Guatemala, Honduras, Mexiko

Termín: 11.11.2011 - 25.11.2011
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 95 500 Kč

Mexiko mám rád. A to nejen proto, že odsud pochází má manželka. Mám rád i Guatemalu, zajímavý je i Honduras. Bylo tedy nesmírně těžké zvolit jednu zemi, kterou bych vám ukázal. Proto jsem se rozhodl, že nejlepší obrázek si uděláte, pokud navštívených míst do programu zařadíme více.

Svoje putování zahájíme v Guatemale. V Guatemale není nikdy nuda. Podívejte se se mnou – dá se slovy popsat to, co vás zde může potkat? Země s 33 vulkány. Země, ve které se mluví 21 jazyky. Země, kde najdeme 19 rozdílných ekosystémů. Země bohatá na mayské a koloniální památky. Již z tohoto výčtu vám musí být jasné, že nudit se zde rozhodně nebudeme. Vybereme si nejkrásnější místa a já vám z nich zkusím poskládat mozaiku, která bude svou barevností připomínat některé kroje místních potomků Indiánů.

Aby byl náš obrázek Střední Ameriky věrohodnější, odskočíme si i do Hondurasu, kde se uprostřed tropické vysočiny skrývá Copán – předkolumbovské město, centrum regionu, kde najdeme překrásné mayské ruiny. Projedeme Belize, abychom svou cestu mohli zakotvit na břehu Karibiku – v oblasti Playa del Carmen v Mexiku. Zde si odpočineme na pláži u moře. Kdo bude mít památek málo, může se ještě vydat za mayskou civilizací.

--Vít Sojka

Itinerář výpravy

Odlet z Prahy do Guatemala City. Večer přílet do Guatemala City – hlavního města Guatemaly. Transfer do hotelu v blízkosti letiště. Ubytování.

1. noc

Po snídani opustíme hlavní město a vydáme se na jihozápad přes horskou krajinu s překrásnými výhledy do Panajachelu – místa věčného jara. Město je správním městem pro celou oblast. Leží zhruba ve stejné nadmořské výšce jako naše Sněžka, na břehu jezera Atitlán, které je jedním z nejvýznamnějších přírodních pokladů Guatemaly a jedním z nejhezčích jezer na světě vůbec. Na hladinu jezera shlíží majestátně ze svých pozic 3 vulkány – Toliman, Atitlan a San Pedro a hlídají čilý ruch vesnic na břehu jezera. Kolorit oblasti podtrhují etnické skupiny původních obyvatel a jejich pestrobarevná textilní výroba. S tou se seznámíme doslova na každém kroku – místní obyvatelé se rádi oblékají do tradičních šatů. Fotky místních v barevných šatech bývají jedny z nejvydařenějších z výprav. Ve vesnicích vzkvétá také čilý obchod. Zde je jedno z nejlepších míst ke koupi typických guatemalských suvenýrů.

Ubytování budeme v hotelu u jezera, 2. nocleh.

Snídaně v hotelu. Okružní jízda člunem po jezeře nám umožní získat ty nejkrásnější záběry přírody s odleskem vulkánů na hladině jezera. Během dne budeme mít čas na procházky v přilehlém okolí, případně se vykoupat. Voda v jezeře má teplotu mezi 18–25 stupni a to celoročně. Určitě se také vydáme na návštěvu Tzutuhilské vesnice – Santiago de Atitlan. Celá oblast byla obydlena mayskými indiány, když zhruba před 500 lety vtrhli na jejich území Španělé. Břeh jezera je tak němým svědkem jedné z největších bitev, kde španělští dobyvatelé porazili Tzutuhlijské obyvatele. Po slavném vítězství zde postavili kostel a klášter a místní obyvatele se snažili obrátit na římsko-katolickou víru. Fasáda kostela je stále původní a reprezentuje typický koloniální styl v Guatemale. O několik století později místo uchvátilo stoupence hnutí hippies. Rozvoj však byl zastaven občanskou válkou a až po ní se sem opět turisté začali vracet.

Nocovat budeme ve stejném hotelu jako noc předešlou a atmosféru zdejší „posady“ (malebném hotýlku s vřelým přijetím, relaxační atmosférou a překrásnou zahradou) si tak dokonale vychutnáme i při západu slunce.

Po ranním občerstvení se rozloučíme s jezerem a vydáme se do oblasti činných sopek. Mezi nimi leží další skvost Guatemaly – město se zachovalou koloniální architekturou – Antigua Guatemala. Město bylo již v roce 1979 zapsané mezi památky UNESCO. Založeno v 16. století, čelilo však několika zemětřesením. Zejména chvění země z roku 1773 po sobě zanechalo mnoho architektonických skvostů v ruinách. Ty jsou však dnes to nejcennější, co město nabízí. A tak se můžeme procházet jak kolem zbytků fasád kostelů postavených v italsko-renesančním slohu, tak kolem bývalých kašen, toulat se můžeme po dlážděných uličkách, zastavíme se v kavárnách nebo restauracích. Pro milovníky umění je tu řada galerií a muzeí. Každý si tu najde zábavu dle svého gusta a šálek kávy dle své chutě (kávu tu mají opravdu výtečnou).

Nejkrásnější fotky však ulovíme v pestrobarevných uličkách s pozadím doutnajících sopek.

Nocovat budeme opět v příjemné posádě, kde se snoubí historie se současností. Ač bez luxusu 5* mezinárodních hotelů, budeme se cítit velmi příjemně.

Posilněni snídaní vyrazíme za dobrodružstvím ke stále aktivní sopce Pacaya, která se tyčí nad městem. Pokud nám bude přát počasí (a fyzická kondice), vyšlápneme po úpatí sopky k lávovému poli po svých (je zde však i možnost nechat se vyvézt na hřbetu koně). Odpoledne návrat do města se zastávkou a návštěvou městečka San Antonio Aguas Calientes. To je proslavené výrobou tradičního textilu a látek s motivy zvířat a rostlin, o čemž se přesvědčíme na místním tržišti. Lekce z tkaní zde pro zájemce pořádají místní ženy. Kdo se zajímá o historii tkalcovství, potěší ho i malá expozice tradičního oblečení. Unaveni spočineme opět v našem známém hotelu ve městě Antigua Guatemala.

Tento den se přepravíme do sousedního státu – Hondurasu. Již samotný příjezd do horského městečka Copán, kde budeme přespávat, stojí za to. Sídlo obklopené horami, do kterého se dostaneme po cestě přes hory a džungli, si ne nadarmo vybrali již před více než 1000 lety Mayové za svůj domov. Ubytujeme se v centru městečka s dlážděnými uličkami a příjemnou venkovskou koloniální atmosférou.

6. noc

Místo patří mezi nejkrásnější místa ve Střední Americe. Úchvatné mayské ruiny nás s největší pravděpodobností ohromí. Příjemné klima i atmosféra blízkého okolí udělá z tohoto dne jeden z vrcholů našeho výletu. V areálu je množství pyramid, akropolí s náměstími, hieroglyfové schodiště. V době rozkvětu zde žilo asi 25 000 obyvatel a celé město mělo 40 km2. Dokážeme si dnes ještě představit a ocenit mistrovství starých Mayů? A proč toto přenádherné místo opustili?

Dnes už turisté vidí jen zlomek z původního areálu, přesto však je návštěva ruin úchvatná. Ne nadarmo je to další z bodů naší výpravy, který se pyšní zápisem v UNESCO. Odpoledne se vydáme k jezeru Izabal – největšímu jezeru v Guatemale. Před spaním si třeba budeme vyprávět některou z mnoha legend, které se k tomuto jezeru obklopenému horami váží.

7. noc

„Rio Dulce“, říční koryto obklopené tropickou vegetací s neopakovatelnou atmosférou tropické přírody. Zajímavá místa lákají na koupání, které proložíme pozorováním vodního ptactva. Výlet po řece vede krásnou tropickou scenérií kaňonem. Budeme se pohybovat v oblasti galeriových pralesů, které jsou charakteristické několikastupňovou strukturou stromů a keřů. Poplujeme až do Livingstonu, kde řeka ústí do Karibského moře v Honduraském zálivu. V Livingstonu žije početná komunita svobodných Garifunů, potomků uprchlých černých otroků z Antilského souostroví se svou osobitou kulturou i jazykem. Do města nevedou žádné silniční cesty, veškerá doprava tak probíhá po moři nebo po řece. Možná nás překvapí neobvyklá atmosféra rybářského městečka s koloniálním koloritem.

Návrat do hotelu u jezera Izabal, 8. noc.

Po snídani přejedeme do Flores, hlavního města oblasti El Petén a výchozího bodu k návštěvě nejvýznamnější mayské archeologické zóny Tikal. Tikal je unikátní komplex zřícenin starého mayského města, ukrytý v pralese. Na rozsáhlé ploše se tu nachází velké množství pyramid a dalších kamenných staveb, vybudovaných většinou v letech 550 – 900 n.l. Při návštěvě nás ohromí zdejší exotická příroda, kde se po stromech prohánějí opice, občas přelétnou papoušci, tukani a podél cest se vine neprostupná houština. Po nezapomenutelném zážitku přejedeme na ubytování.

9. noc v hotelu ve Flores.

Po snídani přejezd přes Belize, které bylo ve 3. až 9. století součástí Mayské říše. Dnes je Belize po El Salvadoru druhou nejmenší státní institucí na území Ameriky. Státeček tak pouze projedeme a zamíříme do mexického Bacalaru, malého sympatického a autentického městečka s nevídanou přírodní zajímavostí. Věřte, že zážitek daleko překoná fotografické vzpomínky, které u laguny Bacalar pořídíme. Bacalar je nazývané „jezero sedmi barev“. Je to velké sladkovodní jezero obklopené džunglí. Vykoupeme se v přírodní studni s křišťálově čistou vodou – Cenote Azul. Po relaxaci v průzračných vodách se odebereme na ubytování u sladkovodní laguny.

10. noc.

Po snídani nás čeká přesun na Riviera Maya, neboli Mayskou riviéru, která lemuje pobřeží Karibského moře regionu Quintana Roo v Mexiku. Historicky riviéra začínala ve vesničce Playa del Carmen a končila ve vesničce Tulum. Průběžné rozšiřování ji protáhlo až na 40 km dlouhou pláž posetou mezinárodními hotely, obchody, kluby a její věhlas je znám po celém světě. Jízdu si zpříjemníme zastávkami a odpočinkem na karibských plážích poblíž Tulumu. Tulum je údajně jediný objevený mayský přístav. Jeho věž se nachází na strategickém místě 12 metrů nad mořskou hladinou na skalních útesech. V oblasti je vidět i vliv španělských dobyvatelů, kteří zde zanechali památku na slavné barokní období. Navečer se přemístíme do Playa del Carmen, kde náš den zakončíme ubytováním v all inclusive hotelu, kde zůstaneme do konce pobytu.

11. noc.

Po poznávací části cesty nás čeká zasloužený odpočinek, kde na bělostných plážích na slunci či ve stínu palem můžeme v klidu vychutnávat nicnedělání a vzpomínat na předešlé zážitky. V hotelu se o nás postarají dokonale – vždyť tato oblast přitahuje zahraniční turisty z celého světa. Na rozdíl od nedalekého Cancúnu je však tato část pobřeží intimnější. Nenajdete zde typický noční život, který láká davy mladých zejména z USA do věhlasného města Cancún.

Někteří z nás se třeba ještě během pobytu nechají nalákat na výlety k nedalekým atrakcím – třeba zábavního parku Xcaret či mayským památkám Chitzen Itza. To však bude již záviste na každém z nás, jakému programu dá v Mexiku přednost.

12. a 13. noc na Playa del Carmen, all inclusive hotel.

Před obědem opustíme pokoje a transfer nás zaveze na letiště v Cancúnu.

Odlet do Evropy.

V pátek se vrátíme zpět do Prahy, kde se společně rozloučíme. Ale kdo ví? Třeba ne nadlouho…

Rozpočet zahrnuje:

 • Letenka Praha – Guatemala City, Cancún – Praha s přestupy
 • Letištní taxy a poplatky
 • Doprava místným klimatizovaným minibusem
 • 10× nocleh se snídaní v kategorii 3–4* ve 2lůžkovém pokoji
 • 3× nocleh se stravováním all inclusive v Mexiku ve 2lůžkovém pokoji
 • Celodenní výlet po jezeře Atitlán
 • Poplatky ve vesnicích a kostelích u Atitlánu
 • Místní Tzutuhilsky mluvící průvodce
 • Vstupy do památek a muzeí a poplatky místním povinným průvodcům v Antigua Guatemala
 • Vstupné do národního parku Pacaya
 • Povinný místní horský průvodce na Pacaya
 • Vstupné do archeologické zóny v Copánu
 • Povinný místní průvodce v Copánu
 • Celodenní lodní výlet na řeku s koupáním po řece Rio Dulce
 • Vstupné do Tikalu
 • Povinný místní průvodce v Tikalu
 • Spropitné řidiči a pokojským
 • Služby českého cestovatele – Vít Sojka
 • Zákonné pojištění zájezdu ve znění zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • fakultativní výlety (lze na Playa del Carmen v Mexiku – cca 80–120 USD)
 • neuvedené vstupné
 • vstupní a výstupní poplatky na hranicích (aktuálně: Guatemala – 1,5 USD při vstupu i výstupu, Belize – výstupní poplatek 20 USD. Vybírání poplatků se během roku může lišit)
 • další stravování neuvedené v ceně zájezdu (v hotelech během celé výpravy jsou restaurace)
 • cestovní pojištění (možnost příplatku)

Možno přikoupit:

 • jednolůžkový pokoj 14000 Kč/osoba a pobyt
 • cestovní pojištění od Evropské cestovní pojišťovny: pojištění Single Trip Optimal na 11–17 dnů – 1 820 Kč,

  pro klienty nad 70 let platí pojistka Optimal s tarify Senior (11 – 17 dnů – 2 910 Kč),

 • připojištění storna zájezdu se spoluúčastí 20 % do max 120 000 Kč  – 2 640 Kč – jen v kombinaci s cestovním pojištěním
 • cestovní pojištění od pojišťovny Mondial: cestovní pojištění Plus na 15 dnů – 930 Kč, cestovní pojištění Maxi na 15 dnů – 1 080 Kč,

  pojištění storna cesty společně s cestovním pojištěním – 2,5 % z ceny zájezdu, pojištění storna samostatně (bez cestovní pojištění) – 3,5 % z ceny zájezdu

Další informace:

 • Na výpravu vyrazíme, bude-li nás alespoň 12
 • Jakékoliv dotazy k akci můžete směřovat na organizátora Axamit Travel, s.r.o.