Jižní Norsko - lodí, pěšky i vlakem s Petrem Čermákem

Termín: 15.8.2024 - 20.8.2024
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 66 000 Kč

Poznejme Norsko trochu jinak, než bývá v českých krajích zvykem. Žádný pronajatý autobus a kempování, nýbrž magický sever skutečně zblízka: vlaky, lodě a pohorky + pověstné pohodlí severských hotelů s královskými skandinávskými snídaněmi. Vydejme se s naším nadšeným „vlakologem“ Petrem Čermákem objevovat letní fjordy při společných výšlapech, na kole i po kolejích, zkrátka veřejnou dopravou, kterou mimochodem v Norsku zajišťují moderní švýcarské vlaky. Svezeme se jednou z nejkrásnějších železnic světa mezi Oslem a Bergenem, okusíme okouzlující fjordovou dráhu Flam – Myrdal, vystoupíme na ikonický Preikestolen, sjedeme na kole z hor k moři a třeba zbyde čas i na ochutnávku velrybího masa v Bergenu?

Itinerář výpravy

Podle aktuálního letového řádu poletíme ve 14 hodin z Prahy do Frankfurtu, kde přestoupíme na letadlo do norského Stavangeru. Zdejší mezinárodní letiště Sola je nejbližším vzdušným přístavem k ikonické skále Preikestolen. Stavanger je hlavní město norského ropného průmyslu. Těžní plošiny jsou odtud na dohled, jedním z výletnických šlágrů olejářského města je supermoderní těžařské muzeum. Večer zde přistaneme a vydáme se letištním autobusem do centra města na ubytování.

1.noc – Stavanger

Po první z velkolepých severských snídaní, jaké si budeme po celou dobu naší výpravy denně dosyta dopřávat, nás čeká výšlap na mystický Preikestolen. Na světoznámou skalní „kazatelnu“ si vyšlápneme 400 výškových metrů po svých. Rozhledu shora se jen tak něco v životě cestovatele nevyrovná! Troufnete si dojít – nebo aspoň doplazit se – přímo k hraně skály stovky metrů nad mořem? Tady je důležité počítat opravdu se vším, úplně klidně se může stát, že během čtyřhodinové túry do kopce a zase zpátky třeba čtyřikrát promokneme a zároveň čtyřikrát se připálíme na sluníčku. Ale tahle meteorologická divočina k Norsku neodmyslitelně patří – jak říkají Norové: Neexistuje špatné počasí, pouze špatné vybavení. Takže hlavně nepodcenit výbavu a vzhůru na nejkrásnější norskou vyhlídku stovky metrů nad Lysefjordem!

2.noc – Stavanger

Podle aktuálního letového řádu by dopoledne mohl zbývat čas ještě na krátkou prohlídku historického centra Stavangeru nebo supermoderního norského ropného muzea. Před polednem dojedeme busem na letiště a čeká nás kratičký přelet do Bergenu. Tam se přesuneme letištní tramvají do centra, kde bychom měli zvládnout krátkou pěší prohlídku přístavu s vyhlášeným rybářským trhem, kde nabízejí i velrybí maso – jak ve steaku, tak v salámu. Ochutnáte? Podle času a počasí můžeme zkusit podniknout z bergenského přístavu rychlý výšlap na hřeben nad městem, nebo vyjet na bergenskou vyhlídku pozemní lanovkou. Večer nasedneme na vlak (cca 75 minut vyhlídkové jízdy podél fjordu) z Bergenu do Vossu – norského hlavního města adrenalinu, kde nás čeká další nocleh.

3. noc – Voss

Ráno ve Vossu se nabízí (opět podle počasí a nálady) možnost vycházky k vodě, plavby na paddleboardu nebo třeba výjezd lanovkou na hřeben nad Voss s krátkou vycházkou. Poté vyjedeme vlakem do horského Myrdalu, kde si půjčíme na nádraží kola a přilby. Čeká nás nádherný vyhlídkový sjezd divokým údolím kolem vodopádů téměř 900 výškových metrů rovnou k moři do fjordového městečka Flåm. Variantou je, že pojedete dolů vlakem, ovšem netřeba se kola přehnaně obávat. Jede se téměř neustále z kopce, pouze v závěru u moře je rovinka, sjezd vede nejprve po upravené šotolině a poté po asfaltu. U moře vrátíme kola, nasedneme na koleje a vyhlídkovou železnicí Flåm – Myrdal překonáme tentýž výškový rozdíl zcela bez námahy zase zpět do hor. Přespíme na krásném horském nádražíčku bergenské dráhy (1 222 m n. m.), samozřejmě v norském hotelovém pohodlí.

4. noc  – Finse

Po snídani se dopoledne vypravíme na epickou železniční pouť bergenskou dráhou, která bývá v nejrůznějších cestovatelských žebříčcích pravidelně řazena mezi Top 10 světových železnic. Proč? Uvidíte sami. Během půl dne po ní sjedeme z náhorní planiny Hardangervidda a víc jak kilometrové nadmořské výšky k mořské hladině. Naším dalším cílem bude norská královská metropole Oslo. Ubytujeme se v centru města a odpoledne i následující den máme na prozkoumávání města. Anebo dáme přednost unikátní severské koupačce na některé z městských pláží?

5.noc – Oslo

Poslední severská snídaně v hotelu blízko nádraží, kde si uložíme zavazadla do odpoledního odjezdu letištním vlakem. Znáte ve světě nějakou linku metra, která má konečnou v lese? V Oslu ji mají. Je to jedna z nejkrásnějších světových tras městské dopravy a my se s ní vyvezeme k legendární lyžařské svatyni Holmenkollen v lesích nad městem. Z konečné stanice si můžeme dát výšlap severským lesem plným šťavnatého ovoce (a možná i statných křemenáčů?) na konečnou jiné linky metra, nebo se vrátíme do města stejnou trasou a ponoříme se do kulturního života norské metropole: nejen opera, ale i moderní Národní galerie, Munchovo muzeum nebo muzea norských hrdinů Amundsena a Heyerdahla, každý si najde to své podle libosti a tipů průvodce. Odpoledne se přesuneme na letiště a odletíme v 18:30 přes Frankfurt do Prahy (předpokládaný přílet 23:15).

ROZPOČET ZAHRNUJE:

 • letenku Praha – Stavanger- Oslo – Praha s přestupem ve Frankfurtu (kalkulována je aktuální cena letenky s příručním zavazadlem / batohem, zatím nejsou provedeny rezervace a cena se může změnit)
 • letištní taxy a palivové příplatky
 • letenku na místní přelet Stavanger – Bergen s příručním zavazadlem
 • 5 x ubytování ve 3–4* hotelech (2 x Stavanger,1 x Voss, 1 x Finse, 1 x Oslo) ve 2lůžkovém pokoji se snídaní
 • 1 x horská večeře v hotelu ve Finse
 • zapůjčení kola a přilby na sjezd v Myrdalu
 • zpáteční jízdenku na letištní autobus ve Stavangeru
 • dopravu autobusem, případně lodí s výšlapem na Preikestolen
 • cestu tramvají z letiště v Bergenu do centra
 • dopravu na letiště v Oslu
 • vlakové jízdenky podle itineráře
 • služby průvodce (Petr Čermák)
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

ROZPOČET NEZAHRNUJE:

 • Obědy
 • Večeře (krom uvedených)
 • Případné poplatky městům za ubytování splatné na recepci při příjezdu
 • Vstupné do muzeí / památek / lanovek (ty budou v programu zařazeny podle zájmu účastníků a počasí) a budou volitelné
 • Doprava po Oslu
 • Výdaje osobní povahy, minibary atp.
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

MOŽNO PŘIKOUPIT:

 • ubytování v jednolůžkovém pokojí – 15 000 Kč/osoba
 • odbavené zavazadlo do podpalubí – cca 2500 Kč
 • cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard na 5–8 dní – 440 Kč/osoba
 • cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard Senior (70+) na 6 dní – 880 Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 %:
 • 1) varianta STORNO činí 3 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 4 % z ceny zájezdu
 • 2) varianta STORNO PLUS činí 5 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 7 % z ceny zájezdu

DALŠÍ INFORMACE:

Program je lehce fyzicky náročný – zejména pěší výšlap na Preikestolen vyžaduje kondici (převýšení téměř 400 m na 4 km délky, lze se však vrátit z kteréhokoli bodu cesty stejnou cestou zpět). Sjezd na kole už je spíš oddechový zážitek, stejně jako další zvažované vycházky. V každém případě je třeba myslet na to, že se budete pohybovat v severské destinaci, kde se často může měnit počasí, naprostou nezbytností je dobré vybavení (zejména nepromokavá bunda a boty, hodit se mohou i v létě lehké nepromokavé rukavice a čepice).

Změna programu s ohledem na počasí či možné změny vlakových řádů vyhrazena!

Počet účastníků akce: 10 – 12 osob. Výprava se uskuteční při minimálním počtu 10 osob.

Jakékoliv dotazy k akci můžete směřovat na organizátora akce Axamit Travel email: radka.svobodova zavináč axamit.cz