Souostroví Lofoty s Tomášem Staňkem

Termín: 12.6.2023 - 19.6.2023
Počet volných míst: 6
Rozpočet: 85 000 Kč

Lofoty… souostroví, které je mnohými považováno za nejkrásnější místa na Zemi. V každé cestovatelské duši evokuje představu dalekého, mystického severu. Ostrovy, ostrůvky, skaliska, mořské útesy, průplavy a mosty. Řídce obydlená území s romantikou divoké, nespoutané přírody narušují jen rybářské vesničky rozhozené jako korálky po úzkých úžinách. Místo za polárním kruhem, kde v létě slunce nezapadá…Projeďme celé souostroví od severu až k jihu s Tomášem Staňkem (více informací o průvodci si přečtěte zde).

Na Lofoty odletíme buď z Prahy přes Vídeň nebo z Vídně (podle preference každého účastníka) přímým letem do Tromsø. Tam si vypůjčíme 9místné auto a následných 5 dní budeme putovat na jih po souostroví Lofot s Tomášem jakožto řidičem a průvodcem v jedné osobě. Ubytováni budeme v krásných severských hotelech – v Svolvaeru dokonce v tradičním rybářských domcích, ale v komfortu 5* hotelu. Čeká nás nabitý týden plný dobrodružství!

Výprava není fyzicky náročná – podnikneme několik kratších pěších výletů. Je však třeba si uvědomit, že se budeme pohybovat na dalekém severu a přizpůsobit tomu výbavu. Počasí je v Norsku nevyzpytatelné – může být 30, ale klidně i 5 stupňů a počasí se zde mění i několikrát za hodinu.

Itinerář výpravy

V poledne (z Vídně) či brzy ráno (z Prahy s přestupem ve Vídni) odletíme do severské metropole s 80 tisíci obyvateli – do Tromsø. Ne nadarmo se toto město nazývá „Paříž severu“. Věděli jste, že je to největší městská oblast v severním Norsku a třetí největší osídlení severně od polárního kruhu kdekoli na světě? Po příletu se přesuneme letištním expressem za zhruba 15 min do centra a pak pěšky necelý půlkilometr do našeho prvního hotelu.

Po ubytování stihneme ještě podvečerní procházku centrem města a prohlédneme si historické centrum s dřevěnými typicky severskými domky. Vždyť v červnu zde slunce prakticky nezapadá! Zbytek poznávání města si necháme však na závěr naší výpravy. Večeři si pořídíme individuálně v centru či v hotelu. Průvodce rád doporučí místní speciality.

1.noc – Tromsø

Snídaně v hotelu. Následně Tomáš vyzvedne 9místný tranzit, kterým budeme cestovat následujících 5 dnů po Lofotech. Odjedeme na jih do městečka Svolvær. Čeká nás sice pěkných 6 hodin cesty, trasu si ale rozdělíme a uděláme si zastávky na focení a občerstvení.

Po příjezdu se ubytujeme v luxusních chatkách ve stylu rybářských domků. 5* resort se stylovou restaurací přímo na břehu moře nás začne rozmazlovat hned na úvod.

2.noc – Svolvaer / hotel Anker Brygge 5*

Po severské snídani v hotelu vyrazíme na jih. Naší první zastávkou bude městečko Henningsvær. Kromě romantiky, kterou už tak nějak v těchto končinách očekáváme, zde najdeme jeden z nejpozoruhod­nějších, ale také nejkrásnějších fotbalových stadionu na světě. I když nevíme, zda někdy místní liga neloví míč z vody? Poté se přesuneme ještě jižněji a vydáme se na západní pobřeží, kde se zastavíme u krásných pláží Hauklandstranda a Uttakleivstrand a vystoupáme kraším trekem na vrchol Mannen (400 m n.m., cesta nám zabere max 2 hodiny tam i zpět).

V případě nepřízně počasí místo treku podnikneme výlet do muzea LOFOTR. Lofotr – to není jen muzeum – to je zážitek! Při vykopávkách zde byl objeven největší vikingský dům na světě. Díky rekonstrukci můžeme dnes navštívit jeho 83 m dlouhou repliku. Kromě archeologických nálezů navštívíme i zrekonstruované prostory kovárny či náčelnického srubu, ochutnáme tradiční jídlo a třeba se i projedeme na vikingské lodi? Večer návrat zpět do hotelu ve Svolvaeru.

3.noc – Svolvaer / Anker Brygge 5*

Po poslední snídani v hotelu Anker Brygge se rozloučíme s tradičním ubytováním v luxusních rybářských domcích a přesuneme se na úplný jih souostroví. Během cesty se podle počasí zastavíme u pláže Rambergstranda. Pokud bude slunce svítit, nafotíme jednu z nejhezčích plážových scenérii severu. Pláž s bílým pískem obklopená zelenými horami zaručuje geniální fotografický úlovek.

Dále projedeme přes další rybářské vsi – Hamnoy je jedna z nejfotogenič­tějších. Červené rybářské domky u úpatí hor zdobily nejednu titulku časopisů National Geographic nebo Condé Nest Traveler (a najdete ji i na našem panoramatickém snímku). Pokud nám počasí dopřeje, podnikneme i kratší túru (2 hodiny) na kopec Reinebringen (448 m n.m.), který nám poskytne vyhlídku na vesnici Reine. Poté už zamíříme na ubytování. To na nás čeká v přívětivém menším hotýlku The Tide, pouhé dva kilometry před vesničkou s nejkratším názvem – Å.

4.noc – Sorvagen / The Tide 3*

Snídaně pro nás bude připravena v hotelu. My se pak vydáme na lodní safari. Rychločlunem se podíváme na nejvzdálenější z lofotských ostrovů – ostrov Værøy. Nachází se na něm i rybářská vesnice Sørland s dlouhou a bohatou historii tradičního rybářství. Uvidíme zde koncentraci všeho, co si pod pojmem „rybaření v Norsku“ představujeme – rybářské lodě kotvící podél nábřeží a majestátní hory tyčících se přímo z moře vytváří úchvatnou kulisu. To však není vše, co Værøy nabízí: bílé pláže, ptačí útesy, kolonie rypoušů i opuštěné lidské osady. V Nordlandu uvidíme oblázkovou pláž, starý malebný kostel a nepoužívané letiště. Výlet trvá cca 2–2,5 hodiny.

Zbývající část dne se pak vydáme do Å. Česky tento název v překladu znamená „malý horský potok“. A malé je na jihu téměř vše. Malebně malé. Silnice propojuje vesničku se 100 stálými obyvateli s pevninou až od roku 1992 a v této obci končí. Je evidentní, že hlavní zdroj příjmů místních je turismus. Jak by také ne, když velkou část obce zabírá rybářský skanzen? Prohlédneme si muzeum tresek či dáme přednost procházkám a focení?

5.noc – Sorvagen / The Tide 3*

Po snídani v hotelu se musíme pomalu rozloučit s Lofotami a vydat se zpět na sever. Čeká nás 550 km zpět do Tromsø. Cestu si určitě zpestříme zastávkami na focení, občerstvení, protažení. Navečer ubytování v centru města, vrácení auta a procházka večerním městem.

6.noc – Tromso / Radisson Blue 4*

Tradiční hotelová snídaně a pak už máme celý den na objevování města. Společně se vydáme lanovkou na horu Fjellheisen, odkud je fantastický výhled na město.

Lanovka nás vyveze ze Solliveien v Tromsdalen až na horskou římsu Storsteinen (421 m n. m.) za pouhé čtyři minuty. Dvě gondoly, známé jako Seal a Polar bear, mají každá kapacitu 28 cestujících. Z vyhlídkové plošiny na horní stanici si vychutnáme nádherný panoramatický výhled na Tromsø a okolní ostrovy, hory a fjordy. Zpátky do centra se vydáme pěšky, kdy cestou nahlédneme do Arktické katedrály a pak přejdeme přes unikátní Tromsø most.

Další program domluvíme na místě podle zájmu – možností je nepřeberně. Nabízí se například návštěva Polaria – nejseverněji položeného akvária na světě. Nebo dáme přednost polárnímu muzeu? Lákavě zní i prohlídka nejseverněji položeného pivovaru na světě. Anebo prostě posedíme v kavárnách na pobřeží a budeme chvilku lenošit.

7.noc – Tromsø / Radisson Blu 4*

Po snídani stihneme ještě nakupování, možná i oběd a poté se již definitivně rozloučíme s Norskem. Letištním autobusem se vydáme na letiště. Pokud si vyberete přímý let do Vídně, ve 20:00 již budete v cíli. Návazný spoj na Prahu pak odlétá dle aktuálního letového řádu ve 21:00.

ROZPOČET ZAHRNUJE:

 • letenku Vídeň – Tromso – Vídeň dle aktuálních cen (letenky se budou nakupovat po naplnění min.počtu účastníků. Kalkulováno je s aktuální cenou 12 000 Kč/os. Pokud bude v době nákupu cena vyšší, zákazník souhlasí s doplacením do vyššího tarifu. Je i možnost letět z Prahy – aktuálně je cena letenky z Prahy o cca 2500 Kč vyšší než z Vídně)
 • letištní taxy a palivové příplatky
 • 1 odbavené zavazadlo
 • Dopravu z letiště a na letiště v Tromsø
 • 3 x ubytování ve 4* hotelu v Tromsø ve 2lůžkovém pokoji se snídaní
 • 2 x ubytování v 5 * hotelu ve Svolvaeru ve 2lůžkovém pokoji se snídaní
 • 2 x ubytování ve 3* hotelu ve Sørvågenu ve 2lůžkovém pokoji se snídaní
 • Dopravu 9místným minivanem po Lofotech včetně parkování, benzínu a řidiče/průvodce (Tomáš Staněk)
 • Výlet rychločlunem na jihu Lofot z hotelu The Tide
 • Služby odborného průvodce (Tomáš Staněk)
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

ROZPOČET NEZAHRNUJE:

 • Obědy
 • Večeře
 • Vstupné do muzeí / památek (ty budou v programu zařazeny podle zájmu účastníků a počasí) a budou volitelné
 • Lanovka, MHD v Tromsø
 • Výdaje osobní povahy, minibary
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

MOŽNO PŘIKOUPIT:

 • cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard na 8 dní – 440 Kč/osoba
 • cestovní pojištění od ERV Evropské  – produkt Standard Senior (70+) na 6 dní – 880 Kč/osoba
 • pojištění storna zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 5 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 7 % z ceny zájezdu
 • Let z Prahy – cca 2500 Kč

DALŠÍ INFORMACE:

Program není fyzicky náročný, je však třeba myslet na to, že se budete pohybovat v severské destinaci, kde se často může měnit počasí. Část cesty budete absolvovat v 9místném minivanu, doporučujeme tedy menší a skladná zavazadla (není možné mít velký skořepinový kufr – je třeba brát ohledy na další spolucestující). Počet účastníků akce: 8 osob Výprava se uskuteční při minimálním počtu 7 osob Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na organizátora akce Axamit Travel email: radka.svobodova zavináč axamit.cz