Ekvádor a Galapágy s Vítkem Sojkou 2018
Termín: 23.2.2018 - 7.3.2018
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 179 400 Kč
Výpravou do Ekvádoru navazujeme na sérii cest po jižní Americe s Vítkem Sojkou. Pro tentokrát jsme se rozhodli nezařazovat amazonský prales, jehož návštěva si žádá delší cestovatelskou přípravu, zato se podíváme do krajů vulkánů, hor, národních parků a svezeme se na jedné z nejúchvatnějších historických železnic světa – soutěskou Ďáblův Nos. Můžeme alespoň částečně proniknout do tajů bohaté a krvavé historie země, která byla kolébkou několika slavných prastarých národů, mezi něž se řadí i Inkové. Bohatá archeologická naleziště, incké památky, které sice nejsou tak rozsáhlé jako například v Peru, jsou přesto schopné dokonale přiblížit tento národ geniálních stavitelů, zemědělců, novátorů a dobyvatelů.
A což teprve když navštívíme Galapágy – ztracený svět uprostřed Tichého oceánu, království přírodních živlů a domov těch nejpodivnějších forem života, které si umíme představit. Souostroví 13 hlavních ostrovů u rovníků společně s asi stovkou menších ostrůvků a skalisek leží na aktivním vulkanickém bodě a na křižovatce 4 hlavních oceánských proudů, díky čemuž zde vznikla mimořádná skladba nejen mořských živočichů. Je to tajemný prehistorický svět. Každý ostrov má naprosto jedinečnou flóru, faunu i povrch. Na západě jsou ostrovy nejmladší – Fernandina je „ostrovním batoletem“ s geologickým stářím okolo 30 000 let, zatímco na východě nejstarší Espagnola má přes 3,5 milionů let. Díky tomu, že zde žije velké množství endemických živočichů, ale zároveň zde panují přísné podmínky, návštěva tohoto unikátního parku umožní vidět a zažít to, co nikde jinde na světě. Zvířata se lidí nebojí a dá se k nim často přiblížit na několik kroků. Podmořský svět je pak kapitolou sám pro sebe. Byť bychom nebyli ani fotografové, ani potápěči, již samotná „obyčejná“ setkání například s želvou sloní nebo pozorování tereje modronohého budou patřit k životním zážitkům z našich cest.
Itinerář výpravy
Odlet z Prahy dle letového itineráře přes Amsterdam do Quita. Cesta nám zabere necelých 15 hodin. Díky časovému posunu však přiletíme do Ekvádoru odpoledne, díky čemuž se budeme moci ještě za denního světla rozhlédnout z autobusu po Quitu. Pokud by se mezi námi našel ještě někdo, kdo by měl po cestě chuť si udělat individuální večerní výlet do města, Vít Sojka mu jistě doporučí TOP místa k prohlídce. Většina z nás však bude asi ráda ubytována na hotelu a spokojí se s odpočinkem.
Quito je zasazené na úpatí vulkánu Pichincha v nadmořské výšce 2 835 metrů, čímž se stalo druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě. Toto město patří do světového kulturního dědictví UNESCO a je oblíbené pro své věčně jarní klima a krásu zachovalého koloniálního města. V historickém centru města je citlivě restaurována řada krásných budov a kostelů, které lemují úzké dlážděné uličky.
Večeře individuálně v hotelu či okolí dle zbývající energie po dlouhé cestě.
1.noc – Quito
Po snídani se vypravíme na prohlídku historického centra Quita, kterému vévodí náměstí Plaza de la Independencia s prezidentským a arcibiskupským palácem, katedrála s hrobkou ekvádorského hrdiny generála Sucre. Minout nemůžeme ani koloniální skvosty – klášter San Francisco a kostel La Compaňía, v jejichž interiérech bylo použito neskutečné množství zlata.
Poté nás čeká trocha „stoupání“ – návštěva vrchu Panecillo, odkud je krásný pohled na celé město a okolní vulkány.
Odpoledne odjezd do národního parku Cotopaxi. Trasa nás zavede na jih od Quita po nádherné „Avenue of the Volcanoes“. Park dostal své jméno po vulkánu Cotopaxi, jehož perfektně kuželovitý tvar je dominantou celé oblasti a je jednou z aktivních světových sopek. Vrchol vulkánu se nachází v 5 791 metrech. Ubytování nedaleko dvou sopečných vrcholů Corazón (4.790 m) a Iliniza Sur (5.248 m).
2.noc – Cotopaxi
Snídaně v hotelu a následná prohlídka národního parku. V parku můžeme spatřit divoké koně a ohroženého andského kondora. Budeme mít možnost projít se kolem laguny Limpiopungo (3 830 m n.m.). Za hezkého počasí a také v případě, že nám to sopka dovolí (v září 2015 se znovu probudila…), vystoupáme ještě o něco výše.
Dále návštěva haciendy La Cienega z konce 17.století; možnost exkurze na plantáže růží, jichž je Ekvádor jeden z největších exportérů na světě.
3. noc – Cotopaxi
Dnes navštívíme lagunu Quilotoa (3 800 m n.m.), kráterové jezero v Andách. K jezeru budeme projíždět horskou krajinou západních And, malými vesnicemi a políčky se zemědělci a pastevci. Procházku si uděláme ke kráteru – jakmile dojdeme posledních pár kroků k hraně, rozprostře se před námi akvamarínová hladina jezera. Hrany kráteru, které tvoří robustní hřeben, padají až do hloubky 400 metrů k hladině vody. Krátká nenáročná pěší túra podél hrany kráteru, zdatnější mohou případně sestoupit až k laguně. Cestou budeme pozorovat překrásnou horskou krajinu s políčky v okolí Zumbagua, a ve vesnicích se zase setkáme s místními Indiány, kteří nám dají nakouknout do života pod kouřícími vulkány. Tato oblast je známá po celém Ekvádoru pro své pestrobarevné malby na ovčí kůži.
Odpoledne přesun okolo nejvyšší hory Ekvádoru – Chimborazo (6.310 m) do prvního města v Ekvádoru založeného Španěly v roce 1530 a bývalého hlavního města, Riobamby. Město Riobamba je obklopené zasněženými vrcholky And, nás přivítá koloniální architekturou a dlážděnými uličkami. Pokud by nám zbyl čas, je zde velmi zajímavé přírodopisné muzeum. Případně se můžeme toulat uličkami starého města.
4.noc – Riobamba
Na cestu vyrazíme brzy ráno. Po ránu bývá v Andách nejlepší viditelnost, takže si nejen fotografové náležitě užijí výhledy z vlaku. Pojedeme přes jeden ze stavebně nejtěžších železničních úseků světa „Nariz del Diablo“ z Alausí do Sibambe. Vlak projíždí krajinou pouště Palmira a skrz andské scenérie až do Ďáblova nosu a je považován za skutečně úžasný výkon dopravního inženýrství. Vznikla zde série serpentin, které umožňují, aby vlak mohl překonat úhel klesání 45° a výšku 793 metrů. Je to skutečně velkolepé putování po jedné z nejkrásnějších krajin Ekvádoru.
Ze Sibamba už nás čeká odpolední přesun do 150 km vzdáleného koloniálního města Cuenca. Po cestě se ještě zastavíme v nejznámější incké památce Ekvádoru – incké ruiny Ingapirca, které jsou nejdůležitějším komplexem zřícenin v zemi postaveným na základech staveb Cañari jejichž historie sahá až do roku 1 200 n.l. Od 14.století sloužilo místo k uctívání Slunce a jako zemědělský kalendář
5.noc – Cuenca
Cuenca, prohlídka jednoho z nejkrásnějších měst Ekvádoru. K hlavním „tahákům“ patří Plaza San Sebastian na západním okraji koloniálního centra, nová katedrála v neogotickém stylu se svými charakteristickými modrými kopulemi. Stavba Nové katedrály začala v roce 1880 a nahradila Starou katedrálu, která stále stojí naproti. Fotoaparáty si nachystejme na návštěvu květinového trhu. Dále nás čeká exkurze do manufaktury na světoznámé panamské klobouky, která stále nese jméno svého zakladatele Ortega Peñafiela.
Odpoledne individuální volno.
6.noc – Cuenca
Po snídaní se vydáme do Guyaquilu. Cesta vede přes národní park El Cajas. Park se nachází v majestátním pohoří And ve výšce 3200 – 4500 m.n.m a může se pochlubit množstvím impozantních skalních útvarů a mnohými druhy rostlin a živočichů včetně zvláštního druhu stromu rodu Polylepis. V parku se nachází přes 200 ledovcových jezer, které napájí vodopády a průzračné řeky.
Poté sjezd k pobřeží Pacifiku cestou lemovanou kávovými a banánovými plantážemi. Odpoledne příjezd do Guayaquilu, následně prohlídka největšího města Ekvádoru a hlavního přístavu v zemi, který leží nedaleko místa, kde se vlévá řeka Guayas do Pacifiku. Restaurované molo Malecón 2000 s památníkem Simona Bolívara a umělecké čtvrti Las Peňas s mnoha barevnými domy, jejíchž stáří je až 400 let, nemohou uniknout naší pozornosti.
7.noc – Guayaquil
Ranní odlet z Guayaquilu na Galapágy. Po příletu na letiště musíme projít přísnou letištní kontrolou, kde se ujistí, že se na ostrov nedostanou žádná cizí zvířata a rostliny. V letištní hale nás vyzvednou pracovníci lodní společnosti a odvezou nás do přístavu, odkud se člunem přepravíme na naši loď. Tam nás čeká uvítání, oběd a bezpečnostní instruktáž. Odpoledne se podíváme zpět na pevninu. V přístavu a na promenádě je hojnost lachtanů, kteří se zde vyhřívají na sluníčku (i lavičkách.-)
Navštívíme vzdělávací centrum a město Puerto Baquerizo Moreno, které je administrativně hlavním městem celých Galapág. Ve vzdělávacím centru budeme mít možnost pochopit unikátnost celého souostroví díky obrázkům, grafům, maketám, popiskům, videím apod. U centra je také botanická zahrada s několika endemickými druhy aridní oblasti (například kaktus „kandelábr“ a obrovské opúncie).
Po návratu na palubu nás čeká představení celé posádky včetně kapitána následované večeří. Kolem půlnoci pak vyplujeme směrem k ostrovu Espaňola.
8.noc – loď včetně oběda a večeře
POZN: Po celou dobu pobytu na ostrovech bude zajištěno ubytování na jachtě tourist superior class San José (kapacita 16 lůžek/ 8 kabin – na palubě mohou být i další turisté), kterou se vyráží na ostatní výlety mezi ostrovy.
Během našeho 5denního pobytu navštívíme několik menších ostrůvků a k tomu 6 ze 13 hlavních ostrovů. Jižní itinerář krom toho umožňuje i šnorchlování na dvou nejznámějších místech Galapág, kde můžete pozorovat I rybařící tučňáky.
Program a navštívené ostrovy se mohou ještě lišit dle nařízení Správy NP Galapágy či počasí.
Dalším naším cílem k prozkoumávání bude ostrov na jihovýchodě souostroví – Espaňola – ráj pro fotografy a pozorovatele ptačího života. Albatrosy galapážské, kolonie terejů, leguány mořské a galapážské lachtany můžeme spatřit u pobřeží i na několik metrů od nás.
Dopoledne se vylodíme v zálivu Gardner Bay, kde jsou k vidění kolonie lachtanů. Tyrkysově modrá voda přímo vybízí k plavání a šnorchlování, které zde patří k nejlepšímu z celého souostroví. Při troše štěstí můžeme proplouvat mezi karetami obrovskými či mezi hrajícími si lachtany.
Odpoledne po obědě nás čeká asi hodinová plavba k Suarez
Point, kde podnikneme dvouhodinovou procházku s průvodcem a
nakoukneme na útesy, kde žijí různé druhy mořských ptáků.
Večeře bude připravena na palubě a po ní nás čeká 5 hodinová noční
plavba na sousední ostrov Floreana.
9.noc – loď (snídaně, oběd, večeře na lodi)
Floreana je dalším zajímavým ostrovem, který naše výprava bude objevovat. Nachází se zde zaplavený kráter se studenou vodou, který umožňuje bohatý podmořský život včetně kladivounů, rejnoků a hvězdic. Na ostrově se vyskytuje velké množství endemických druhů – mimo jiné zde lze vidět galapážské tučňáky, tuleně a Darvinovy drozdy.
Kolem půlnoci naše loď zakotví u severního výběžku ostrova u Cormorant Point, kde obvykle hnízdí plameňáci. Po “mokrém” vylodění nás čeká nenáročná procházka po korálové písčité pláži na druhou stranu poloostrova, během které budeme pozorovat lagunu Plameňáků. Po procházce pak následuje 45 min plavba k ostrůvku Champion islet, které je fantastickým místem pro šnorchlování. Pokud se nebudete chtít potápět a koupat, můžete se projet na člunech podél pobřeží a pozorovat ptačí hemžení.
Po obědě na lodi se vydáme na projížďku na člunech k Post Office bay na severním pobřeží. Můžete relaxovat, poslat si prázdninový pozdrav vhozením do plechového “poštovního” sudu anebo na člunu objevovat kráter u Baroness Lookout. Na večeři návrat na loď a odplutí na naši nejdelší (7 hodinovou) plavbu k ostrovu Santiago.
10.noc – loď (snídaně, oběd, večeře na lodi)
Ostrov Bartolomé se nachází jižně od rovníku a kousek na východ od ostrova Santiago. Jedná se o část souostroví, která je nejvíce geologicky aktivní. Ostrov je znám také díky více než 100 metrovému skalnímu útvaru Pinnacle Rock, ze kterého je krásný výhled na okolní ostrovy a kde lze pozorovat tučňáky. Program je tedy nastíněn – dnes bude hodně věnováno geologii a vulkanismu a čeká nás i šnorchlování v mělkých vodách s pestrobarevnými rybami. Chybět by opět neměli ani tučňáci galapážští.
Ráno nás čeká vylodění na ostrově Santiago – půjdeme na procházku v zátoce Sullivan Bay. Ta bude mít téměř podobu měsíční chůze – v tomto místě se před mnoha tisíci lety vylila černá láva během některé z erupcí, takže zde můžeme dobře pozorovat rozmanitou geologickou činnost země. Po treku opět možnost osvěžení ve vodě.
Po obědě plavba v člunu k ostrovu Bartolomé. Výstup na Summit Trail je poměrně příkrý, zato nás však čekají panoramatické výhledy! Osvěžit se následně budeme moci během šnorchlování a plavání na úpatí Pinnacle Rock, kdo nebude chtít do vody, může se opalovat na pláži.
Nalodění a následný koktejl s posádkou včetně večeře. Během večera se pak přesuneme k ostrovu Santa Cruz, kde jsme svoji plavbu před 4 dny zahajovali. Poslední noc na lodi.
11.noc – loď (snídaně, oběd, večeře na lodi)
Náš poslední den na Galapágách si musíme náležitě užít – na člunu se vydáme objevovat stálezelený mangrovový les Black Turtle Cove, kde si budete připadat jako v amazonském pralese. Proplouvání lagunami nám umožní poznávat bohatý mořský i ptačí život. Sezónně lze vidět i želvy a žraloky.
Na snídani se vrátíme zpět na loď, se kterou se následně rozloučíme. Po dopoledním výletu nás už čeká transfer na letiště a odlet zpět na pevninu. Poletíme do Guayaquilu, abychom nemuseli absolvovat 2 x stejnou cestu do Quita, neboť letadla z Quita na Galapády mají mezipřistání právě zde. Večerní odlet z letiště do Prahy.
Pozn: program tohoto dne bude uzpůsoben dle časů letů a odletu do ČR.
Přestup v Amsterdamu a podvečerní přílet do Prahy.
Rozpočet zahrnuje:
- Letenka Praha – Quito a Guayaquil – Praha včetně let. tax a vystavovacího poplatku ve třídě economy
- Letenka z Guayaquil na Galapágy a zpět
- 7× ubytování se snídaní v hotelech 4* kategorie ( v Cotopaxi 3*)
- 4× ubytování na lodi San José ve dvoulůžkové kajutě včetně ručníků v kajutě a na pláži
- Plná penze na lodi včetně vody, kávy a čaje
- Zapůjčení výbavy na šnorchlování na lodi
- Transfery dle programu
- Vlak v Ďáblově nosu (Alausí – Sibambe)
- Výlety včetně vstupného dle programu
- Výlety z/ na lodi dle programu
- Vstupné do národního parku na Gapalágách
- Tranzitní karta pro vstup na Galapágy
- Spropitné místním průvodcům a personálu na lodi
- Služby odborného českého průvodce (Vítek Sojka)
- Služby místních průvodců
- Setkání před výpravou
- Setkání po návratu z výpravy
- Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.
Rozpočet nezahrnuje:
- Odletovou taxu z Ekvádoru (cca 30 USD)
- Obědy a večeře v Ekvádoru
- Další stravování, pokud není uvedeno v odstavci „Rozpočet zahrnuje“
- Nápoje
- Útrata osobní povahy (minibary apod.)
- Cestovní pojištění
Možno přikoupit:
- Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 2 980 Kč / dospělý
- Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na maximum na 11–17 dní se spoluúčastí – 2 530 Kč / dospělý
- Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 4 770 Kč / senior nad 70 let
- Cestovní pojištění Sbaleno do Světa / Na maximum na 11–17 dní se spoluúčastí – 4 050 Kč / senior nad 70 let
- Pojištění storna cesty (spoluúčast 20 %) – pro detaily nás kontaktujte.
- Ubytování v jednolůžkovém pokoji – 45 000 Kč
Další informace:
- Předpokládaný počet účastníků akce: 8–12 osob. Zájezd se uskuteční při minimálním počtu 8 osob.
- Doporučená částka kapesného na stravu a pití cca 150–250 USD
Očkování – Do Ekvádoru není vyžadováno zvláštní očkování. Povinné očkování pro vstup do země se nevyžaduje, doporučuje se však obvykle očkování proti tyfu a hepatitidě.
Pro vstup do země není požadováno vízum, pokud délka
pobytu nepřekročí 90 dnů. Je třeba mít pas s min.platností půl roku po
návratu.
Potvrzení realizace akce obdržíte nejpozději do 30.11.2017.
Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: radka.svobodova@axamittravel.cz