Norské fjordy lodí, pěšky i vlakem s Petrem Čermákem

Termín: 10.8.2023 - 15.8.2023
Počet volných míst: 8
Rozpočet: 62 000 Kč

Poznejme Norsko trochu jinak, než bývá v českých krajích zvykem. Žádný pronajatý autobus a kempování, nýbrž magický sever skutečně zblízka: vlaky, lodě a pohorky + pověstné pohodlí severských hotelů s královskými skandinávskými snídaněmi. Vydejme se s naším nadšeným „vlakologem“ Petrem Čermákem objevovat letní fjordy při společných výšlapech, na kole i po kolejích, zkrátka veřejnou dopravou, kterou mimochodem v Norsku zajišťují nejmodernější švýcarské vlaky. Svezeme se jednou z nejkrásnějších železnic světa mezi Oslem a Bergenem, okusíme okouzlující fjordovou dráhu Flam – Myrdal, vystoupíme na ikonický Preikestolen, sjedeme na kole z hor k moři a třeba zbyde čas i na ochutnávku velrybího masa v Bergenu?

Itinerář výpravy

Pozdě večer přistaneme na největším norském letišti Gardermoen severně od Osla a hned první den okusíme překvapivý komfort norských železnic. Cesta letištním expresem do centra norské metropole zabere sotva půl hodiny. Vystoupíme přímo v centru královského hlavního města nedaleko moderní norské Opery. Najdeme ještě energii na půlnoční procházku po vyhlídkové střeše uměleckého stánku v Oslofjordu?

1.noc – Oslo

Znáte ve světě nějakou linku metra, která má konečnou v lese? V Oslu ji mají. Je to jedna z nejkrásnějších světových tras městské dopravy a my se s ní vyvezeme k legendární lyžařské svatyni Holmenkollen vysoko nad městem. Z konečné stanice si můžeme dát výšlap severským lesem plným šťavnatého ovoce (a možná i statných křemenáčů?) na konečnou jiné linky nebo se prostě vrátíme dolů do města stejnou trasou a ponoříme se do kulturního života norské metropole: nejen opera, ale i moderní Národní galerie, Národní knihovna, Munchovo muzeum nebo muzea norských námořních dobyvatelů Amundsena a Heyerdahla, každý si najde to své. Anebo dáme raději přednost unikátní severské koupačce na některé z městských pláží?

2.noc – Oslo

Ráno se vypravíme z Osla na epickou železniční pouť bergenskou dráhou, která bývá v nejrůznějších cestovatelských žebříčcích pravidelně řazena mezi Top 10 světových železnic. Proč? Uvidíte sami. Během půl dne po ní vyjedeme od mořské hladiny do víc jak kilometrové nadmořské výšky syrové náhorní planiny Hardangervidda. A abychom se po sezení ve vlaku trochu rozhýbali, půjčíme si v horách kola a na nich snadno sjedeme téměř 900 výškových metrů rovnou k moři do fjordového městečka Flam. Tady znovu nasedneme na koleje a vyhlídkovou železnicí Flam – Myrdal překonáme tentýž výškový rozdíl zase zpět do hor. Přespíme na některém z krásných horských nádražíček bergenské dráhy, samozřejmě v hotelovém pohodlí.

3. noc – Voss

Ráno nás čeká ještě poslední vlakový přískok k moři do Bergenu. Na konečné našeho norského železničního putování však ještě zdaleka nekončíme! To nejlepší nakonec nás totiž stále ještě čeká. Navštívíme slavný rybí trh v historickém centru Bergenu s unikátní nabídkou velrybího masa, podle počasí můžeme též nahlédnout do hor nad městem, případně podniknout pěší výšlap po hřebeni nad fjordy. Večer přeletíme do Stavangeru, hlavního města norského ropného průmyslu. Těžní plošiny jsou odtud na dohled, jedním z výletnických šlágrů olejářského města je supermoderní těžařské muzeum.

4. noc  – Stavanger

Tady je důležité počítat opravdu se vším, úplně klidně se můžete stát, že během čtyřhodinové túry do kopce a zase zpátky třeba čtyřikrát promoknete a zároveň čtyřikrát se připálíte na sluníčku, ale tahle meteorologická divočina k Norsku zkrátka neodmyslitelně patří – jak říkají Norové: Neexistuje špatné počasí, pouze špatné vybavení. Takže hlavně nepodcenit výbavu a vzhůru na nejkrásnější norskou vyhlídku stovky metrů nad Lysefjordem!

Ráno vyplujeme ze Stavangeru lodí, nejprve tedy obhlédneme ikonický Preikestolen zdola, načež popojedeme autobusem do kopce ke startu túry a finálních 400 výškových metrů už zdoláme po svých. Zpátky do města se vpodvečer vrátíme novým expresním podmořským tunelem.

5. noc – Stavanger

Pokud to dovolí letový řád, stihneme ještě ráno krátkou prohlídku historického centra Stavangeru, případně futuristického ropného muzea. Kdo ještě nestihl pořídit norské suvenýry, má právě na konci fjordové výpravy ještě šanci poohlédnout se po nějakém klasickém vlněném vzorovaném svetru, kozím sýru nebo třeba velrybím trvanlivém salámu. Před polednem už se budeme muset přesunout na stavangerské letiště, odkud s jedním přestupem doletíme v odpoledních hodinách do Prahy.

ROZPOČET ZAHRNUJE:

 • letenku Praha – Oslo – Praha s přestupem v Mnichově/Fran­kfurtu
 • letištní taxy a palivové příplatky
 • 1 odbavené zavazadlo
 • letenku Bergen – Stavanger
 • dopravu z letiště v Oslu do centra vlakem
 • 5 x ubytování ve 3–4* hotelech (2 x Oslo, 1 x Voss či Bergen, 2 x Stavanger) ve 2lůžkovém pokoji se snídaní
 • 1denní jízdenku MHD v Oslu
 • Zapůjčení kol na sjezd v Myrdhalu
 • Cesta autobusem na letišti v Bergenu
 • Zpáteční jízdenka na autobus u letiště ve Stavangeru a zpět
 • Celodenní výlet lodí a autobusem s výšlapem na Preikenstolen
 • Služby průvodce (Petr Čermák)
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

ROZPOČET NEZAHRNUJE:

 • Obědy
 • Večeře
 • Případné poplatky městům za ubytování splatné na recepci při příjezdu
 • Vstupné do muzeí / památek (ty budou v programu zařazeny podle zájmu účastníků a počasí) a budou volitelné
 • Výdaje osobní povahy, minibary
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

MOŽNO PŘIKOUPIT:

ubytování v jednolůžkovém pokojí – 13 000 Kč/osoba cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard na 5–8 dní – 440 Kč/osoba cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard Senior (70+) na 6 dní – 880 Kč/osoba pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 5 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 7 % z ceny zájezdu

DALŠÍ INFORMACE:

Program není fyzicky náročný – pouze případný pěší výšlap na Preikenstolen vyžaduje základní fyzickou kondici (převýšení 330m na 4 km). Je však třeba myslet na to, že se budete pohybovat v severské destinaci, kde se často může měnit počasí a nezbytností je dobré vybavení (nepromokavná bunda apod.)

Počet účastníků akce: 10 osob Výprava se uskuteční při minimálním počtu 9 osob.

Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na organizátora akce Axamit Travel email: radka.svobodova zavináč axamit.cz