Do Finského Laponska nejen za soby a polární září s Jarmilou a Petrem

Termín: 2.3.2019 - 6.3.2019
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 69 800 Kč

Laponsko (fin. Lapin maakunta) je největší, nejsevernější a nejřidčeji obydlená provincie Finska. Laponsko zabírá skoro jednu třetinu země a leží téměř celé za polárním kruhem. Během polární zimy nevyjde slunce 50 dnů nad obzor. V tomto období se vyskytuje úchvatná polární záře. V magicky romantické přírodě můžete uhánět se psím spřežením, jezdit na sněžném skútru nebo se jen tak toulat na sněžnicích a nepotkat celý den živáčka, maximálně soba. Laponsko je zkrátka jednou z posledních divočin Evropy. Kouzlo tohoto místa není rychlé, nepoznáte ho hned, ale zas rychle nevyprchá. Dostane se vám pod kůži pozvolna, ale o to hlouběji. Laponsku vévodí tajga, tu hustší, jinde řidší les borovic, bříz a smrků, a stovky jezer a řek, podél nichž jsou osady a vesnice jednoduchých červených a žlutých dřevěných domů s bíle lemovanými okny. Monotónnost rovinaté krajiny působí překvapivě uklidňujícím dojmem.

Nezapomeňte ani na spisovatele Miku Waltariho, v jehož nejslavnějším románu Egypťan Sinuhet se píše: „Bohatým není ten, kdo má zlato a stříbro, ale ten, kdo se spokojí s málem.“ A pokud v tomto tvrzení dokážete nalézt krásu, přivítá vás Finsko s otevřenou náručí.

Star Arctic Hotel najdete na vrcholu hory Kaunispää jen 28 km od letiště v Ivalo. Za 30 minut se pěšky dostanete do blízkého městečka Saariselkä. Každý pokoj má velká okna s výhledem na okolí krajinu. Pro naší výpravu jsme zvolili ubytování v Scenic View Suites, ale v případě vašeho zájmu a volné kapacity můžeme zajistit upgrade do Suite s vlastní saunou nebo Glass Cabin s prosklenou částí stropu. K dispozici je restaurace a společná sauna.

ttps://starar­ctichotel.com/

Itinerář výpravy

Dopoledne odletíme z Prahy přes Helsinki do Ivalo. Po příletu v 18:20 na nás bude čekat transfer do našeho hotelu. Po příjezdu se ubytujeme a zajdeme si na večeři v hotelové restauraci.

1. noc v hotelu Star Arctic Hotel Saariselkä

Ráno se sejdeme na snídani v hotelové restauraci. Dnes se hned ráno pojedeme podívat k Sámům, chovatelům sobů. Po příjezdu na farmu nás přivítají a seznámí nás se svými soby. Pokud budete mích chuť, můžete je nakrmit lišejníkem. Místní nám ukáží, jak se sobi chytají tradičním lanem “suopunki” a každý si bude moct sám vyzkoušet. Podíváme se do tradičního dřevěného obydlí “kota” a ochutnáme skvělé laponské jídlo. Během pobytu se dozvíme spoustu zajímavých informací o tradicích Sámů a poslechneme si jejich zpěv “Joiku”. Odpoledne se vrátíme do hotelu a můžeme se vypravit prozkoumat Saariselku. Do městečka se dá dojít pěšky nebo místní dopravou. Saariselkä je bránou k lyžařským oblastem horského národního parku Urho Kekkonen. Saariselkä je vesnička se zhruba 350 obyvateli a ubytovací kapacitou 13500 lidí.V Sa­ariselkä je také několik obchodů, které prodávají šperky, suvenýry, dárky a designové výrobky. Centrem finské kultury Sami je Inari (cca 70 km od Saaresilki, 3 hod jízdy), které se nachází Sami parlament, rozhlas, Muzeum Siida Sami a Northern Lapland Nature Centre, stejně jako kulturní centrum Sami.

Večeře bude opět v hotelu a po ní se vydáme na první výpravu za polární září. Dnes to bude na sněžných skútrech a pokusíme se spatřit tento fenomén během 3 hodin, kdy opustíme místa s umělým osvětlením a vydáme se do impozantní zimní arktické krajiny. Skútr je pro dvě osoby a během zastávek se můžeme vystřídat v řízení. Návrat do hotelu před půlnocí.

2. noc v hotelu Star Arctic Hotel Saariselkä

Po snídani máme trochu času poznat blízké okolí nebo využít zázemí hotelu a v poledne už nás vyzvednou a čeká nás opět nové dobrodružství v přírodě. Navštívíme chovnou stanici husky, kde si vypůjčíme kompletní vybavení a dostaneme krátké školení, jak řídit psí spřežení. Seznámíme se s místními chlupatými obyvateli a jejich štěňaty a dozvíme se vice o chovu a výchově tažných psů. Pak už nás čeká samotná jízda, kdy každé sáně povezou dvě osoby, z nichž jedna řídí. V přestávkách je možné si místa vyměnit. Zahřejeme se výbornou teplou kávou. Návrat zpět do hotelu kolem 16 hod. a volno až do večeře.

3. noc v hotelu Star Arctic Hotel Saariselkä

Dnešní den si vyzkoušíme, jak se chytají ryby na zamrzlém jezeře. V hotelu nás vyzvedne minibus, který nás odveze k jezeru. Místní průvodce nám vysvětlí a ukáže, jakým způsobem si připravit otvor v ledu. I když se asi každému nepodaří ulovit rybu, nemusí se bát, že dnes bude hlady. Úlovkem, který získá každý, bude určitě fotografie a výborná zábava. Během chytání ryb se zahřejeme teplými nápoji. Po večeři v hotelu nás čeká druhá cesta za polární září a tentokrát už v pohodlí automobilu. Kdyby se vám náhodou nepodařilo ulovit polární záři, nevěšte hlavu – zcela jistě totiž uvidíte alespoň soby. Už dávno nežijí jen v divokých stádech a patří ke zdejším domácím zvířatům podobně jako u nás krávy. Sobí maso připomíná hovězí a také se tu na talíři objevuje nejčastěji. Návrat do hotelu před půlnocí.

4. noc v hotelu Star Arctic Hotel Saariselkä

Po snídani bude mít ještě čas se rozloučit s rezortem než se vydáme na letiště v Ivalo. Odlet do Prahy ve 13:55 Návrat do Prahy v 18:45

Rozpočet zahrnuje:

 • letenku Praha – Ivalo – Praha s přestupem v Helsinkách
 • letištní taxy a palivové příplatky u všech výše uvedených letů
 • letištní transfery
 • ubytování na 4 noci v resortu 4*
 • polopenze
 • návštěva Sámů a sobí farmy s obědem
 • 2× noční cesta za polární září
 • jízda se psím spřežením
 • rybolov na ledu
 • služby odborných průvodců (MUDr. Jarmila Jirkovská a MUDr. Petr Kos)
 • schůzka před a po výpravě (termín bude upřesněn)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • obědy – nezahrnuté v odstavci „Cena zahrnuje“, každý podle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu v dané oblasti
 • výdaje osobní povahy
 • nápoje (kromě teplých a studených nápujů během aktivit)
 • cestovní pojištění
 • pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum na 5 dní – Kč/osoba
 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum Senior (70+) na 5 dní – Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 3 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 4 % z ceny zájezdu
 • ubytování v jednolůžkových pokojích – 19 000 Kč/osoba

Další informace:

 • předpokládaný počet účastníků akce: min. 10 osob, max. 14 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: hana.bartuskova@axamittravel.cz, telefon: 606 093 128