• Oblíbená místa: Grónsko, Falklandy, Špicberky, Švédsko, Norsko, Faerské ostrovy

O cestovateli

Jarmila i Petr pracují jako atestovaní lékaři v pražských fakultních nemocnicích. Oba se vyznačují hlubokým vztahem k přírodě, což se projevilo i formou jejich cestovatelské vášně. Již od roku 1996 se na výpravy vydávají společně. Po prvních výletech po českých a slovenských kopcích následovala řada cest po Evropě a pak i Asii nebo Jižní a Severní Americe, často i mnohatýdenních, vždy individuálně a s cílem co nejlépe za určený čas poznat cílovou zemi, její přírodu, obyvatele a to vše s respektem k místní kultuře. Volí především destinace s dosud co nejméně narušenou krajinou a původním obyvatelstvem.

Nesmazatelné stopy v nich zanechal čtvrtletní pobyt na Islandu v roce 2003, který také podnítil jejich zálibu v severské krajině. Od té doby se vždy znovu rádi vrací v různých ročních obdobích do oblastí okolo polárního kruhu. Kromě Islandu navštívili opakovaně Grónsko, polární oblasti Norska a Finska, Špicberky i Faerské ostrovy. Při arktických výpravách je láká jak čistota a jednoduchost tamní přírody, tak klid a přátelská kultura severských zemí.

Přirozenou součástí jejich výprav je i záliba ve fotografování - jak obrazy krajiny a místního života, tak například flóry a fauny ve volné přírodě. Za své fotografie z cest již získali i několik ocenění.

Aktuální výpravy s cestovatelem Jarmila Jirkovská a Petr Kos

Dříve proběhlé výpravy s cestovatelem Jarmila Jirkovská a Petr Kos