Výprava na Falklandy s Jarmilou a Petrem

Termín: 1.2.2024 - 11.2.2024
Počet volných míst: 7
Rozpočet: bude upřesněn

Od Jižní Ameriky nejsou Falklandské ostrovy zas až tak vzdálené, ale zdání může klamat. Mentálně i geograficky jsou prý ostrovy mnohem dál, než by se mohlo zdát při pohledu na mapu. Přesto, že život na Falklandách není úplně jednoduchý, jako doma se tu cítí například tučňáci. A naopak, na kolonie turistů zde můžeme klidně zapomenout – souostroví totiž leží kousek od jižních polárních oblastí a ročně sem zamíří jen asi 500 návštěvníků, které však Falklandy vítají v létě teplotami až 20 ° C. Jedinou nevýhodou tedy podobně jako v nedalekém Chile zůstává leckdy větrné počasí. Falklandské léto je ale vcelku přívětivé.
Ostrovům se také říká Galapágy jižní polokoule, protože tolik pro nás exotických druhů zvířat na malých ostrovech se snad nikde jinde nedá najít. Navíc, když je tu léto, tedy během naší zimy, užijeme si díky dostatku světla zdejší krásy do sytosti. I noční hvězdná obloha je zde lákavá a nabízí jiné pohledy, než na jaké jsme zvyklí ze severní poloviny světa a z Evropy. Falklandy nabízejí unikátní možnost zblízka a zároveň bezpečně pozorovat život zvířat ve volné, otevřené přírodě. Fotografické záběry na rodinky tučňáků či hnízdiště kormoránů jsou neopakovatelné. Tučňáci skalní, oslí, magellanští, patagonští a žlutorozí ale tvoří pouze část z množství zvířat, která zde žijí. Sledování albatrosů, plachtících ladně ve vzdušných proudech u pobřeží, přináší pocit prostoru a volnosti. Pozorování obrovských rypoušů sloních, povalujících se líně na pláži, se zařadí mezi trvalé vzpomínky. Pohled na vztyčeného samce lvouna vyvolává respekt k přírodě. Vyznavačům historie mají ostrovy také co nabídnout. Zmínky o slavné britsko – argentinské bitvě o Falklandy se neoddělitelně prolínají cestováním po celém souostroví.

Itinerář výpravy

Falklandská příroda a historie nabízí návštěvníkům nezapomenutelné a nevšední zážitky. „Ohromující a panenský“ jsou dvě nejčastější slova popisující jedny z nejjižnějších ostrovů na Zemi. Únor je na Falklandských ostrovech sezóna mláďat, tedy nejlepší období k pozorování mladých tučňáků, albatrosů, buřňáků, kormoránů a odrůstajících rypoušů sloních nebo lvounů. Ostrovy ale nabízí kromě zvířat i strmé útesy, pozůstatky vulkanické činnosti a dechberoucí přírodní výhledy, v kterých nejsou rušivým elementem žádné pozůstatky lidských zásahů a činnosti. Díky drsnému podnebí jsou ostrovy chráněny před přílišným osidlováním člověkem a ponechávají svůj prostor divoké a krásné přírodě. My se vypravíme na ostrovy během jejich krátkého léta, tedy v období naší zimy. Odlet z Prahy v 15:30

1. nocleh – letadlo

09:40 přistaneme v Santiago de Chile a budeme mít celý den na prohlídku tohoto města. Santiago je nejstarší město Chile, které je evropského původu.

V Santiagu je velkým problémem odlišit staré město od nových čtvrtí. Jedním z nejzajímavějších míst je návrší Santa Lucía. Na úpatí tohoto opevněného kopce stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění. Pamětní desku zde má i Charles Darwin a mozaiku chilská básnířka Gabriela Mistralová, která v roce 1951 získala Nobelovu cenu za literaturu. Čtvrť Bellavista je typická svými romantickými zákoutími a klidnými uličkami. Zde chilský básník Pablo Neruda (nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1971) postavil své milované ženě dům, ve kterém dnes sídlí jeho muzeum.

2. nocleh – Santiago

Po příletu na letiště v Mount Pleasant ve 13:02 se setkáme s naším místním průvodcem. Čeká nás transfer do hotelu v hlavním falklandském městě Stanley, ubytování a odpočinek. Večer se můžeme s Jarmilou a Petrem vydat na první prohlídku města, kdy navštívíme místní katedrálu, malebný přístav a můžeme ochutnat některou specialitu v jedné z místních restaurací, které nabízejí široký výběr jídel z místních bio chovů (skopové, jehněčí, hovězí i vepřové maso) a místně pěstované zeleniny. Ryby a mořské plody, ulovené v místních vodách, také stojí za ochutnání a pravé anglické snídani se zde jistě nevyhnete.

Stanley je hlavní město Falklandských ostrovů a s počtem 2 000 obyvatel je to nejmenší a nejodlehlejší hlavní město na světě. Toto barevné přímořské městečko se rozkládá v přírodním přístavu a pyšní se bohatou námořní historií ještě z dob, kdy se velké plachtové lodě a později první parní lodě plavily kolem mysu Horn. Některé z těchto lodí jsou stále k vidění v přístavu a nabízí prohlídky. Město také nabízí výraznou architekturu původních budov a památníků, které odrážejí vojenskou minulost ostrovů.

3. nocleh – Stanley

Dnes nás čeká první lokální přelet na ostrůvek Sea Lion. Vládní letecká služba (FIGAS) provozuje letecké spojení mezi ostrovy letadly Britten Norman Islander pro až 9 pasažérů a každý let je možné pokládat za vyhlídkový. Sea Lion Island je jedním z nejmenších a také nejjižnější obydlený ostrov v souostroví Falkland a na něm postavená nejjižněji položená lodge na jižní polokouli. Ostrov je oblíbený pro hojnost divokých zvířat soustředěných na tak malém prostoru. Na ostrově dlouhém asi osm kilometrů se můžete věnovat pozorování a fotografování v koloniích tučňáka skalního a kormorána císařského, kteří společně obývají skalní útes nad oceánem. Mezi další významné obyvatele Sea Lion patří rypouši sloní. Roztomilost rypouších mláďat kontrastuje s ohromnou masou těl dospělých samců, jejichž ranní boje na pobřeží a troubení vzbuzují respekt. Nemenší respekt vyvolá i setkání se samcem lvouna hřívnatého, jehož název, odvozený od podoby s králem zvířat, není náhodný. Celý ostrov je Národní přírodní rezervací a nenajdete zde žádná dovezená zvířata či dravce (kočky, potkany apod.), která by narušovala místní ekosystém.

Po příletu na ostrov na nás bude čekat transfer k ubytování ve velmi pohodlné a elegantně zařízené místní lodge. Zaměstnanci lodge a národní rezervace nás seznámí s největšími atrakcemi ostrova a místy, která bychom určitě neměli vynechat. V hotelu jsou k dispozici mapy a aktuální informace o volně žijících zvířatech.

4. nocleh – Sea Lion Island

Dnešní den bude věnován celodennímu výletu po Sea Lion Islandu, s vyhledáváním a pozorováním zvířat v unikátní přírodě cestou kolem nás. Terén pro pěší turistiku na ostrově není náročný a zvládne ho každý turista, zvyklý na běžnou chůzi. Při pohledu na hladinu oceánu přes útesy na jihu ostrova si můžeme představovat, že nás dělí jen pár set kilometrů od skutečné Antarktidy.

Bezesporu největší atrakcí Sea Lion Island je kolonie rypouše sloního, největší na Falklandách. Každý rok se zde narodí až 600 mláďat, která se v období listopadu a prosince učí plavat v přírodním bazénku na pobřeží. Tato mláďata pak přitahují ke břehům dravé kosatky. Na vrcholu sezóny pak na ostrově může být až kolem 1 800 rypoušů. Jedna pětina ostrova je pokrytá porostem traviny lipnice, která poskytuje úkryt mnoha druhům ptactva. Mezi 47 druhů ptáků, kteří se na ostrově nachází, patří i tři druhy tučňáků a na pět dravců, včetně ohroženého sokolovitého čimanga falklandského.

Jarmila s Petrem se postarají o celodenní program v přírodě. Otázkou je, zda budete schopni plni dojmů usnout i v noci. Hvězdná obloha jižní polokoule skýtá nové pohledy. Řídce obydlené Falklandy se vyznačují absencí tzv. světelného smogu a pozorování hvězd, planet či mléčné dráhy nabývá díky tomu na intenzitě.

5. nocleh – Sea Lion Island

Po snídani nás čeká přesun na letiště a přelet na Saunders Island, který je jedním z největších v souostroví. Již samotný let malým letadlem s výhledem na Falklandy je neopakovatelným zážitkem. Ostrov je bohatý na volně žijící divoká zvířata i historii a hlavní atrakcí jsou zde kolonie albatrosů a na severních útesech pak kolonie tučňáků skalních. Na ostrově můžete spatřit jedny z nejkrásnějších východů a západů slunce a z několika míst je možné pozorovat i velryby.

V současnosti se na Saunders Island chovají ovce, ale v minulosti vešel ostrov do podvědomí jako první ostrov osídlený Brity v roce 1765. Zbytky osady v Port Egmont jsou stále patrné a nachází se asi 2 km od dnešní farmy. Po příletu nás u letadla vyzvednou naši domácí a odvezou nás do ubytování na farmě.

6. nocleh – Saunders Island

Dnešní den se vypravíme prozkoumat ostrov. Mezi zastávkami nebude chybět výlet na „The Neck“ – krk, který spojuje obě části ostrova a na obou stranách je obklopen písečnými plážemi. Celá oblast je touto dobou velmi bohatá na hnízdící ptactvo, budeme mít příležitost pozorovat zblízka život několika druhů tučňáků v koloniích u pobřeží, na plážích i jejich mrštnost ve vodě, která kontrastuje s jistou neohrabaností tučňáků na souši. Saunders Island je jedním z mála míst, kde si návštěvníci mohou prohlédnout zblízka albatrosa – ptáka s ohromným rozpětím křídel. Albatrosi zde elegantně balancují ve větrných proudech a zároveň se starají o svoje mladé. Chundelatá šedá mláďata sedí v hliněných hnízdech při zemi poblíž útesů.

Na neobvykle tvarovaném ostrově je řada příležitostí pro pěší výlety a z nejvyššího bodu ostrova Mount Richards (457 m.n.m.) je nádherný výhled na okolí. Zříceniny první britské osady jsou v Port Egmont, kousek od hlavní osady.

7. nocleh – Saunders Island

Ráno po snídani se vypravíme na místní letiště a přesuneme se zpět do hlavního města Stanley, kde už na nás bude čekat místní průvodce. Dnes na nás dýchne historie ostrovů. Cestou do hotelu se podíváme do zdejších kopců, v nichž se odehrávaly boje za války o Falklandy. Kromě četných monumentů zde nalezneme také roztroušené pozůstatky zbraní a vybavení vojáků. O historii tohoto území se také dozvíme více v muzeu ve Stanley.

8. nocleh – Stanley

Dnes nás čeká celodenní výlet na Volunteer Point včetně obědového balíčku. Po snídani nás v hotelu vyzvednou 4×4 vozy. Přibližně po dvou a čtvrt hodinách částečně terénní jízdy se dostaneme na bělostné pláže, které lemují tyrkysové vody Volunteer Point. Tato na pohled karibská pláž je zdobena nesčetnými počty oslích, magellanských a patagonských tučňáků, což dává tomuto místu úplně jiný rozměr. Kromě největší dostupné kolonie patagonských tučňáků na ostrovech je zde řada dalších divokých zvířat podél pláže a laguny. Patří mezi ně například kormoráni a delfíni. Ale i samotná jízda na sever podél východního pobřeží ostrova nabízí velkolepé scenérie. Ráno a navečer jsou díky skvělém světlu nejlepší podmínky pro fotografování. Navečer se vrátíme zpět do Stanley.

9. nocleh – Stanley

Pokud nám bude počasí přát, dnešní ráno se vypravíme na moře. Ze zálivu se nabízí úplně jiný pohled na město s jeho barevnými střechami, které se krásně vyjímají na fotografiích. Velmi často se k lodím v zálivu přidávají delfíni, kteří je doprovázejí podél pobřeží a díky nimž je plavba o to zábavnější. Po návratu do hotelu nás bude čekat již cesta na mezinárodní letiště a přelet do Chile.

10. nocleh – Santiago

Po snídani v hotelu se ještě můžeme vydat do města nebo na nákupy posledních suvenýrů. Odpoledne odjezd z hotelu na letiště.

16:30 odlet do Evropy

11. nocleh – letadlo

Falklandy nebo Malvíny?

Falklandy můžete také znát pod názvem Malvíny – tak je totiž nazývají Argentinci, kteří si na ně dělají nárok. Ostrovy jsou však pod britskou správou a své jméno získaly historicky od Britů. Název Malvíny zase odkazuje k francouzským rybářům ze zálivu Saint Malo, kteří se stali prvními známými ostrovními osadníky. A čí tedy ostrovy jsou? V roce 1820 byly připojeny k Argentině, v roce 1833 k Velké Británii. Argentina však britskou správu nikdy neuznala a v roce 1982 se pokusila ostrovy vojensky obsadit. Válku o Falklandy, trvající 2 měsíce, vyhráli Britové.

Na Falklandách je potřeba počítat s proměnlivým počasím. Větrné proudy z jižního cípu Ameriky a od Mys Horn určují i zdejší počasí. Buďte připraveni na větrno, teplotně je zde ale léto příznivé a příjemné. Přírodně zachovalé a krásné souostroví budí ve svých návštěvnících četné emoce, jeho návštěva přináší jedinečné zážitky a blízká setkání s divokými zvířaty nikoliv v ZOO, ale ve volné přírodě, jsou neopakovatelná. Výzvou pro účastníky může být i osobní poznání života na ostrovech poblíž Antarktidy za někdy drsných přírodních podmínek, které však chrání místní unikátní floru i faunu před přílišným zájmem civilizace.

Rozpočet zahrnuje:

 • letenku Praha – Santiago – Praha
 • letenku Santiago – Stanly (Falklandy) – Santiago
 • letenku Stanley – Sea Lion Island – Saunders Island – Stanley v 8 místných letadlech Britten Norman
 • letištní taxy a palivové příplatky u výše uvedených letů
 • 2× ubytování ve 4*hotelu v Santiagu
 • 3× ubytování ve 4*hotelu ve Stanley
 • 4× ubytování v lodžích na ostrovech Sea Lion a Saunders
 • 4× plnou penzi na ostrovech Sea Lion a Saunders
 • 5× snídaně Santiago a Stanley
 • prohlídka Stanley
 • úvodní prohlídka ostrova Sea Lion
 • úvodní prohlídka ostrova Saunders a celodenní výlet na “The Neck”
 • výlet za historií bojů o Falklandy u Stanley
 • celodenní výlet na “Volunteer Point”
 • vstupné do muzea ve Stanley
 • všechny poplatky spojené s pobytem na jednotlivých ostrovech
 • transfery z letiště do hotelu a zpět
 • místní anglicky hovořící průvodce
 • dle časových možností prohlídka Santiaga
 • služby odborných průvodců (MUDr. Jarmily Jirkovské a MUDr. Petra Kose)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • 5× oběd a 5× večeře – každý dle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu
 • výdaje osobní povahy
 • cestovní pojištění
 • pojištění storna zájezdu
 • spropitné pro místní průvodce, řidiče atd.

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění Evropské cestovní pojišťovny. Produkt Sbaleno/Do světa/Na maximum 2 980 Kč bez spoluúčasti
 • cestovní pojištění včetně pojištění storna zajezdu u ERV pojišťovny
 • samostatné pojištění storna u ERV pojišťovny
 • příplatek za jednolůžkový pokoj

Další informace:

 • předpokládaný počet účastníků akce: max.10 osob, minimální počet účastníků pro konání výpravy: 10 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: hana.bartuskova@axamittravel.cz