Severní Thajsko, Laos a Kambodža s Josefem Rychtárem

Termín: 1.11.2018 - 17.11.2018
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 94 200 Kč

Thajsko, to nejsou jen ostrovy, pláže a lehátka u bazénů luxusních resortů. Pokud hledáte aktivní dovolenou s nádechem exotiky, severní část země vás rozhodně nezklame. Chiang Mai jako centrum starobylé říše Lanna s nepřeberným množstvím historických chrámů na úpatí hor nabízí historii, tradiční řemesla i bohatý noční život. Po cestě na sever k hranicím s Barmou nás okouzlí nádherná rozmanitá krajina a odlehlý hornatý kraj kolem Mae Hong Son nám nabídne čajové plantáže, louky plné květů, vodopády a vesnice horských kmenů.

V nejsevernější části Thajska se dostaneme v oblasti Zlatého trojúhelníku k řece Mekong, kterou využijeme na cestu do Laosu a do Luang Prabangu. Na řece se kolem nás budou střídat břehy poseté skromnými domečky, písečnými dunami a plážemi a budeme proplouvat úseky, kde je řeka prudká a dravá, zasazená do hor. Historie Luang Prabangu je spojena s říší Lan Xang a najdeme zde památky v tradiční laoské architektuře ale i z počátku francouzského koloniálního období. Za městem se nachází známé poutní jeskyně Pak Ou. V hluboké jeskynní dutině jsou tisíce sošek Buddhy, které spolu s vůní z vonných tyčinek vytváří velmi mystickou atmosféru.

Kambodža má za sebou velmi pohnutou historii, ale její obyvatelé se pomalu vzpamatovávají z dlouhých let konfliktů hraničících s genocidou a za posledních deset let došlo k velkým změnám. Je to země nesoucí dědictví mocné říše Khmerů, jejímž sídelním městem byl chrámový komplex Angkor. Davům turistů se zde nevyhneme. Ale i tak tento zázrak architektury rozhodně stojí za vidění. Je neuvěřitelně rozlehlý a stavby jsou opravdu dechberoucí. Kromě jezera Tonlé Sap a Phnompenhu si užijeme i odpočinek na plážích v Sihanoukville.

V současné chvíli hledáme jednu ženu na doplnění dámského pokoje. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Itinerář výpravy

Ráno odlet z Prahy do Chiang Mai s přestupem v Doha. 1. nocleh v letadle

Brzy ráno přistaneme v Chiang Mai a čeká nás transfer do hotelu v historickém centru města. V hotelu budeme mít připravené pokoje a čas na krátký odpočinek nebo osvěžení u bazénu a odpoledne se vydáme autem na vrchol Doi Suthep. Chrám se nachází na jednom z nejvyšších kopců v okolí města odkud je nádherný výhled na město i barevný západ slunce. V chrámu se zúčastníme soukromého požehnání a budeme mít příležitost poslechnout si hromadné modlitby mnichů, zážitky, které budou potravou pro naší duši. Po návratu zpět do města nás čeká jízda městem v tuk tuku, který je velmi populárním dopravním prostředkem v celé Asii. Místní obyvatelé se večer rádi vydávají do města, aby si užili chladnější svěží vzduch, nakoupili a najedli se na trzích. Mezi naše zastávky bude patřit Wat Lok Mori, který je ideálním příkladem architektury z dob království Lanna, Warorot Market – největší trh ve městě, kde budeme mít možnost ochutnat některé exotické speciality a sezónní ovoce a také se projdeme po květinovém trhu.

2. noc v hotelu Bodhi Serene 4* v Chiang Mai http://www.bodhi-serene.com/

Ráno se vydáme klidnou krajinou na sever od Chiang Mai do Elephant Park Baan Chang, kde se dozvíte spoustu informacích o thajských slonech a jak se o ně postarat. Mahouti nám hned na začátku dají několik krátkých, ale užitečných rad o životě a chování slonů a rozdají nám uniformy. Poté začne to pravé dobrodružství, kdy se živí obři budou krmit banány a cukrovou třtinou. Po krmení mají sloni rádi koupání, a tak jim dopřejeme sloní lázeňskou péči s vydrbáním hřbetu. Odpoledne nás čeká přejezd do Fang, kde se ubytujeme v hotelu. Večeře bude také v hotelu.

3. noc v hotelu Phumanee Lahu 3* ve Fang http://www.phumaneehotel.com/

Ráno se vydáme do hor Phumanee Mountain a navštívíme vesnici kmene Red Lahu. Pohoří je součástí národního parku a některé části jsou přístupné jen offroadovými vozy. Ve vesnici se nás ujmou místní obyvatelé a ukáží a vysvětlí nám, jak se zde pěstuje čaj a káva. Budeme mít možnost si vyzkoušet sběr čajových lístků a podíváme se na celý proces zpracování čaje. A jelikož nám určitě vyhládne, zapojíme se i do přípravy našeho oběda. Pochutnáme si na místních specialitách, které se tradičně připravují v bambusu a banánových listech. Odpoledne se vrátíme zpět do našeho hotelu. Večeře v hotelu.

4. noc v hotelu Phumanee Lahu 3* ve Fang http://www.phumaneehotel.com/

Dnes nás čeká objevování dalších horských scenérií. Z hotelu se vydáme autobusem z kterého přesedneme na místní dopravu vydáme se do oblasti Doi Mea Salong a užijeme si horské krajinu a čajové plantáže. Na místní úrodné půdě se pěstují jedny z nejlepších zemědělských produktů v zemi. Vydáme se dále k hranicím s Barmou až na Zlatý trojúhelník a navštívíme muzeum Hall of Opium, kde se seznámíme s historií obchodu s opiem. A už nás čeká poslední zastávka u Wat Pu Kao, která nabízí panoramatický výhled na soutok řeky Ruak s Mekongem. Z thajské strany tak uvidíme na břehy Laosu i Barmy.

5. noc na Golden Triangle, hotel Ibis Chiang Khong 3* https://www.accorhotels.com/…/index.shtml

Brzy ráno nás čeká cesta na hranice s Laosem v Huay Xai. Po imigrační kontrole se setkáme s našim laoským průvodcem a nastoupíme do našeho člunu, který nás před soumrakem dopraví do Pakbeng. Cesta trvá celých 7 hodin, ale člun je pohodlný s dostatkem prostoru na sezení, čí popocházení. Plavbu si zpestříme povídáním nejen o řece samotné, ale bude na ní mít i oběd. Výhled na okolní horskou krajinu a život na březích řeky bude ráj pro fotografy. Pakbeng je místem setkávání horských kmenů včetně Hmong, Lue a Khamu. Toto městečko je pro ně místo kam se scházejí, sjíždějí nebo plaví nakupit i prodat. Po příjezdu do hotelu budeme mít možnost prohlédnout si ho pěšky nebo si jen tak sednout a užívat si zapadajícího slunce nad řekou Mekong.

6. noc v hotelu Le Grand Pakbeng 5* https://www.legrandpakbeng.com/

Dnes nás čeká závěrečný úsek plavby krásnou a často se měnící krajinou směrem k Luang Prabang. Řeka Mekong zde leží na dně strmého údolí, s tropickými lesy, které sahají až na jeho břehy. Tam, kde se čas od času objeví vesnice, uvidíme místní obyvatele a hrající si děti. Řeka je obchodní tepna a místními obyvateli jsou lodě hojně využívány k cestování, zásobovaní nebo prodeji přebytků svých chovů a plodin ze zahrádek. Oběd se podává na palubě. Po cestě se také zastavíme a navštívíme posvátné jeskyně Pak Ou, které ukrývají stovky sošek Buddhy. Při pohledu ven z jeskyně se také nabízí nádherný výhled na Mekong a protější břeh. Naše cesta po řece Mekong skončí v Luang Prabangu starém královském městě, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Večer budeme pozváni k účasti na obřadu Baci (Sou Khouan), jedné z nejpopulárnějších tradic v Laosu, která doprovází každou důležitou životní událost. Podle místní víry má každá lidská bytost 32 duší – Khwanů. Každý z nich je totiž strážcem nad různými orgány v lidském těle a schopnostmi duševními i fyzickými. Velkým problémem tedy je, když některý Khwan opustí svého držitele, což představuje nebezpečí zejména tehdy, když se člověk dá do nové činnosti, podnikání, vypravuje se na cestu nebo je před významným rozhodnutím. V ta­kovém případě postupují obřad baci, aby všichni Khwan byli přítomni a připojeni k člověčímu tělu. Připojení se pojistí pomocí bílých šňůrek, které na druhém konci drží zasvěcený mnich. Večeři si vychutnáme společně v místním domě.

7. noc v hotelu Villa Maly 4* v Luang Prabang http://www.villa-maly.com/

Další velký zážitek v Luang Prabang bude obřad Tak Bat. Každé ráno za úsvitu prochází mniši městem, aby dostali od místních obyvatel almužnu v podobě rýže, banánů, oplatek. Pozorovat na prašné ulici sedící věřící, kteří před sebou mají připravené obětiny a čekají až se k nim přiblíží procesí mnichů oblečených v tradičním oranžovém rouchu, je velkým zážitkem. Celá ceremonie probíhá beze slov a o to větší dojem v nás zanechá. Po ceremonii se vydáme na místní trh, který překypuje životem. Sjíždí se sem zemědělci, rybáři i chovatelé prodávat své čerstvé sezónní zboží. Každodenní ranní trh probíhá v několika uličkách starého města, jen kousek od přístaviště. A protože už budeme mít všichni hlad, zajdeme si do místní příjemné restaurace na břehu Mekongu, kde pro nás bude připravená vynikající polévka. Pokud váš den raději začínáte kávou, ta laoská vás určitě nezklame. Po snídani se vydáme na vrchol kopce Phousi, který sahá do výše 150 metrů nad městem. Z vrcholu je krásný pohled na město i řeku. Během výstupu budeme míjet několik malých chrámů, jeskyní a soch Buddhy. Stihneme si prohlédnout i královský palác, který dnes slouží jako muzeum. Pak už nás čeká cesta ven z města. Po cestě budeme mít možnost prohlédnout si vesničku Khmu s tradičními domy a poznat život místních zemědělců. K vodopádům si dojdeme pěšky nenáročnou procházkou s výhledy do krajiny. Náš průvodce nám po cestě ukáže plantáže cukrové třtiny a můžeme i ochutnat čerstvou šťávu z ní. U vodopádu si odpočineme a užijeme si piknik i s koupáním. Po cestě zpět do města se můžeme zastavit v místní palírně rýžového vína.

8. noc v hotelu Villa Maly 4* v Luang Prabang http://www.villa-maly.com/

Ráno prozkoumáme Vat Visoun – nejstarší chrám ve městě s dřevěnými okny inspirovanými khmerskou architekturou a Vat Aham. Další zastávkou bude Vat Xieng Thong s rozsáhlou sbírkou posvátných budov. Tento chrám je jedním z klenotů laoského umění a nejkrásnější chrámu ve městě. Tímto dnem se rozloučíme s Laosem. Odpoledne nás čeká let do Siem Reap. Po příletu nás uvítá místní průvodce a odjedeme do hotelu. Večer nás čeká show a večeře Apsara v divadle Angkor Village. Přenocování v hotelu.

9. noc hotelu Angkor Village 4* v Siem Reap http://www.angkorvillage.com/

Po snídani v hotelu začneme naši prohlídku archeologického komplexu, který je od roku 1992 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. V období mezi 9.-15. století zde leželo hlavní sídlo Khmerské říše a z této doby se zde zachovalo na 70 chrámů a jiných náboženských staveb. Zatímco domy a paláce byly ze dřeva a už dávno podlehly zubu času, chrámy zasvěcené bohům se stavěly z kamene a díky tomu přečkaly dlouhá staletí úpadku. První zastávkou bude samotný Angkor Wat, který představuje vůbec největší náboženskou stavbu světa. Už při příchodu centrální uličkou si uvědomíte, jak rozsáhlá je to stavba. Vnitřní chrám je obkroužen ochranou zdí – galerií a vodním příkopem. Jemně tesané reliéfy se táhnou do nedozírna. Jsou zde zobrazeny mýtické výjevy i historické scény. Oběd si vychutnáme v tradičním dřevěném domku v blízké vesnici a připraví nám ho místní rodina. Po obědě se vrátíme do archeologického komplexu a navštívíme chrám Banteay Srei. Ve srovnání s velkými angkorskými chrámy jde o dílo menších rozměrů, hlavní věž není vysoká ani 10 m. Název Banteay Srei bývá překládán jako ´ženská pevnost´, bez pochyby i proto, že působí tak křehce, a navíc má nezvykle růžové zabarvení, dané barvou použitého pískovce. Po cestě zpět do hotelu ještě navštívíme chrám Ta Prohm, který je jako jediný ponechaný ve stavu, v jakém byl objeven. Je tedy zarostlý džunglí, což je velmi působivé a dodává to celé stavbě obzvláště autentickou atmosféru. Po návratu do hotelu budeme mít volný večer na objevování městečka.

10. noc hotelu Angkor Village 4* v Siem Reap http://www.angkorvillage.com/

Dnes se vydáme na jezero Tonlé Sap a navštívíme vesnici, kde jsou všechny dřevěné domy postavené na bizarních kůlových konstrukcích, vysokých až deset metrů a nabízejí výjimečné přírodní prostředí s úchvatnými výhledy na záplavové oblasti, rýžová pole a samotné jezero. Kromě jiného je ve vesnici i rušný ranní trh. Projdeme se vesnicí, setkáme se s místními obyvateli a jejich dětmi a projedeme se po jezeře lodí. Jezero má různou rozlohu v závislosti na ročním období, v období dešťů se rozloha několikanásobně zvětší. Oběd budeme mít v jednom z místních domů. Odpoledne se vydáme už po silnici a vrátíme se zpět do archeologického komplexu. Tentokrát budeme vstupovat majestátními kamennými dveřmi do chrámu Angkor Thom, kterému se také říká „velké město“. Tato úžasná budova je obklopena 54 věžemi, z nichž každou zdobí 4 obrovské usmívající se tváře. Naší další zastávkou bude znovupostavený chrám Banhuon. Práce na jeho záchraně začaly v roce 1960, na léta je ale zastavila válka. Za finanční podpory Francie pak experti 16 let skládali obří puzzle čítající 300 tisíc kamenných bloků. Zastavíme se i u Terasy slonů. Terasa vysoká cca 4 metry a dlouhá celých 350 metrů sloužila jako místo odkud se panovníci dívali na různá slavnostní procesí před svým palácem. Celkem 5 schodišť hlídají trojhlaví sloni. Na pravém konci je tzv. Terasa malomocného krále která je sestavená ze dvou zdí a vyzdobena Krásnými reliéfy s vyobrazením bohů a postav ze záhrobního světa. Po prohlídce se vydáme zpět do našeho hotelu.

11. noc v hotelu Angkor Village 4* v Siem Reap http://www.angkorvillage.com/

Po snídani v hotelu se vydáme na letiště v Siem Reapu. Po přistání v Sihanoukville se v příletové hale setkáme s našim místním průvodcem a vydáme se na cestu do hotelu na pobřeží Thajského zálivu. Letiště se nachází asi 20 km od městečka. Sihanoukville je obklopeno nejlepšími kambodžskými plážemi a malými tropickými ostrůvky. Na plážích najdete ve většině případů bílý písek i když jsou zde i oblázkové výjimky a ve zdejším resortu nás budou královsky rozmazlovat.

12. noc v hotelu Sahaa Beach Resort 4* v Sihanoukville https://sahaabeach.com/

Dnešní celý den je odpočinkový. V okolí si můžete vychutnat romantické výlety po okolních ostrůvcích, také si můžete objednat kurzy potápění nebo prostě jen relaxovat. Už ve 20. letech 20. století sem jezdila za rekreací francouzská honorace, která žila v oblasti takzvané Fran­couzské Indočíny. Pak ale přišlo osamostatnění, černá kapitola dějin spojená s Rudými Khmery a Sihanoukville upadlo do absolutního zapomnění.

13. noc v hotelu Sahaa Beach Resort 4* v Sihanoukville https://sahaabeach.com/

I dnes budete odpočívat a užívat si na pláži. V okolí města najdete hned několik pláží a každá má svým návštěvníkům co nabídnout. Můžete vybírat třeba z následujícího seznamu – pláž Hawaii, Independence, Ocheteaul, Otres, Serendipity, Sokha a Victory.

14. noc v hotelu Sahaa Beach Resort 4* v Sihanoukville https://sahaabeach.com/

Ráno nás vyzvedne náš místní průvodce a čeká nás přejezd od pobřeží do hlavního města země – Phnom Penhu. Čeká nás přejezd asi 4,5 hodiny se zastávkami na občerstvení. Jakmile přijedeme do hlavního města, prohlédneme si muzeum genocidy Tuol Sleng, což v překladu znamená Pahorek jedovatých stromů. Bývalé francouzské lyceum, které diktátor přeměnil na vězení s mučírnou, je děsivou připomínkou polpotovských zvěrstev. Phnompenh, město ležící u soutoku velké jezerní řeky Tonlé Sap a majestátního Mekongu, patří k nejromantičtějším metropolím Asie. Najdete zde široké francouzské bulváry, koloniální architekturu či rozkošný areál kolem královského paláce. Večer si užijeme plavbu po řece s večeří.

15. noc v hotelu La Rose Suites 4* v Phnom Penh http://www.larosesuites.com/hotel.php

Po snídani v hotelu se vydáme do buddhistického chrámu. Budeme mít čas si prohlédnout zahrady a celý areál chrámu. Návštěva je ideální příležitostí dozvědět se spoustu informací o buddhismu, jeho historii a roli v moderní Kambodži. Poté nás čeká požehnání od místních mnichů a budeme mít příležitost k rozhovoru. Místní mniši obvykle mluví výborně anglicky. Z chrámu se poté vydáme na prohlídku Královského paláce, který byl postaven v roce 1866 a v jehož areálu se nachází různé budovy a pagody. Hlavním magnetem je určitě stříbrná pagoda se zlatou sochou Buddhy ozdobenou dvěma tisíci diamanty a zahrada kolem ní. Pro Čechy je navíc zajímavé, že zdejší král Norodom Sihamoni je jediným monarchou na světě, který mluví plynně česky. Není divu, když studoval v Praze. Oběd si dáme v jedné z místních restaurací ve městě a pak už nás čeká cesta na letiště a odlet zpět do Evropy.

16. noc v letadle

Termín: 1.11. – 17.11.2018 (17 dní, čtvrtek–sobota)

Plavba po Mekongu Pro plavbu budeme mít privátně najmutou loď, která je tradičním dopravním prostředkem po řece. Vnitřek lodě je upravený tak, aby plavba byla pro všechny pohodlná a každý měl dostatek místa. Na palubě bude sezení u stolků i na pohodlných sedačkách i možnost volného pohybu.

Letecké spojení Dálkové lety do Chiang Mai a zpět z Phnom Phenu budou operovány leteckou společností Qatar Airways. Budeme tak mít možnost vyzkoušet servis a služby nejlepší letecké společnosti na světě pro rok 2017. Letový řád uvedený níže je zatím orientační a může se změnit.

 |Datum           |Odkud      |Ka­m        |Odlet      |P­řílet |

01.11.2018     Praha      Doha       08:25      16:25      
01.11.2018       Doha       Chiang Mai     19:55       06:00 +1      
16.11.2018         Phnom Penh     Doha       17:10       00:20 +1      
17.11.2018         Doha       Praha       02:30       06:55      
         

Letenky jsou v ekonomické třídě (povolená váha zapsaného zavazadla na osobu je 30 kg, příruční zavazadlo max. 7 kg). Je možné si doplatit business class. Cenu zjistíme na základě vyžádání.

Rozpočet zahrnuje:

 • letenku Praha – Chiang Mai a zpět z Phnom Penh – Praha s přestupem v Doha
 • místní přelety Luang Prabang – Siem Reap a Siem Reap – Sihanoukville v Economy Class
 • letištní taxy a palivové příplatky u všech výše uvedených letů
 • pozemní dopravu v Thajsku, Laosu i Kambodži dle itineráře v klimatizovaném voze nebo místním terénním voze
 • plavbu po Mekongu na privátní lodi
 • 4× ubytování ve 3* hotelu dle itineráře
 • 10× ubytování v 4* hotelu dle itineráře
 • 1× ubytování v 5* hotelu dle itineráře
 • 14× snídaně v rámci programu
 • 7× oběd v rámci programu
 • 6× večeře v rámci programu
 • 2× 500 ml minerální vody na osobu a den při transferech
 • vstupy do historických a archeologických nalezišť dle itineráře
 • vstupy do národních parků
 • večerní prohlídka Chiang Mai v tuk tuku
 • soukromé požehnání na Doi Suthep
 • aktivity v Elephant Park Baan Chang
 • návštěva vesnice Red Lahu
 • návštěva čajových plantáží se sběrem čajových lístků
 • náívštěva muzea Hall of Opium
 • návštěva posvátné jeskyně Pak Ou
 • pozváni k účasti na obřadu Baci (Sou Khouan)
 • prohlídka Luang Prabangu
 • výlet k vodopádům s piknikem
 • show a večeře Apsara v divadle Angkor Village
 • prohlídku archeologického komplexu Angkor Wat
 • jezero Tonlé Sap s plavbou
 • prohlídka Phnom Penhu
 • návštěva muzea genocidy Tuol Sleng
 • plavba po řece Tonlé Sap s večeří
 • služby odborného průvodce (pan Josef Rychtar)
 • služby místního anglicky hovořícího průvodce po celou dobu výpravy
 • spropitné pro místní řidiče
 • schůzka před a po výpravě (termín bude upřesněn)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • obědy a večeře – nezahrnuté v odstavci „Cena zahrnuje“, každý podle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu v dané oblasti
 • výdaje osobní povahy
 • nápoje (kromě minerální vody během transferů)
 • cestovní pojištění
 • pojištění storna zájezdu
 • vízum do Laosu (30 USD) a Kambodže (30 USD). Hradí se v hotovosti při vstupu do země.
 • pasové fotografie pro vyřízení víz při vstupu do země (2×2 pasové fotografie)

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum na 17 dní – 2 980 Kč/osoba
 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum Senior (70+) na 17 dní – 4 770 Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 3 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 4 % z ceny zájezdu
 • ubytování v jednolůžkových pokojích – 21 000 Kč/osoba
 • dálková letenka Praha – Chiang Mai/Phnom Penh  – Praha v Business třídě – cenu rádi sdělíme na vyžádání

Další informace:

 • předpokládaný počet účastníků akce: min. 10 osob, max. 14 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: hana.bartuskova@axamittravel.cz, telefon: 606 093 128