Saudská Arábie s Lukášem Synkem

Termín: bude upřesněn
Počet volných míst: 11
Rozpočet: bude upřesněn

SAÚDSKÁ ARÁBIE – pouště, hory a historické památky jihozápadu království.

Vydejte se s námi prozkoumat Saúdskou Arábii – zemi, která se světu začala otevírat teprve nedávno. Království Saudská Arábie je destinace bez masového turismu, což ji ještě vice přidává na autentičnosti a prastará historie na vás dýchá na každém kroku.

My se s výpravou zaměříme především na jihozápad království. Prozkoumáme hlavní město Rijád a prohlédneme si ho z mrakodrapu Kingdom Tower, vydáme se do Asirských a Džižanských hor, zavítáme na tradiční farmářské i velbloudí trhy, vykoupeme se v kaskádě jezírek u soutěsky Wádí Ládžib, prozkoumáme opuštěné hliněné vesnie a mnoho dalšího. Vydejte se s námi na výpravu, která vás okouzlí svou jedinečností!

Vaším průvodcem bude odborník na Saudskou Arábii Lukáš Synek, rostlinný biolog a mikroskopik, který vám představí tuto neobyčejně krásnou destinaci.

Předpokládaný letový řád:

TK1772 24. února Praha – Istanbul 15:10 – 19:55

TK 140 24. února Istanbul – Rijád 21:05 – 01:20 + 1

TK 95 9. března Džidda – Istanbul 02:25 – 06:30

TK1767 9. března Istanbul – Praha 08:00 – 08:40

Itinerář výpravy

Odlet z Prahy v sobotu 24. 2. odpoledne, přílet do Rijádu po půlnoci a ubytování v hotelu.

Dnešní den prozkoumáme Rijád – hlavní město Saúdské Arábie. Uvidíme známou pevnost Masmak, súk al-Zel, ruiny Diriya – historické sídlo dynastie Saúdů a západ slunce nad Rijádem si užijeme z mrakodrapu Kingdom Tower. Noc v hotelu.

Dnešní den přeletíme do města Abhá, které pro nás bude vstupní branou do Asirských hor, v kterých se nachází nejvyšší hora Saúdské Arábie (2997 m n.m.) – Džebel Súdá. Projdeme se cypřišovým lesem na jeden z vrcholů. Navštívíme historickou kamennou vesnici s malým muzeem – Rijal Alma (UNESCO). Noc v hotelu.

Den začneme návštěvou farmářského trhu v Abhá. Dále se vydáme k žulovému masivu s názvem Tanoma, který se nachází na hraně Asirských hor. Noc v hotelu.

Vydáme se poznat Džižanské hory, dramatické útesy al-Rís se sukulentními rostlinami druhu adénia, absolvujeme krátký trek horským mlžným lesem na hoře Džebel Aswad. Noc v hotelu.

Dnes podnikneme výlet do hluboké soutěsky Wádí Ládžib, kterou pěšky prozkoumáme, vykoupeme se v kaskádě jezírek a uděláme si piknik. Přesuneme se do zvláštního pohoří Fayfa s terasovými políčky a vesnicemi na špičkách hor. Noc v hotelu.

Zaměříme se na pohoří Fayfa – vyhlídky, návštěvu tradičních kruhových domů, ukázku místních plodin, pražírnu kávy a místní obyvatele – tzv. Květinoví lidé. Přejedeme do Džizánských hor na náhorní planinu s opuštěnými hliněnými vesnicemi (al-Chalaf, al-Džahama). Noc v hotelu.

Dnes poznáme staré městečko s impozantními hliněnými mrakodrapy Dhahran al Džanub. Poté se přesuneme do oázy Nadžrán a na archeologické vykopávky Al-Uchdud. Noc v hotelu.

Emírův palác, džambíjový a datlový súq, tradiční hliněné domy mezi datlovými plantážemi – to vše na nás čeká v Nadžránu včetně ukázky oázního zemědělství.Nocleh v hotelu.

Přivstaneme si a zavítáme na velbloudí trh za Nadžánem. Poté se vypravíme do pouště Rub al-Chálí – útesy Tuwaiq na tektonickém zlomu arabské desky. Budete si moci vystoupat na skálu nebo hledat zkameněliny. Projedeme se v off-roadech po dunách a vydáme se do kempu, kde strávíme noc.

Dnes navštívíme velbloudáře a dozvíme se vše o chovu velbloudů. Pak se vydáme za jedinečnou UNESCO památkou – do místa Bir Hima, kdy uvidíme prehistorické petroglyfy vytvořené v pouštních skalách a pozoruhodné skalní útvary. Noc v kempu.

Prozkoumáme starověké studny slavné Kadidlové stezky a ryté záznamy o středověkých bitvách. Zúčastníme se tréninku závodních velbloudů a navštívíme stáje s arabskými plnokrevníky. Noc v hotelu

Džidda na pobřeží Rudého moře bude naším dnešním cílem. Přeletíme sem a prohlédneme si historickou čtvrť al-Balad s korálovými věžáky (UNESCO), rybí tržiště a tržiště al-Alawi. Vydáme se na nákupy a do muzea Matbuli. Noc v hotelu.

Poslední den výpravy strávíme prohlídkou Džiddy – uvidíme historickou čtvrť al-Balad, polední páteční modlitby, podnikneme výlet na pobřežní promenádu a k nejvyšší fontáně světa. Rozloučení se Saúdskou Arábií a večerní odjezd na letiště.

Předpokládaný přílet do Prahy v 08:40.

Rozpočet zahrnuje:

 • Letenku Praha – Rijád s Turkish Airlines
 • Letenku Džidda – Praha s Turkish Airlines
 • 2× místní přelet
 • Letištní taxy a palivové poplatky
 • Vstupní vízum do Saudské Arábie
 • Veškerou pozemní dopravu během výpravy (jeepy 4×4)
 • 11 × ubytování ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu 3/4
 • 2 x nocleh v pouštním kempu (stany, matrace, nové spacáky zajištěny)
 • Plnou penzi v průběhu vcelé výpravy (snídaně, obědy, večeře – většinou formou společného stolování a ochutnávání místnních specialit)
 • Veškeré vstupné dle programu
 • Spropitné pro místní řidiče a pomocníky
 • Služby odborného průvodce Lukáše Synka (po celou dobu výpravy se skupinou)
 • Zákonné pojištění CK dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Nápoje
 • Výdaje osobní povahy
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt Single Trip/Comfort/1 640 Kč
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt Single Trip/Comfort/Senior (nad 70 let)/3 280 Kč
 • Pojištění storna zájezdu – varianta STORNO PLUS (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde ,kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod. Standardní cena pojištění Storna Plus (7% z celkové ceny zájezdu)
 • Ekonomičtější verze pojištění storna zájezdu je varianta STORNO, která zahrnuje možnost stornovat pouze konkrétní důvody vyjmenované v pojistných podmínkách a týkající se striktně osob, které cestují. Standardní cena pojištění Storna (4% z celkové ceny zájezdu)
 • Zvýhodněná cena pojištění storna v případě kombinace s cestovním pojištěním u ERV (5% STORNO PLUS nebo 3% STORNO z celkové ceny zájezdu)
 • Jednolůžkový pokoj je na vyžádání

DŮLEŽITÉ INFORMACE O VÝPRAVĚ DO SAUDSKÉ ARÁBIE:

Program je zaměřen na nejatraktivnější přírodní, kulturní a historické zajímavosti jihozápadu Saúdské Arábie. Uvidíme mnoho tváří země, která se teprve v roce 2019 otevřela světu a není ještě ovlivněna intenzivní turistikou. Zájezd mohou absolvovat i solo ženy nebo nesezdané páry. Jediným dnes platným omezením je striktní zákaz dovozu alkoholu.

 1. Vstup do Saudské Arábie

Turistická víza zařídí CK, jsou součástí rozpočtu výpravy. Ke vstupu do země není nutné předkládat žádné očkování. Razítka jiných zemí v pase nejsou překážkou ke vstupu.

 1. Náročnost zájezdu

Fyzická náročnost výpravy je spíše nízká – kratší vycházky po cestách, ale i pískem nebo kamenitým terénem. Dvě noci budeme kempovat v poušti. Hady ani štíry nepotkáváme. Po většinu cesty budeme mít komfortní terénní auta s osvědčenými místními řidiči. Jedním z nich je skvělý licencovaný saúdský průvodce a zároveň amatérský archeolog. Denně strávíme zhruba 2–4 h v autech.

 1. Ubytování

Hotely v Rijádu a Džiddě mají evropský standard (3–4*) s dvoulůžkovými pokoji. Mimo velká města spíš obyčejnější, ale čisté a vyzkoušené hotely, obvykle apartmány se dvěma ložnicemi. Wi-fi vždy k dispozici Dvě noci ke konci výpravy strávíme kempováním na krásném hygienicky-certifikovaném písku :-) v poušti Rub al-Chálí při ohni a pod hvězdnatou oblohou. Noční teploty se budou pohybovat v rozmezí 15–20°C. Při kempování nebude žádné hygienické zázemí kromě barelu s vodou na mytí rukou či lehké opláchnutí pod kohoutkem; v poledne ovšem zastavíme na dálničním odpočívadle, kde jsou zdarma rozumné umývárky (odděleně pánské/dámské).

 1. Stravování

Saúdské hotely obvykle nepodávají snídani, proto si na ni vždy zajdeme do nejbližší restaurace. Na oběd vždy zastavíme v běžných restauracích nebo ho průvodce naservíruje formou pikniku. Večeře taktéž v restauracích poblíž ubytování. Český průvodce se vždy účastní výpravy za jídlem a pomůže při objednávání. Bývá zvykem objednat různá jídla doprostřed stolu a pokrmy si společně rozebírat po arabsku. Arábie je vstřícná k vegetariánům, vždy bude možnost bezmasého jídla, problém není ani s bezlepkovou dietou. Hygienický standard restaurací je velmi dobrý. Dovoz alkoholických nápojů je přísně zakázán, ani žádné speciální obchody pro cizince nikde v království neexistují, místo toho si užijeme čaj, arabskou kávu s kardamomem nebo nealko pivo. Narazíme i na skvělé ovocné koktejly a moderní kavárny evropského typu. Pokud budeme kempovat, průvodce připraví jednoduchou snídani, oběd jako piknik a arabské speciality k večeři (např. pečené kusy mladého velblouda na zeleninovém lůžku). K dispozici budou i barely s pitnou vodu – rozléváme do vlastních lahví.

 1. Doprava v SA

Po většinu výpravy budeme mít velká terénní auta 4×4 s osazením řidič + 4 účastníci. Rijádu a Džiddě se budeme po městě dopravovat pomocí taxíků, případně minibusu.

 1. Bezpečnost

V SA je nulová kriminalita. Vztah k západním cizincům je velmi pozitivní, případně neutrální; nenechte se zmást médii ani islámofoby. Budeme vítáni jako hosté, a tak se také my budeme chovat. Určitě vás překvapí, jak bezpečně se budete v království cítit a jak vstřícní jsou domorodci.

 1. Oblékání

Ženy: Cizinky už nemusí nosit abáju (plášť zahalující tělo) ani šátek. Nutné je ale umírněné oblečení (tzn. dlouhé kalhoty/sukně, trika/košile alespoň s krátkým rukávem, žádné výrazné výstřihy, žádné upnuté střihy). Ve venkovských oblastech nebo při návštěvě mešit šál/šátek na zakrytí vlasů. Muži: Pánové by měli ve městech nosit dlouhé kalhoty, kraťasy jen v terénu, trika/košile alespoň s krátkým rukávem.

VÍCE INFORMACÍ K VÝPRAVĚ NA zuzana.patkova@axamit.cz