, který je nejvyšší horou v Bhútánu a zároveň nejvyšším štítem, který dosud nebyl pokořen horolezci.

V druhé části cesty uvidíme Káthmándú, himálajskou metropoli Nepálu, která si i přes překotný rozvoj zachovala charakter, který v minulosti mnoha cestovatelům učaroval. Po několik dní se budeme seznamovat s komplikovanou kulturou Káthmándského údolí, která byla formována koexistencí Buddhismu a Hinduismu. Památky v Káthmándském údolí, jež jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO, nezaujmou sice rozměry, ale neuvěřitelným citem pro detail a proporce.

Itinerář výpravy

V dopoledních hodinách odletíme z Prahy do Istanbulu. Následně přestoupíme v Istanbulu na dálkový let do Dilí.

Do Dillí přiletíme ráno a počkáme na návazný spoj s národním leteckým dopravcem Bhútánu Druk Air. Za dobrého počasí z letadla uvidíme nejvyššího horu světa Mt. Everest a další osmitisícovky. Přistání v údolí Paro, které leží ve výšce 2500 metrů je zážitek, na který se jen tak nezapomíná!

1. nocleh

Blahobytné a krásné údolí Paro nabízí k vidění mnoho historicky významných památek. Začneme bhútánským Národním muzeem s expozicí o přírodě, umění i kultuře a navštívíme i hrad Paro dzong, ve kterém se točil film Malý Buddha. Odpoledne nás čeká pěší výstup k chrámu Tygří hnízdo, postavené na strmém útesu nad údolím. Na tomto místě prý v osmém století meditoval světec a mág Guru Padmasambháva, který je považován za zakladatele tibetského buddhismu.

2. nocleh

Ráno se letecky přesuneme do centrálního Bhútánu. Půlhodinový přelet nabízí úžasné výhledy na sedmitisícovky, které lemují severní hranici Bhútánu. Uvidíme posvátnou horu Jomolhari (7 326 m) a také Gangkhar Puensum (7650 m), nejvyššího horu Bhútánu, která je zároveň nejvyšším vrcholem na světě, který dosud nebyl zdolán horolezci. Po přistání v Jakaru navštívíme místní hrad a jeden ze dvou nejstarších chrámů v Bhútánu (8. století), který dle legendy, k zemi přišpendluje kotník zlé gigantické démonky. Prohlédneme si chrámový komplex Kurjey a návštěvu završíme v minipivovaru, kde se vaří německý „weiss bier“ Červená panda.

3. nocleh

Okres Bumthang bývá nazýván historickým a kulturním srdcem Bhútánu. Stává se z několika údolí, které každé stojí za návštěvu. Tento den se vydáme údolím Tang, které je spojené s důležitou postavou bhútánské historie, Pemou Lingpou. Ten v patnáctém století objevil posvátné spisy, ukryté v Bhútánu Guru Padmasambhávou, zakladatelem tibetského buddhismu. Stal se tak nejvýznamnějším, v Bhútánu narozeným buddhistickým světcem a věrozvěstem. Kromě takzvaného „hořícího jezírka“, hluboké tůně, v níž posvátné spisy údajně objevil, navštívíme i aristokratický palác Ugyen Choling, v němž se nachází muzeum dokumentující život v Bhútánu před příchodem modernizace.

4. nocleh

Ráno nás čeká turnaj místní hry „khuru“ – házení velkými šipkami na vzdálenost 30 metrů. Místní Bhútnáské družstvo nás hru nejdříve naučí, abychom se s nimi mohli utkat. Turnaj je spojený s kulturním tanečním programem a piknikem. Následně se přesuneme do Trongsy, k hradu velkého strategického významu, který je rodovým lénem bhútánské královské rodiny.

5. nocleh

Po návštěvě hradu, která patří k největším v Bhútánu a hradní hlásky, v níž se nachází znamenité muzeum (expozici pomáhal připravit rakouský tým restaurátorů), vyrazíme přes průsmyk Pele-la (3420 m) do malebného ledovcového údolí Phobjika v Černých horách. Zde navštívíme místní rodinu v tradičním vesnickém domě a ochutnáme slaný čaj s máslem i místní pálenku „ara“.

6. nocleh

Phobjika je zimovištěm vzácných a ohrožených jeřábů černokrkých, kteří sem každý rok přilétají od posvátných jezer v Tibetu. Na oslavu jejích příletu se v klášteře Gangtey každý rok koná slavnost spojená s tanci v maskách buddhistických světců a démonů. Slavnost se odehrává v nádherně zrenovovaném klášteře, ke kterému dojdeme pěšky. Během nádherného výletu údolím uvidíme vzácné jeřáby z blízka. Po slavnosti se vydáme do tropického údolí Wangdue.

7. nocleh

Ráno nás čeká další krátký pěší výlet k nádhernému chrámu Khamsum lhakhang z jehož střechy je zcela mimořádný výhled na okolní rýžová políčka. Následně navštívíme hrad Punkha, který dřív sloužil jako zimní sídlo panovníka. Po obědě navštívíme malý chrám na kopci tvaru ženského ňadra, který je zasvěcený populárnímu světci z Drukpovi Künlejemu. Ten v 16. století šířil buddhistickou víru za pomoci nezřízeného pití alkoholu, zpěvu a nespoutaného sexuálního chování. Návštěva chrámu prý pomáhá neplodným párům s početím. Poté se přesuneme do Thimphu přes průsmyk Dochu-la (3018 m).

8. nocleh

Thimphu je jediné hlavní město na světě bez semaforu. Namísto nich řídí dopravu policisté, jejichž styl signalizace připomíná vystoupení mima. Navštívíme i oboru, kde je chováno národní zvíře Bhútánu, takin. Dále nás čeká škola tradičních řemesel, Památeční čhörten v centru města a navštívíme i filatelistický obchod na hlavní poště (bhútánské známy jsou velice ceněné). Odpoledne pojedeme obhlédnout hlavní město z vyhlídky, na níž je postavena 40 metrů vysoká socha Buddhy. K večeru navštívíme hrad Taschichho dzong, sídlo vlády a krále.

9. nocleh

Ráno opustíme Bhútán a poletíme do další himálajské země, do Nepálu. Asi hodinový let je za dobrého počasí skutečným zážitkem, protože po pravé straně letadla se postupně ukazují osmitisícovky Kančendžonga, Makalu, Everest a Čo Oju. V Nepálu nás čeká něco úplně jiného. Začneme u ohromné buddhistické stúpy Bódnáth, s vymalovanýma očima Buddhy. Po obědě navštívíme hinduistický chrám Pašupatináth, který je zimním sídlem boha Šivy a též místem, kde se spalují zesnulí. Nakonec se přesuneme do Bhaktapuru, zachovalého středověkého města, v němž budeme dvě noci spát.

10. nocleh

Ráno se přesuneme do nedaleké vesničky Tilkot odkud půjdeme chvíli pěšky po hřebeni kopce. Cílem je poustevna hinduistického svatého muže. Ten nás ochotně uvítá ve svém přístřešku, který je obklopený zajímavým chrámovým parkem. Projdeme se i tradiční vesničkou a cestu zakončíme u nádherné stúpy Changu Narayan, která je nejstarší historicky doloženou náboženskou stavbou v Káthmándském údolí. Na oběd se přesuneme zpět do Bhaktapuru. Prohlédneme si Náměstí hrnčířů, Palácové náměstí s mnoha nádhernými pagodami a čeká nás i dobrodružné bloudění labyrintem úzkých uliček, dvorků a průchodů zakončené v autentické lidové hospůdce s ochutnávkou místních dobrot.

11. nocleh

Po brzké snídani opustíme Bhaktapur a Káthmándské údolí a pojedeme k chrámu bohyně Manakamany, která je schopná splnit jakékoliv přání. Například panovník nedalekého knížectví Gorkha od bohyně v osmnáctém století chtěl vládu nad celým Nepálem. Nakonec se stal sjednotitelem Nepálu a zakladatelem dynastie, která v zemi vládla až do roku 2008. K chrámu je postavená moderní rakouská lanovka, z níž se naskýtá úžasný výhled. Obětujeme bohyni za skupinu kokos, nebo rovnou kozu? Za dobrého počasí nás čeká i pohled na osmitisícový masiv Manaslu. Návrat do Káthmándú.

12. nocleh

Ráno se vypravíme do města Pátan, které dřív bylo též nezávislým královstvím, podobně jako Bhaktapur a Káthmándú. Místní architektura patří k nejlepším ukázkám umu starých Nepálců. Ne nadarmo se Pátanu říkalo též Lalitpur – město umění. Muzeum postavené v královském paláci má nejlepší expozicí nepálského umění v zemi. Po obědě navštívíme královské náměstí v Káthmádnú. Zde máme možnost nakoupit skvělý nepálský čaj, pěstovaný v přímém sousedství slavného indického Dárdžilingu a taky vidět živoucí bohyni Kumárí, malou holčičku, do níž se vtělila mocná bohyně a patronka nepálských panovníků. Nakonec nás čeká rallye v rikšách ke stúpě Svajambhúnáth. Vystoupáme k ní po starobylém schodišti položeném králem Ašókou (3. stol. př. n. l.). Kromě magické stupy nás čeká nádherný rozhled po celém údolí, kterým se rozloučíme s naší výpravou. Závěrečná večeře nás čeká v místní vyhlášené restauraci BhojanGriha.

13. nocleh

V brzkých ranních hodinách se vydáme na letiště, odkud v 8:25 odletíme do Prahy s pouze jedním přestupem v Istanbulu.
V 17:45 přiletíme dle plánovaného letového řádu do Prahy.

Doprava - letenky

Dálkové lety budou operovány leteckou společností Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Turkish Airlines jsou mezi leteckými společnostmi známi především pro svou výbornou kuchyni a prvotřídní servis. Místní přelety budou operovány místní leteckou společností Druk Air.

Letový řád uvedený níže je tedy zatím orientační a bude upřesněn po uveřejnění letového řádu společnosti Druk Air. Může dojít i k malé úpravě termínu cesty v závislosti na snaze najít co nejpohodlnější spojení do Bhútánu a zpět.

Středa 04.11.2015      Turkish Airlines         Praha – Istanbul                 11:30 – 15:05
    Istanbul – Dilí 20:00 – 05:25 + 1 den
Čtvrtek 05.11.2015 Druk Air Dilí – Paro 13:55 – 16:35
Sobota 14.11.2015 Druk Air Paro – Kathmandu 08:00 – 08:55
Středa 18.11.2015 Turkish Airlines Kathmandu – Istanbul 08:25 – 12:20
    Istanbul – Praha 16:05 – 17:45

Výše uvedené lety jsou zarezervovány v ekonomické třídě. Na vyžádání zjistíme doplatek do třídy obchodní na dálkové lety Praha – Dilí – Kathmandu – Praha.

Na místních přeletech je k dispozici pouze ekonomická třída.

Rozpočet zahrnuje:

 • letenku Praha – Dilí – Káthmándú – Praha s přestupem v Istanbulu
 • letenku Dilí – Paro
 • letenku Paro – Káthmandú
 • letenku na místní přelet v Bhútánu
 • letištní taxy a palivové příplatky u výše uvedených letů
 • vízum do Bhútánu (vyřizuje se po příletu na letišti v Paro)
 • 3× ubytování ve 5*hotelích v Bhútánu
 • 1× ubytování ve 4*hotelu v Bhútánu
 • 5× ubytování v 3* hotelích v Bhútánu
 • plnou penzi po dobu pobytu v Bhútánu
 • vstupy do historických objektů v Bhútánu
 • pozemní dopravu v Bhútánu dle itineráře (Toyota Coaster)
 • návštěvu tradiční bhútánské rodiny
 • turnaj v šipkách
 • vízum do Nepálu (vyřizuje se po příletu na letišti v Káthmándú)
 • 4× ubytování v 4* hotelu v Nepálu
 • 4× snídaně v Nepálu
 • pozemní dopravu v Nepálu dle itineráře (Toyota Coaster)
 • vstupy do historických objektů v Nepálu
 • jízdenku na lanovku Manakamana
 • rozlučkovou večeři v Káthmándú v restauraci Bhojan Griha
 • uvítací rituály, květiny, oslavné drinky apod.
 • spropitné pro místní průvodce
 • služby odborného průvodce (pan Michal Thoma)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • obědy a večeře v Nepálu (kromě závěrečné večeře) – každý dle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu v dané oblasti
 • výdaje osobní povahy
 • cestovní pojištění
 • pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny – produkt Na Maximum na 15 dní – 2 980 Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % – 4 % z ceny zájezdu (3 % v případě, že si koupíte zároveň s výše uvedeným cestovním pojištěním)
 • ranní vyhlídkový let nad Himalájem – 5 200 Kč/osoba
 • ubytování v jednolůžkových pokojích – 19 800 Kč/osoba
 • dálková letenka Praha – Dilí – Praha v business class – cena na vyžádání

Další informace:

 • předpokládaný počet účastníků akce: 12 osob, minimální počet účastníků pro konání výpravy: 10 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: zuzana.hejdukova@axamittravel.cz