Kolumbie s Vítem Sojkou 2019

Termín: 19.11.2019 - 4.12.2019
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 132 000 Kč

Pro milovníky Jižní Ameriky je Kolumbie jedna z posledních, zatím neobjevených destinací. Tento fakt se již chystáme brzy změnit a připravujeme pro vás výpravu po této neskutečně zajímavé zemi. Vít Sojka vám hodlá ukázat to nejlepší, co Kolumbie nabízí. A na své poslední cestě Kolumbií objevil opravdové perly, které v běžných zájezdech rozhodně nenajdete.

Vydejte se do této pestrobarevné země a vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak milí lidé v této zemi, která si prošla bouřlivým vývojem, žijí!

Vždy pro vás vybíráme co nejsnažší a nejjednodušší spojení. Do Kolumbie se lze dostat s jedním přestupem s KLM.

úterý 19.11. Praha – Amsterdam 06:00 – 07:35

úterý 19.11. Amsterdam – Bogota 09:40 – 14:45

úterý 3.12. Cartagena – Amsterdam 18:55 – 10:35+1

středa 4.12. Amsterdam – Praha 12:15 – 13:40

Itinerář výpravy

Odlet podle letového řádu z Prahy s přestupem přes Amsterdam do Bogoty.

Díky časovému posunu přiletíme do Bogoty odpoledne. Toto největší město Kolumbie je směsí moderního a koloniálního stylu. Z letiště odjedeme do hotelu v historickém centru města, kde se ubytujeme na následující 2 noci. Kdo bude chtít odpočívat po letu, může zůstat na hotelu. Kdo bude chtít, může si s Vítkem naplánovat pěší procházku v okolí. Pomalu se tak sžijeme i s nadmořskou výškou, neboť hlavní město Kolumbie se nachází v 2 600 m n.m.

1.noc – Bogota

Dopoledne se vydáme na první společné poznávání Bogoty. Kde jinde bychom měli začít prohlídku než z nejvyššího vrcholu! Vyjedeme lanovkou na Monserrate, který dominuje celému městu. Díky tomu můžeme na město shlížet z nadmořské výšky 3 152 m n.m. Prohlédneme si kostel zasvěcený El Senor Caído ze 17tého století, který je významným poutním místem, stejně tak jako celá hora.

Odpoledne se budeme věnovat umění a historii. V Bogotě je jedno z nejhezčích muzeí zlata s největší sbírkou artefaktů na světě. Pojďme společně obdivovat umění již z dob Inků a dalších prehispánských kultur. Až se vynadíváme na blyštivé sošky, přesuneme se do muzea Botera, které sídlí nedaleko a uchovává jednu z nejlepších mezinárodních sbírek umění v Latinské Americe. Projdeme si i historické centrum Bogoty – La Candelaria.

2.noc – Bogota

Po snídani se vydáme na výlet do solné katedrály, která se nachází asi hodinu za městem u kouzelného kolumbijského městečka Zipaquirá. Tato katedrála se netyčí do nebes (jako bychom od katedrály čekali). Naopak se k ní budeme muset vydat téměř 200 metrů do podzemí. Navíc je „rozdrobena“ na 14 menších kaplí, nádherně osvícených, každá z nich představuje jednu zastávku na křížové cestě.

Solný důl z poloviny minulého století je protkán labyrintem chodeb. V areálu najdeme kromě katedrály i geologické a hornické muzeum umístěné na povrchu, kde se dozvíme více o těžbě soli. A až nám bude v solném podzemí zima, zahřejeme se třeba u kávy kavárně. Prohlédneme si i malebné městečko s krásným náměstím a navečer se vrátíme do Bogoty na poslední přenocování.

3.noc – Bogota

Ráno se přesuneme na letiště, abychom kolem poledního odletěli z Bogoty na jih do městečka Leticia na pomezí hranic Brazílie, Ekvádoru a Kolumbie. Následná dvouhodinová plavba po Amazonce nás po hranici Kolumbie přesune do přírodní rezervace Calanoa, nedaleko kouzelné vesničky bez aut a motorek – Puerto Nariňo. Většina z téměř 8 000 obyvatel je indiánského původu a žije v barevných dřevěných domech na břehu řeky Loretoyacu.

Zde se ubytujeme na další 3 dny v malém hotýlku Waira Selva, večer budeme usínat na dohled od Amazonky.

4.noc

Následující dva dny si užijeme výlety do přírody. Náš program uzpůsobíme podle stavu vody.

Ráno se vydáme na trek džunglí k vodopádům Matamata, které se nacházejí na hranici národního parku Amacayacu. Zpět do lodge se vydáme v kánoích.

Odpoledne navštívíme vedlejší vesnici El Vergel, kde se setkáme se skupinou místních, kteří se snaží o udržení tradice místních zpěvů a tanců. Pokud čas dovolí, zajedeme si i do přírodní rezervace s největší leknínovitou rostlinou světa – legendární victoria regia neboli viktorie královská. Listy o průměru až 3 m jsou prý tak pevné, že unesou i dvacetikilo­gramové dítě!

5.noc – Amazonie (Puerto Narino)

Nedotčenost místních pralesů je téměř absolutní. Podíváme se i za rybou arapaimou nebo piraněmi, možná i anakondou, opicemi. Navštívíme i indiánské komunity. Zkrátka si užijeme tento odlehlý kus Kolumbie se vším všudy.

Odpoledne se zkusíme podívat k hranicím Peru, kde si vychutnáme západ slunce nad Amazonkou a budeme pozorovat říční delfíny.

6.noc – Amazonie (Puerto Narino)

Po snídani přeplujeme rychlou lodí po proudu Amazonky opět zpět k letišti, krátce si prohlédneme město, abychom následně odletěli přes Bogotu do Cali.

Cali je hlavní město regionu Valle del Cauca s více než 2 miliony obyvatel, třetí nejlidnatější město v zemi a světové centrum salzy!

Zde se ubytujeme na jednu noc a prohlédneme si historické centrum města.

7.noc – Cali

Dopoledne se vydáme na jeden z nejbarevnějších trhů Jižní Ameriky do vesnice Silvia. Poté krátký přejezd do „bílého“ koloniálního města Popayan.

Popayan Asuncion, tak zní oficiální název hlavního města departmentu Cauca, leží v údolí Pubenza mezi západním a centrálním pohořím. V nadmořské výšce 1 760 m. Je jedním z nejstarších měst v Americe s udržovanou koloniální architekturou a nádhernými fasádami. Od roku 2005 je zapsáno v UNESCO. Žije zde spousta básníků, malířů a skladatelů.

Odpoledne nás čeká prohlídka města, během které navštívíme Caldasův park se živou atmosférou, katedrálu Nuestra Señora de la Asunción a poznáme blíže život tohoto města.

8.noc – Popayan

Dopoledne se rozloučíme s bělostným, kouzelným Popayánem a nádhernou, ale blátivou a dlouhou cestou přes hory a národní park Puracé projedeme až do jedinečného horského San Agustínu.

Cestou si dáme pstruha z místních řek, projdeme mezi sukulentovitými fraylejones, (rostlinami pokrývajícími rozsáhlá prameniště čtyř hlavních kolumbijských veletoků), pokud mlha dovolí, uvidíme i zasněžený vrchol Puracé, poslední aktivní sopka v regionu.

Možná zahlédneme i místní druh tapíra a nebo “jen” panenský mlžný prales ve své nejdokonalejší podobě. Cesta dlouhá “jen” 130 km bude dlouhá, ale odměnou budou nádherné vyhlídky!

Navečer přijedeme do San Augustína, kde se ubytujeme na následující 3 noci.

9.noc – San Augustín

San Agustín je rozsáhlá oblast na okraji NP Puracé s rozsáhlými mokřady. Je to hornatá krajina s klimatem věčného jara a nadmořskou výškou vhodnou pro pěstování té nejlepší kávy, ale také stovek druhů jiných, exotických plodin. Území protíná průzračná divoká řeka Magdalena, která se na dosah od nalezišť tisíce let sterých soch a hrobů zařezává do tak úzké skalní průrvy, že by se dala přeskočit. Hned pod soutěskou je skvělé koupání. Vysoko nad řekou pak objedeme a projdeme několik nalezišť, jež jsou vždy jako procházkami krásnou zahradou. Za každou projetou zatáčkou se objevují samostatné farmy vypadající spíš jako botanické zahrady s nesmírně přívětivými obyvateli. Ti se scházejí v okolních vesničkách na trzích, kde své produkty nabízejí ke koupi nebo směně. Záhadné sochy (některé i v původních barvách) dokreslují mystickou atmosféru kraje. Přes to, že je oblast chráněna UNESCEM, je díky obtížné dostupnosti relativně málo navštěvována.

Přívětivost lidí, krása zahrad nejen kolem skvělých ekologických hotelů, bio strava a šarm městečka San Agustín budou příčinou toho, že se nám vůbec nebude chtít odjet.

10. noc – San Augustín

Pokračování v objevování San Augustínu a okolí. Určitě nás nemine ani kávová degustace a kávové plantáže.

11.noc  – San Augustín

Tento den se rozloučíme s horských krajem a přesuneme se do 120 km vzdáleného města Neiva, na letiště, abychom přeletěli přes Bogotu k moři do Cartageny. Vyměníme tak drsné horské klima za tropické podnebí, abychom se na závěr naší výpravy ohřáli. Podvečerní odlet a následně ubytování na poslední 3 noci v Cartageně.

12.noc – Cartagena

Cartagena je město plné kontrastů, které nás naprosto nadchne. Největší rozdíl je mezi Starým městem s úzkými uličkami a španělskou koloniální architekturou, která je na mnoha místech obnovena, ale na jiných místech podléhá zubu času, a moderní čtvrtí Bocagrande s vysokými budovami, nákupními centry, plážovými kavárnami a bary. Vrhneme se na prohlídku opevněné koloniální architektury rozsáhlého historického centra. Skvělá atmosféra čistého, opraveného a zároveň veselého, tančícího města, které bylo založeno roku 1533. Naladíme se na život místních obyvatel?

13.noc – Cartagena

Tento den pojmeme relaxačně a vydáme se na lodní výlet na nedaleké karibské ostrůvky. Po snídani nás transfer odveze do přístavu a zde rychločlunem k Isla Grande, který je součástí souostroví Islas del Rosario.

Čeká nás koupání a šnorchlování, skvělé jídlo a koktejly! Užijeme si pravou karibskou atmosféru!

14.noc – Cartagena

Dopoledne poslední rozloučení s městem, možnost posledních nákupů a relaxace před odletem. Po obědě se pomalu vydáme na letiště, abychom naposledy zamávali této okouzlující zemi, která se nám zajisté vryla pod kůži.

15.noc – letadlo

Podle aktuálního letového řádu bychom mohli v 10 hodin třeba degustovat goudu na amsterdamském letišti a v 13:40 přiletět do Prahy.

Rozpočet zahrnuje

 • Dálkovou letenku Praha – Amsterdam – Bogota a Cartagena – Amsterdam – Praha včetně letištních tax a odbaveného zavazadla
 • 5 x místní přelety na trasách: Bogota – Leticia, Leticia – Bogota, Bogota – Cali, Neiva – Bogota, Bogota – Cartagena včetně letištních tax a odbavených zavazadel
 • 3 x ubytování v Bogotě v 5* hotelu se snídaní
 • 3 x ubytování ve 3* lodge v Amazonii
 • 1 x ubytování ve 3* hotelu v Cali se snídaní
 • 1 x ubytování v 5* butikovém hotelu v Popayanu se snídaní
 • 3 x ubytování v 5* butikovém hotelu v San Augustínu se snídaní
 • 3 x ubytování v 5* butikovém hotelu v Cartageně se snídaní
 • Plná penze v Amazonii
 • Veškeré transfery během programu
 • Vstupné do muzea zlata v Bogotě
 • Lanovka na vrh Monserrate v Bogotě
 • Vstupné do Solné katedrály v Zipaquirá
 • Výlety lodí v Amazonii
 • Vstupné do indiánských komunit
 • Vstupné do archeologických lokalit v San Augustínu
 • Všechny výlety po zemi během programu
 • Výlet rychločlunem na Isla Grande včetně oběda
 • Přístavní poplatky v Cartageně
 • Spropitné místním průvodcům a řidičům
 • Služby odborného průvodce (Vít Sojka)
 • Služby místních průvodců v průběhu programu
 • Setkání před výpravou
 • Setkání po návratu z výpravy
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 sb.

Rozpočet nezahrnuje

 • Další stravování nezahrnuté v kapitole Rozpočet zahrnuje
 • Útrata osobní povahy (minibary apod.)
 • Cestovní pojištění – viz. kapitola Možno přikoupit
 • Pojištění storna zájezdu – viz. kapitola Možno přikoupit

Možno přikoupit

 • Jednolůžkový pokoj – 30 000 Kč
 • Příplatek za sedadla comfort (10 cm více pro nohy, větší možnost sklopit sedačku) na dálkových letech u KLM  – 5 500Kč
 • Provedení seatingu podle požadavku cestujícího na standardních sedadlech – 2 500 Kč
 • Provedení seatingu podle požadavku cestujícího na exitových sedadlech (klient musí umět anglicky) – 4 500 Kč
 • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Za poznáním na 11–17 dní bez spoluúčasti – 1 110 Kč /dospělí
 • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Za poznáním na 11–17 dní bez spoluúčasti – 1 780 Kč /senior (nad 70 let)
 • Pojištění storna cesty POZOR NOVĚ OD DUBNA 2019 VE DVOU VARIANTÁCH – ZÁKLADNÍ A STORNO PLUS
 • (spoluúčast 0–20%)  – podle varianty:
 1. ZÁKLADNÍ VERZE s cestovním pojištěním – 2,5% z ceny zájezdu (3300 Kč/os.), 3,5% z ceny zájezdu bez cestovního pojištění (4620 Kč/os.)
 2. rozšířená verze STORNO PLUS s cestovním pojištěním – 5% z ceny zájezdu (6600 Kč/os.), 7% z ceny zájezdu bez cestovního pojištění (9240 Kč/os.)

doporučujeme přečíst odkaz: https://www.ervpojistovna.cz/…na-letak.pdf

 • Příplatek za business letenky (zjistíme na vyžádání)

Cestovní doklady a další formality

Občané ČR mohou s účinností od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů, přičemž tato povolená délka pobytu se týká každého kalendářního roku. Ke vstupu do Kolumbie je nutné použít oficiálních hraničních přechodů a požádat o vstupní razítko. Absence vstupního razítka se může stát komplikací při výjezdu ze země, neboť pracovníci cizinecké policie mohou požadovat úhradu pokuty.

Zdravotní péče, i přes ztíženou dostupnost mimo hlavní městská centra, je vcelku na přijatelné úrovni, velmi dobrá je ve vybraných zdravotnických zařízeních ve velkých městech. Za ošetření se platí v hotovosti ihned na místě, v naprosté většině případů před zákrokem. Doporučujeme bezpodmínečně vhodnou formu pojištění pro cesty do zahraničí.

V tuto chvíli není vyžadováno žádné povinné očkování, pokud přiletíme z Evropy. Žlutá zimnice se v této zemi vyskytuje endemicky. Preventivní vakcinace všech cestovatelů starších devíti měsíců je významným faktorem ochrany před touto nebezpečnou infekcí přenášenou komárem. O rizicích a další formě ochrany v konkrétní oblasti Vašeho pobytu s Vámi zkonzultuje lékař centra Očkování a cestovní medicíny. Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů.

Další informace

 • Předpokládaný počet účastníků akce: 10 – 16 osob.
 • Výprava je již kapacitně naplněna.
 • Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel – Radka Svobodová – radka.svobodova@axamittravel.cz