Namibie s Richardem Marksem

Termín: 28.4.2019 - 11.5.2019
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 145 900 Kč

Namibie je jedna z nejfotogenič­tějších zemí afrického kontinentu s mnoha přírodními krásami a světoznámými národními parky s obrovským množstvím zvířat. Kromě rozlehlých pouští s nádhernými písečnými dunami tady najdeme i hluboké kaňony a vysoké hory. Navíc je Namibie stabilní a bezpečná země, která nabízí krásné ubytování, dobré pivo, skvělé steaky a to vše z ní dělá destinaci, kam se budeme chtít vracet. A zapomenout nesmíme ani na místní etnika, která pomáhají dotvářet kulturní obraz země.

Jako jedna z posledních afrických zemí získala Namibie v roce 1990 nezávislost (na Jihoafrické republice). A přestože ji evropští kolonizátoři (konkrétně Němci) opustili už před téměř sto lety, do dnešní doby je zde stále patrný německý koloniální vliv. Každopádně vzhledem k rozlehlosti země je velmi složité navštívit největší atrakce během jediné návštěvy. Vzdálenosti jsou totiž obrovské. V naší výpravě jsme se opět zaměřili na pohodlí a možnost si každé místo v klidu zažít a nespěchat.

Určitě by byla chyba nezmínit noční oblohu v Namíbii, která vám vyrazí dech. Něco tak krásného jste dlouho neviděli. fotograf Marsel van Oosten

https://vimeo.com/57130400

Itinerář výpravy

V odpoledních hodinách se odbavíme na náš let do Windhoek v Namíbii.

1. noc v letadle

Po příletu nás na letišti přivítá místní průvodce a po imigračních procedurách se přesuneme do hotelu v hlavním městě Windhoek. V odpoledních hodinách bychom si prohlédli město a jeho památky. Večer se společně vydáme na večeři do místní restaurace.

2.noc ve Windhoek Hotel Avani https://www.minorhotels.com/…hoek/gallery?…

Dnes opustíme Windhoek a vydáme se k Namibijské poušti. Po cestě se zastavíme v městečku Rehoboth, které leží na vysoké náhorní plošině s několika přírodními termálními prameny. Ty odnepaměti přitahovali místní obyvatele, kteří zde nakonec vybudovali lázně. Po příjezdu do ubytování si krátce odpočinete a navečer se vydáte na pěší safari okolní přírodou.

3.noc Kulala Desert Lodge 4* http://www.wilderness-safaris.com/…desert-lodge

Brzy ráno se vydáme na cestu do národního parku Namib Naukluft, abychom za svítání vstupovali Sesriem bránou odkud už je to jen 45 km k magickým dunám. Jižní části Namibijské pouště se říká Sossusvlei, kde můžete spatřit unikátní písečné duny. Hned té první se říká Dune 45 podle vzdálenosti od vstupu. Oranžová, čistě písečná plocha, se vlní malými vlnkami, které neustále uhlazuje a přesypává mírný, horký větřík. Největší odměnou za vynaloženou námahu nám bude pohled do údolí Deadvlei, z jehož bílého dna se proti oranžovým, červeným a nahnědlým písečným svahům rýsují černá těla zkamenělých stromů. Z velké části suchá, namibijská krajina sice vypadá nehostinně a bez života, ale při bližším pohledu tomu tak není. Existuje zde několik druhů rostlin, které se umí vypořádat s tvrdými podmínkami pouště. Nepřehlédnutelné jsou zejména vzrostlé aloe, jejichž siluety jsou skutečnou ozdobou pouště. A i přesto, že to na první pohled vypadá, že v nehostinných pouštních podmínkách lze jen těžko přežít, můžete zde při troše štěstí, vidět také pouštní zvířata jako oryxe, pštrosy nebo lvy.

Zájemci mohou v odpoledních hodinách vyzkoušet safari let balónem nebo nasednout do auta a vydat se na projížďku při západu slunce.

4.noc Kulala Desert Lodge 4* http://www.wilderness-safaris.com/…desert-lodge

Dnešní cesta pokračuje v severním směru přes malé osídlení Solitaire. Pak už nás čeká přejezd průsmyků Gaub a Kuiseb směrem k oceánu. Pokračujeme západně přes štěrkové pláně pouště Namib na trase směrem k pobřežním městům Walvis Bay a Swakopmund. Ve Walvis Bay navštívíme lagunu, která je jednou z nejdůležitějších mokřad na africkém kontinentu. Žije zde více než 80% afrických plameňáků. Po cestě do klidného pobřežního městečka Swakopmund nás čekají zastávky ve Welwitschia Plains a Moon Landscape. Právě poušť Namib je domovem unikátní welwit­schie mirabilis (wel­witschie podivné). Welwitschie patří k rekordmanům v délce života „nestromových“ rostlin a jsou často několik set let staré. Její listy mohou dorůst až do délky 7 metrů. Moon Landscape se stalo vyhledávanou lokalitou pro filmové štáby a nabízí výhled na erodované kopce a údolí vytvořené řekou Swakop.

5. noc Swakopmund Hotel 4* https://www.legacyhotels.co.za/…s/swakopmund

Po snídani vás čeká celodenní program na moři a na dunách. Začněme tříhodinovou plavbou podél malebné laguny Walvis Bay. Vydáme se napříč lagunou k zakotveným rybářským lodím, kde se setkáme se zvědavými tuleni. Během plavby se k lodím přidávají hraví delfíni a v klidných vodách budeme mít příležitost obdivovat mořské ptáky. Druhou část dnešního dne strávíme na dunách v Sandwich Harbour. Velká přílivová laguna je obklopena písečnými dunami, kam se lze dostat pouze terénními vozy. Z dun, které dosahují výšek až 65 metrů, se nám otevře výhled jako z letadla a při zastávce na občerstvení si vychutnáme pohled na Atlantský oceán.

6. noc Swakopmund Hotel 4* https://www.legacyhotels.co.za/…s/swakopmund

Dnes opustíme Swakopmund a podél Pobřeží koster budeme pokračovat v naší cestě do vnitrozemí přes malé městečko Uis, kde se nám otevře výhled na pohoří Brandberg s nejvyšší horou Namíbie – Königstein (2.579 m). Tato oblast patří k nejméně osídleným a geologicky je velmi rozmanitá, žijí zde také vzácní afričtí pouštní sloni a černí nosorožci. Jakmile se ubytujeme, vydáme se na prohlídku Twyfelfontein a navštívíme Burnt Mountain a Organ Pipes – zajímavé skalní útvary, které odpoledne hrají všemi barvami. Spálenou horu tvoří na povrch vylitá láva a Varhaní píšťaly jsou 4 m vysoké čedičové sloupy v malé roklině. Twyfelfontein má jednu z největších kolekcí skalních rytin a kreseb v Africe. Zobrazují zvířata (nosorožce, pštrosy, slony, žirafy) i figury lidí. Pocházejí z pozdní doby kamenné. Památka tvoří ucelený, rozsáhlý a kvalitní záznam rituálních zvyků komunit lovců-sběračů v této části jižní Afriky před nejméně 2.000 lety.

7. noc Mowani Mountain Camp 5* http://www.mowani.com/

Oblast Damaraland je pojmenována po lidu Damara, kteří tvoří většinu zdejší populace. Velké prostory jedné z posledních afrických „neoficiálních“ divokých oblastí, kde žijí volně zebry, žirafy, antilopy, sloni či dokonce černí nosorožci, zatím stále ještě zůstávají bez omezujících plotů. Oáza Palmwag leží uprostřed drsných červených kopců a planin a je plná divokých zvířat. Po cestě se zastavíme v Living Damara Museum, kde najdeme chatky v tradičním stylu, a místní průvodci vám představí damarskou kulturu a její zvyky. Kolem poledne přijedeme do Palmwag Lodge. Odpoledne se autem vydáme na první objevování okolní krajiny a přírody. Po příjezdu do hotelu bude připravená večeře.

8.noc Desert Rhino Camp 5* https://www.wilderness-safaris.com/…t-rhino-camp

Palmwag Lodge se nachází mezi skalnatými kopci koncese Palmwag. Tato oblast je význačná svou klidnou, minimalistickou krásou, překvapivým bohatstvím volně žijících živočichů a největší populací černého nosorožce v Africe. Výlety jsou zaměřeny na objevování tohoto vzácného ekosystému v doprovodu těch nejlepších místních průvodců – a samozřejmě na pozorování černého nosorožce. Za nosorožci se vydáme pěšky i ve voze.

9.noc Desert Rhino Camp 5* https://www.wilderness-safaris.com/…t-rhino-camp

Ráno se přesuneme zpět do Palmwag Lodge, kde přesedneme zpět do našich vozů a vydáme se přes malebný průsmyk Grootberg směrem k centrální části Národního parku Etosha. Po cestě projedeme malými městy Kamanjab a Outjo a navštívíme vesnici Otjikandero a proslulé Himby. Himbové – především ženy tohoto pasteveckého kmene jsou známé pro své sporé odívání a natírání těla a vlasů červenou hlinkou. V domorodém jazyce Etosha znamená „Velké bílé místo“. Tady, na náhorní plošině na severu Namibie, neustále pobíhají obrovská stáda zvířat a díky vysoké nadmořské výšce je tu i v létě docela příjemně. Etosha zkrátka nabízí jedno z nejlepších safari v celé Africe. Přímo z auta uvidíte stohlavá stáda zeber, pakoňů, antilop. Nespočet žiraf i slonů. Nechybí ani lvi a gepardi. V parku je velké množství napajedel a každé z nich je oblíbené jiným druhem zvířat. Pozdě odpoledne se ubytujeme v Eagle Tented Camp a podnikneme safari v soukromé rezervaci Epacha Reserve.

10. noc v Ongava Lodge 5* http://www.ongava.com/…odge-gallery

Brzy ráno se vydáme na safari do oblasti Okaukuejo, které leží na jihozápadním konci pánve. Místní napajedlo nabízí návštěvníkům možnost pozorovat zvířata z bezprostřední blízkosti, jelikož sem přicházejí ke zdroji vody, aby se zde napila. V parku žijí 4 zvířata z Velké pětky – lev, levhart, slon a nosorožec.  Nejlepší místa pro safari jsou určována sezónním pohybem zvířat, když migrují kolem Etosha Pan. Zpět do kempu se budeme vracet odpoledne. Ubytek dne a večer budeme mít možnost využít zázemí kempu a odpočinout si. Dnešní večeře bude speciálně připravena v buši mimo kemp a užijeme si jedinečnou atmosféru noční krajiny.

11. noc Ongava Lodge 5* http://www.ongava.com/…odge-gallery

Dnes opustíme Etoshu a vydáme se na jih přes malé městečko Outjo do komerční farmářské oblasti Otjiwarongo. Naše ubytování je v Okonjima Bush Lodge, které se nachází na půl cesty meezi Etoshou a hlavním městem Windhoek. Soukromá přírodní rezervace Okonjima se nachází v blízkosti impozantního pohoří Omboroko a je známá především gepardy a leopardy. V rezervaci budeme mít jedinečnou příležitost spatřit tyto krásné masožravce v jejich přirozeném prostředí, a navíc se seznámíme s prací nadace AfriCat, která zde provádí výzkum a věnuje se rehabilitaci těchto krásných zvířat.

12. noc Okonjima Plains Camp 5* https://okonjima.com/…plains-camp/

Po snídani se vydáme na jih směrem k Windhoeku, cestou se zastavíme na velkém trhu dřevořezeb v Okahandja a pak už nás čeká jen přejezd na letiště a odlet zpět do Prahy.

13.noc v letadle

V brzkých ranních hodinách přistaneme v Praze na Letišti Václava Havla.

Doprava a letenky

Termín: 28.4. – 11.5.2019 (14 dní, neděle – sobota)

Dálkové lety do Windhoeku a zpět budou operovány leteckou společností Qatar Airways. Budeme tak mít možnost vyzkoušet servis a služby nejlepší letecké společnosti na světě pro rok 2017 Letový řád uvedený níže je zatím orientační a může se změnit.

Datum           Odkud       Kam         Odlet       Přílet    
28.4.2019     Praha      Doha       17:10      00:10      
29.4.2019       Doha       Windhoek     02:00       09:40      
10.5.2019         Windhoek     Doha       12:40       23:15      
11.5.2019         Doha       Praha       02:20       07:40      
         

Letenky jsou v ekonomické třídě (povolená váha zapsaného zavazadla na osobu je 30 kg, příruční zavazadlo max. 7 kg). Je možné si doplatit business class. Cenu zjistíme na základě vyžádání.

Pro dopravu na místě bude k dispozici 4×4 Sprinter s klimatizací, lednicí a anglicky mluvícím řidičem. Na safari v NP bude teréní vůz.

Rozpočet zahrnuje:

 • letenku Praha – Windhoek – Praha s přestupem v Doha
 • letištní taxy a palivové příplatky u všech výše uvedených letů
 • pozemní dopravu v Namíbii dle itineráře v klimatizova­ném voze
 • 5× ubytování ve 4* hotelu/lodge dle itineráře
 • 6× ubytování v 5* lodge/kempu na safari dle itineráře
 • 11× snídaně v rámci programu
 • 6× oběd v rámci programu
 • 9× večeře v rámci programu
 • 2× 500 ml minerální vody na osobu a den
 • vstupy do historických a archeologických nalezišť dle itineráře (Twyfelfontain World Heritage Site, Orfan Pipes, Burnt Mountain)
 • vstupy do národních parků a rezervací (Namib Naukluft Park včetně Dune 45, Sossusvlei a Deadvlei, Welwitchia Plains, Moon Landscape, Palmwag Concession, Etosha NP a Okonjima)
 • prohlídka Windhoeku
 • večerní pěší safari v Kulala Desert Lodge
 • prohlídka Swakopmundu
 • celodenní výlet s plavbou v zátoce Sandwich Harbour a teréní vozy na písečných dunách (7.5.)
 • návštěva Living Damara Museum
 • pěší safari i safari v autě v Desert Rhino Camp a pozorování nosorožců
 • safari v Ongava Reserve
 • návštěva AfriCat Foundations (leopardí nebo gepardí projekt na jejich ochranu)
 • služby odborného průvodce (pan Richard Marks)
 • služby místního anglicky hovořícího průvodce po celou dobu výpravy
 • schůzka před a po výpravě (termín bude upřesněn)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • obědy a večeře – nezahrnuté v odstavci „Cena zahrnuje“, každý podle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu v dané oblasti
 • výdaje osobní povahy
 • nápoje (kromě minerální vody)
 • spropitné pro místní řidiče
 • cestovní pojištění
 • pojištění storna zájezdu
 • vízum do Namibie

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum na 14 dní – 2 980 Kč/osoba
 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Na maximum Senior (70+) na 14 dní – 4 770 Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 3 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 4 % z ceny zájezdu
 • ubytování v jednolůžkových pokojích – 22 500 Kč/osoba
 • vízum do Namíbie 2 500 Kč (vyřizuje ambasáda v Berlíně)
 • dálková letenka Praha – Windoek – Praha v Business třídě – cenu rádi sdělíme na vyžádání

Další informace:

Povinná očkování – nejsou.

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

 • předpokládaný počet účastníků akce: min. 8 osob, max. 14 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: hana.bartuskova@axamittravel.cz, telefon: 606 093 128