Filipíny s Josefem Rychtarem - okruh po ostrovech

Termín: 14.11.2024 - 28.11.2024
Počet volných míst: 15
Rozpočet: bude upřesněn

Přesné datum a rozpočet bude upřesněn na konci roku 2019. Předpokládaný termín výpravy – listopad 2020.

Druhé největší souostroví světa je rájem pro každého milovníka ostrovů. Během dlouhé verze výpravy budeme mít možnost navštívit 4 ostrovy Filipín, pokud si vyberete kratší verzi, poznáte hlavní atrakce ostrova Luzon a zároveň si prohlédnete 4 z 6 pamětihod­ností UNESCO, které lze na ostrovech nalézt.

Naše putování se znalcem místních poměrů, který na Filipínách působil jako velvyslanec, začneme v Manile. Na kratším okruhu (9 dní) se budeme důkladně věnovat poznávání ostrova Luzon. Čeká nás kromě rušné Manily jezero Taal s kráterem sopky tyčící se uprostřed jezera, rýžové terasy v Banaue (UNESCO), horská vesnice Sagada, koloniální město Vigan (UNESCO) a během cesty se podíváme i do několika barokních kostelů (UNESCO). Pro ty, kteří nebudou mít možnost strávit na cestě delší čas, může výprava skončit opět v Manile.

Ostatní pak mohou pokračovat na „plážovější část cesty“. Uvítá nás ostrov Palawan s úchvatnými skalními ostrovy v oblasti El Nido, čeká nás plavba podzemní řekou u Puerto Princesa(UNESCO), abychom se následně přesunuli na Cebu, zaplavali si s velrybími žraloky a na svěžím zeleném ostrově Bohol pak obdivovali slavné Čokoládové kopečky a podívali se i do záchranné stanice nártounů, na jejímž založení má náš průvodce nemalý podíl. Díky němu se při naší výpravě pokusíme setkat i se zajímavými lidmi a osobnostmi a zprostředkovat vám tak co nejintenzivnější zážitek z poznávání tohoto nádherného státu.

Letový řád a letecká společnost bude upřesněna. Na místních přeletech budeme využívat místní aerolinky, vždy však bude zahrnuta přeprava zapsaného zavazadla (kufru).

Trasu cesty a navštívená místa si můžete prohlédnout zde: https://www.mapotic.com/…em-rychtarem

Představení Filipín najdete také zde: http://www.experiencephilippines.org/…_tour_06.htm

Itinerář výpravy

Dle vybrané letecké společnosti a letového řádu odlet z Prahy. Přestup na některém z letišť (Istanbul, Dubaj, Doha). Nocleh v letadle.

Dle vybrané letecké společnosti a letového řádu pokračování v letu, odpoledne či večer přílet do hlavního města Filipín – Manily.

Manila je často nazývána „perlou Jihovýchodní Asie“. Toto pro Evropany chaotické velkoměsto má ale neskutečné kouzlo pro ty, kteří rádi hledají skryté krásy a nenechají se odradit prvotním šokem z mumraje, který vládne všude kolem cestovatelů. Je to město kontrastů – moderní mrakodrapy propichují mraky hned vedle rozlehlých chudinských čtvrtí, v lidnatých ulicích ve dne v noci hučí provoz, ale Manila schovává i místa pokrytá zelení. Do historie nás přenesou dlážděné ulice koloniální části města, kde se od odchodu Španělů téměř nic nezměnilo.

Pokud se nám zadaří a naše skupina cestovatelů se dá dohromady včas, pokusíme se rezervovat jeden z nejlepších hotelů v Manile – The Manila Hotel, kde si vychutnáme luxusní atmosféru více než 100 let starého hotelu, jednoho z nejstarších ve městě. V tomto hotelu v letech 1935–1941 pobýval během své filipínské mise i generál Mac Arthur. V hotelu je dodnes v 5.patře jeho suita.

Podle času příletu se pak buď rovnou ubytujeme nebo si zajdeme na večeři do místní restaurace.

1.noc – Manila

Ráno se pokusíme vyjet co nejdříve, abychom se vyhnuli ranní dopravní manilské špičce. Zamíříme na jih, k městu Tagaytay, ze kterého shlédneme dolů na úchvatné jezero Taal, uprostřed kterého doutná stále aktivní sopka. Ta má „pro změnu“ uprostřed kráter naplněný vodou a tam najdeme další ostrůvek. Inu, hříčka přírody připomínající dětskou skládačku.

K sopečnému ostrovu Taal se následně vydáme  – nejprve sjedeme úzkými cestami na břeh jezera, kde na nás bude čekat loď. Po půlhodině plavby přirazíme ke břehům ostrova Taal volcano island. Ten se objevil po sopečné erupci v roce 1911 a od té doby stále aktivní sopka mění často vzhled ostrova. Vrchol sopky bývá zahalen v mlze, ale třeba budeme mít štěstí. Výstup na sopku bychom měli zvládnout asi za hodinu. Po návratu nás čeká oběd a odpoledne se nám snad poštěstí natrefit na pravé filipínské kohoutí zápasy! Pro místní jsou kohoutí zápasy hlavní společensko-sportovní událostí a patří k tradicím, jakkoliv se to nám, Evropanům, může zdát brutální. Zde jde však o sport se vším všudy – šampiony (byť opeřenými), sázkami, fanděním. Nezapomenutelná atmosféra zaručena! Poté už nás čeká večeře v místní restauraci a návrat zpět do hotelu.

2.noc – Manila

Ráno po snídani dle letového řádu se přesuneme na letiště a přeletíme místní linkou na sever, čímž si ušetříme velmi dlouhou cestu po zemi po špatných silnicích. Čeká nás oblast hor Cordillera. Letmý pohled na mapu dává tušit, že se zde nachází příkré hory a nehostinná džungle. Vydáme se objevovat jeden z divů UNESCO starý více jak 2000 let. Rýžová políčka vklíněná do každého možného prostoru na kopcích, která zde místní obhospodařují, zaručují nádhernou podívanou po celý rok. V létě zhruba 2 měsíce před sklizní jsou políčka sytě zelené, následně zlátnou. Na podzim během setby jsou pole holá a poskytují zajímavý kontrast k zelenému porostu hor.

Po příletu do Cauayanu na nás bude čekat minibus a vydáme se společně do nitra hor – do Banaue. 3 hodinovou cestu si zpestříme obědem, zastávku si uděláme ve vesnici Kiangan u břehů řeky Ibulao, kde podle pověsti byla založena první osada původních lovců lebek – kmenů Ifugao, Wigan a Bugan. Ubytování v městečku Banaue, které je hlavním centrem oblasti v jednodušším 3* hotelu (v této oblasti nenajdete žádné luxusní hotely, celá oblast se věnuje ekoturistice a podporuje místní komunity).

3.noc – Banaue

Po snídani nasedneme do typických filipínských vozů – jeepney, které nás dovezou do sedla. Odtud se pak pěšky přes horské stezky vyšplháme až ke hřebenu, kde se nám naskytne úchvatný výhled na terasy, zalesněné hory a samotnou vesnici Batad.

Zde nás čeká oběd a pak se již můžeme pustit do průzkumu vesnice a okolí. Změť chatrčí a obydlí dotváří okolní krajinu a dýchne zde na vás kouzlo starých časů. Byť už i zde mají elektřinu. Procházku si pak naplánujeme podél řeky až k působivým, 25 m vysokým vodopádům Tappia. Budeme mít čas na koupání v přírodním bazénu pod vodopády. Následuje cesta zpět a navečer návrat do hotelu. Večeře nebude hromadně zajištěna, budete mít tedy příležitost využít doporučení průvodce anebo každý dle svého uvážení. V oblasti je několik restaurací fungujících ve zdejších penzionech, ale i kaváren apod.

4.noc – Banaue

Po snídani check-out z hotelu a následně odjedeme do oblasti u vesnice Sagada. Ta je proslavená nejen rýžovými terasami, ale hlavně zavěšenými rakvemi s mumiemi, které jsou stále ještě tradičním způsobem pohřbívání místních kmenů. Dotkneme se zde trochu tajemna v místních pohřebních jeskyních, osvěžíme se sprchou vody z vodopádů. Abychom vyvážili i kulturní a historickou stránku dne, dojedeme do 30km vzdáleného městečka Bontoc, kde navštívíme skvělé muzeum, údajně nejlepší na severním Luzonu. Nejzajímavější pro Evropany je expozice o lovcích lebek. Návrat a ubytování v jednodušším hotýlku v Sagadě, který je vyhledáván i díky kuchyni (ochutnáme večer), a kde nás okouzlí obrázky místního fotografa.

5.noc – Sagada

Vyjedeme brzy ráno, abychom se propletli z horských silnic co nejdříve dolů, směrem k moři a na sever do města, které je nejlepší ukázkou španělského koloniálního města v Asii – do Viganu (UNESCO). Než přijedeme do města, zastavíme se v dalším ikonickém místě – v kostele Santa Maria (Nuestra Señora de la Asuncion). Kostel patří k několika barokním kostelům na Filipínách, které se společně dostaly na listinu UNESCO v roce 1993.

Po prohlídce této masivní samostatně stojící stavby z roku 1769 na vrcholu kopce nás čeká Vigan. Zrekonstruované centrum s dlážděnými ulicemi a vozíky taženými koňmi dá alespoň na chvilku zapomenout na ruch velkoměsta. Prohlédneme si hlavní dvě náměstí s katedrálou Sv.Pavla, v případě času nakoukneme do muzea vytvořeného ze starého koloniálního domu, kde si uděláme představu o interiérech z koloniální doby.

Další zastávkou bude další z UNESCO barokních kostelů – kostel Sv.Augustina u vesnice Paoay, nejslavnější kostel severního Luzonu. Pokud vyzbyde čas, podíváme se i do nedalekého Marcosovo muzea, kde dlouho leželo nabalzamované tělo Ferdinanda Marcose, bývalého filipínského prezidenta. Během cesty pro nás bude připraven oběd i večeře a poté se na poslední noc na severu ostrova ubytujeme, abychom druhý den mohli přeletět zpět do Manily.

6.noc – Laoag

Po snídani se dle letového řádu přesuneme na letiště a přeletíme zpět do rušné Manily. Vzhledem k velikosti města se soustředíme na historickou část Intramuros, kde jsou koncentrovány hlavní turistické zajímavosti. Tato opevněná část města byla od svého založení v roce 1571 v državě Španělů a nacházely se zde hlavní vládnoucí budovy, domy, kostely, kláštery, školy, nemocnice a dlážděná náměstí. Navštívíme i hlavní manilskou pamětihodnost – pevnost Fort Santiago. Zde se věznilo za španělské kolonizace a poslední dny svého života před popravou zde strávil i slavný filipínský hrdina Dr. José Rizal, jehož nejbližším přítelem byl litoměřický profesor Ferdinand Blumentritt.

Společně se pak přesuneme dle doporučení průvodce do restaurace na závěrečnou večeři. Od skupiny se pak odpojí ti, kteří pojedou jen na krátký okruh. My ostatní odjedeme do hotelu.

7.noc – Manila

Po rušné Manile se všichni určitě budeme těšit na druhou část cesty, kterou strávíme na dalších 3 filipínských ostrovech. Většinou budeme bydlet u moře a tak se můžeme těšit na krásné pláže se světlým pískem, tyrkysovou vodu, koupání, šnorchlování či potápění, které je na Filipínách jedno z nejlepších na světě. Charakter programu bude více relaxační, zahrnující však každodenní výlety a zajímavé aktivity. Většinou budeme mít zajištěn oběd během výletu, ale večeře si budeme řešit po vlastní ose. Na výběr budeme mít restaurace v hotelu anebo stánky či restaurace v okolí.

Brzy ráno přeletíme na nejméně zalidněný ostrov Filipín – Palawan. A to rovnou do ráje! Podmanivá krajina na severním pobřeží s hojností živočichů podmořských i suchozemských, s množstvím opuštěných ostrovů, zálivů, zátok a pláží vybíhajících z moře se jinak než rájem ani nazvat nedá. Naší první zastávkou bude přátelské městečko El Nido. Zde funguje místní komunita provázaně mezi sebou a místní propagují tzv „sociální turismus“. Patří jim letiště, provozují linku mezi Manilou a El Nidem, vytvořili zde areál několika menších hotelů, u nich jsou postaveny restaurace s nabídkou různých kuchyní, stánky s občerstvením, butiky místních výrobců tradičních suvenýrů, nabídka výletů a vodních a dalších sportů. Každý zde tak najde obživu a pro návštěvníky je zde připravena řada atrakcí. My se ubytujeme v jednom menším hotelu a odpoledne budeme již relaxovat na pláži. Oběd a večeře v místních restauracích či stáncích – každý dle svého uvážení.

8. noc – El Nido

Čeká nás lodní celodenní výlet s piknikem mezi skalními formacemi a ukrytými plážemi západně od El Nida. Tento kout světa byl inspirací pro anglického spisovatele Alexe Garlanda (román Pláž). Jeho příběh se stal vzorem i průvodcem všem mladým cestovatelům objevujícím Asii: …v laguně víří bílý písek, oslňují korálové zahrady a vodopády obklopené džunglí. V tomto pozemském ráji žije vybraná komunita v absolutní nevinnosti, na hony vzdálená a zcela odtržená od soudobé civilizace.“ Pokud máte raději akčnější žánr, můžete shlédnout dobrodružný film Bourneův odkaz a pak během výletu odhalovat místa, kde se některé scény filmu točily.

Anebo si prostě budeme chtít jen vyčistit hlavu, zašnorchlovat, zaplavat v lagunách a užívat „lehkost bytí“. V každém případě ale po dnešním výletu jistě budeme souhlasit s National Geographic a jeho čtenáři, kteří oblast El Nida považují za nejkrásnější na světě.

9. noc – El Nido

Po snídani se rozloučíme se severem ostrova a vydáme se po jediné silnici směrem k jihu k turistickému centru ostrova – do Puerto Princesy. V okolí města se nachází další z UNESCO atrakcí – co do biodiverzity neuvěřitelně rozmanitá a zachovalá oblast národního parku, v jejímž srdci protéká řeka skálami a vytváří tak asi 8 km tok jeskyněmi. Část je přístupná z moře na lodích. Před plavbou nás čeká oběd v místní restauraci a pak již plavba samotná. Během naprostého ticha proplujeme skalami obdivujíce hrátky přírody, která zde vytvořila překrásné formace ze stalaktitů a stalagnitů.

Navečer nás uvítají v prvním ekologickém hotelu na Filipínách, který klade důraz na ochranu přírodního prostředí svého okolí, což se zejména po letošním uzavření hotelů na ostrově Boracay jeví jako velmi prozíravé řešení. Hotel leží na pláži Sabang Beach a tak nám snad zbyde i čas na koupání.

10.noc – Sabang Beach

Po snídani se opět přesuneme ještě blíže městu Puerto Princesa, které leží u zálivu Honda bay. Zátoka pak skrývá několik ostrovů, často neobydlených, které si prohlédneme během našeho výletu lodí. Místní pláže pak naskýtají mnoho příležitostí ke slunění, plavání a šnorchlování, kterého si snad dostatečně užijeme a podmořský svět tak budeme zkoumat mezi korály. Na některém z ostrůvků bude připraven oběd. Podle přílivu a odlivu uvidíme korálový Pambato Reef nebo ostrůvek Starfish, kde jsou stejně jako na ostrově Luli vidět mangrovníky. „Nejcivilizova­nější“ je pak Cowrie island, kde si lze i zapůjčit kajak či objednat masáže. Po návratu zpět na pevninu se ubytujeme ve městě, v blízkosti letiště, abychom druhý den mohli přeletět na Cebu.

11.noc – Puerto Princesa

Během dopoledne dle letového řádu odletíme z Palawanu přímo na ostrov Cebu. Cebu je nejhustěji obydlený ostrov Filipín, druhý nejdůležitější z celého souostroví po Luzonu. Hlavní atrakcí jsou bílé pláže a krásné potápění. Cebu city je jako Manila – plné energie, vzrušující a rychlé, hlučné a špinavé – záleží na úhlu pohledu. Najdete zde obchodní centra, troubějící jeepney i několik málo památek. Abychom si tedy udělali vlastní obrázek a zároveň se podívali po několika dnech v přírodě do města, vydáme se na polodenní prohlídku. Nejvýznamější památkou je pevnost San Pedro, nejstarší španělská pevnost v zemi, která kontrastuje k taoistických chrámům. Kulturní památkou se stal i kříž, který byl vztyčen po příjezdu slavného mořeplavce Fernão de Magalhãese v roce 1521 a stal se symbolem christianizace na Filipínách. Nedaleký kostel Basilica Minore del Santo Nino skrývá nejstarší sošku svatého Jezulátka. Po památkách zamíříme do moderní části města a prohlídku zakončíme v trendy obchodním centru, kde si případně můžeme dát večeři. Ubytujeme se u Cebu.

12. noc – Cebu-Lapu-Lapu

Velmi brzy ráno, abychom se vyhnuli dopravní špičce, se vydáme na jih ostrova do místa, které proslavilo potápění s největšími žraloky – žraloky velrybími či obrovskými. Nemusíte mít však obavy – tito největší představitelé žraloků dosahující až 12m jsou býložravci, živí se planktonem a malými rybami. Zato zážitek z plavání mezi těmito obry rozhodně malý nebude!

Po plavání oběd a přesun na trajekt, který nás odveze na další z ostrovů – Bohol, svěží a zelený ostrov nabízející cestovatelům mnoho možností i lákavé bílé pláže. Zde strávíme poslední dny našeho pobytu na Filipínách (v případě zájmu o individuální prodloužení o pobyt na Boholu nás neváhejte kontaktovat).

Ubytujeme se v jednom z nejnovějších hotelů s nejdelší soukromou písečnou pláží v oblasti na ostrůvku Panglao, který je spojený s Boholem mostem.

13. noc – Panglao

Bohol reprezentuje téměř vždy okatý nártoun a majestátní Chocolate Hills, což jsou hlavní lákadla našeho výletu. Ve vnitrozemí se nachází džungle, která pokrývá i slavné „čokoládové“ kopečky. My se nejprve vydáme do městečka Baclayon, kde jsou ruiny korálového kostela, abychom se následně dostali až k městu Loboc, kde se nalodíme na říční loď a doplujeme k plovoucí restauraci na oběd. Po něm se blíže seznámíme se symbolem ostrova – nejmenším primátem světa – nártounem filipínským. Jeho obrovské oči uhranou doslova každého. Bohužel je tento druh velice ohrožený ničením jeho životního prostředí. Na Boholu byla zřízena ochranářská stanice, na které se podílejí také čeští biologové. Budeme mít možnost se přesvědčit o důležitosti projektu a prohlédneme si tohoto zajímavého tvora. Přestože je aktivní hlavně v noci, snad budeme mít příležitost ho zahlédnout. Poté již putujeme do centra ostrova k majestátním zalesněným kopcům Chocolate Hills. Zajedeme i na vyhlídku a snad pořídíme lákavé fotografie do našich alb. Návrat do hotelu, odpočinek před cestou.

14. noc – Bohol (Panglao)

Snídaně v hotelu a dle letového řádu pravděpodobně odpoledne přejezd na Cebu. Poslední nákupy suvenýrů a odjezd na letiště na večerní odlet zpět do Evropy.

Dle finálního letového řádu přílet do Prahy.

Možnost individuálního prodloužení: kdo by měl času více, je možné individuálně vyžádat prodloužení na závěr cesty s delším pobytem u more na ostově Panglao. Neváhejte nás v takovém případě kontaktovat.

Rozpočet zahrnuje:

 • Letenku Praha – Manila a zpět s přestupem (let.řád I společnost bude upřesněna) v economy (business na vyžádání)
 • Místní přelety Manila – Cauayanu, Laoag – Manila, Manila – El Nido, Puerto Princesa – Cebu v economy
 • Letištní taxy a palivové příplatky u všech výše uvedených letů
 • Jedno zapsané zavazadlo na dálkovém letu i na místních přeletech
 • Pozemní dopravu po ostrovech dle itineráře v klimatizovaném minibusu
 • 14× ubytování ve 3* – 5* hotelu na Luzonu, vyšší kvalita hotelů 4–5* na Palawanu, Cebu a Boholu
 • 14× snídaně v hotelech
 • 12× oběd v rámci programu
 • 5× večeře v rámci programu
 • Balená voda při transferech
 • Výlet k jezeru Taal, plavba lodí po jezeře, trekking
 • Výlet do oblasti rýžových polí – vesnice Kiangan
 • Výlet v místních vozech jeepney po rýžových terasách v oblasti Batadu s trekingem
 • Výlet do vesnice Sagada
 • Výlet do oblasti Ilocandia s UNESCO památkami, prohlídka památek, muzea
 • Vstupné do památek dle itineráře
 • Výlet po ostrovech  – El Nido beach hopping tour
 • Plavba po podzemní řece u Puerto Princesa
 • Výlet po ostrovech v Honda Bay
 • Prohlídka Cebu
 • Plavání s žraloky velrybími v Oslobu
 • Prohlídka vnitrozemí Boholu
 • Služby odborného průvodce (pan Josef Rychtar)
 • Služby místního anglicky hovořícího průvodce po celou dobu výpravy
 • Schůzka před a po výpravě (termín bude upřesněn)
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • 1× večeře v Sagadě – každý dle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu
 • 7× večeře během druhé části pobytu na ostrovech Palawan, Cebu a Bohol
 • Výdaje osobní povahy
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu
 • Spropitné pro místní průvodce, řidiče atd.

Možno přikoupit:

 • Příplatek za jednolůžkový pokoj  – 19 200 Kč
 • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na Maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 2 980 Kč / dospělí
 • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na Maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 4 770 Kč / senior (nad 70 let)
 • Pojištění storna zájezdu – varianta STORNO PLUS (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde ,kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod. Standardní cena pojištění Storna Plus (7% z celkové ceny zájezdu)
 • Ekonomičtější verze pojištění storna zájezdu je varianta STORNO, která zahrnuje možnost stornovat pouze konkrétní důvody vyjmenované v pojistných podmínkách a týkající se striktně osob, které cestují. Standardní cena pojištění Storna (4% z celkové ceny zájezdu)
 • Zvýhodněná cena pojištění storna v případě kombinace s cestovním pojištěním u ERV (5% STORNO PLUS nebo 3% STORNO z celkové ceny zájezdu)
 • Aktuální příplatek za třídu business na dálkových letech (zjistíme na vyžádání)
  

Další informace:

Předpokládaný počet účastníků akce: 10–16 osob
Minimální počet účastníků pro konání výpravy: 10 osob

Pro vstup je vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po předpokládaném opuštění Filipín a zpáteční letenka.

Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování, pokud přilétáte z Prahy.
Doporučené očkování  – žloutenka typu A+B, očkování proti břišnímu tyfu, proti tetanu. Před cestou doporučujeme zkonzultovat další možná očkování s vaším ošetřujícím lékařem či v centru cestovatelské medicíny.

Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: radka.svobodova@axamittravel.cz