Severní Irsko a sever Irska s Janou Fischerovou

Termín: 17.5.2024 - 24.5.2024
Počet volných míst: 10
Rozpočet: 77 700 Kč

Severní Irsko je země politických protikladů, kde se příslušnost ke Spojenému království projevuje někdy překvapujícím způsobem. Celé severní pobřeží je velmi fotogenické a my si ho projedeme jak na straně Severního Irska, tak i na části, které patří Irské republice. Za prohlídku rozhodně stojí hlavní město Belfast se svou typickou viktoriánskou architekturou z kamene a červených cihel. Navštívíme farmu ze 17. století, která je zasazená v nádherné přírodě County Down a ochutnáme domácí chléb z podmáslí a po lahodném obědě si dame pravou irskou kávu.

Jakmile opustíme hlavní město, vydáme se panoramatickou trasou podél pobřeží Antrim a ani mi nevynecháme Giant’s Causeway “Obrovy schody”. Projdeme se pěšky po Wild Atlantic Way k jezeru Lough Swilly až ke královskému sídlu klanu McLaughlinů. Seznámíme se nejen s krvavou historií Londonderry (Bloody Sunday) ale půjdeme až do 17. století odkud pochází místní katedrála a hradby.

Jakmile překročíme hranice do Irska, navštívíme Národní Park Glenveagh, což je odlehlá a strašidelně krásná divočina drsných hor, nedotčených jezer, padajících vodopádů a kouzelných původních dubových lesů v srdci pohoří Derryveagh. Zastavíme se I na útesech Sleive League, které patří mezi nejvyšší v Evropě a v hrabství Sligo se seznámíme s dílem a životem nositele Nobelovy ceny W.B. Yeatsem.

Itinerář výpravy

Po příletu do Dublinu se setkáme s naší průvodkyní Janou Fischerovou a vydáme se na sever do Belfastu. Mezi Irskem a Severním Irskem nejsou hranice, ale občas se můžeme setkat s namátkovou kontrolou dokladů.

Po cestě z letiště navštívíme Monasterboice, neuvěřitelně zachovalá památka z 9. století, která je poseta vysokými kříži. Budeme pokračovat do Belfastu, kde se ubytujeme a můžeme si zajít na večeři v hotelu nebo restauraci ve městě.

1. noc Belfast

Po irské snídani (slanina a vejce!) se k nám připojí místní průvodce městem Belfast, který nás vezme na panoramatickou prohlídku centra , včetně hlavních pamětihodností města kdysi známého jako „Linopolis“. Tento název má spojení s bohatou historií výroby plátna. Prohlédneme si elegantní radnici, budovu opery a nástěnné malby, které vždy označovaly místa katolíků a protestantů. Navštívíme i nejikoničtější budovu ve městě: Titanic Belfast nacházející se v docích, kde byla slavná loď vyrobená a kde po celé 19. století pracovala většina městské populace.

Po prohlídce nás čeká oběd, na který se vydáme na speciální místo. Připojíme se k Tracey v její kuchyni na farmě ze 17. století na břehu Strangford Lough, 30 minut od Belfastu a v oblasti výjimečné přírodní krásy v hrabství Down. Tracey nás srdečně uvítá ve svém domě, kde ochutnáme její věhlasný domácí chléb Bannock spolu s obědem a irskou kávou.

Pokračujeme návštěvou Saint Patrick Center, která je nezbytná pro poznání irského patrona – svatého Patrika. Výstava zkoumá odkaz Patrika a připomíná světcův vlastní příběh v raném křesťanském období. K zhlédnutí je zde nepřeberné množství uměleckých předmětů a shrnuje vliv irských misionářů v Evropě v pátém až devátém století.

2. noc Belfast

Dnes se vydáme nádhernou panoramatickou trasou podél pobřeží Antrim. Po cestě nebude chybět zastávka na Giant's Causeway – Obrových schodech, jejichž jméno pochází z místního folklóru. Uvádí se, že je dílem obrů, zejména Finna MacCumhailla (MacCool), který jej postavil jako součást cesty na skotský ostrov Staffa ☺

Po cestě si uděláme vice zastávek na fotografování, jako například u hradu Dunluce. Navečer přijedeme do Derry, kde se ubytujeme na 2 noci. Společně povečeříme v hotelu.

3. noc v Derry

Po krátké jízdě na sever od města se sejdeme s místním průvodcem a společně se vydáme na scénickou procházku po Wild Atlantic Way, která vede celým západním pobřežím ostrova od města Cork až po Derry a měří vice než 2 500 km. My se podíváme k jezeru Swilly a pevnosti Dunree, která se stala věhlasným královským sídlem klanu McLaughlinů. Seznámíme se s místní flórou a faunou této divoké a nezapomenutelné lokality. Během výletu budeme mít k dispozici male občerstvení v podobě kávy, čaje a koláčků.

Po návratu do Derry nás čeká oběd a prohlídka města. Londonderry je město na řece Foyle a je známé díky zachovalým hradbám ze 17. století, které mají celkem 7 bran. Uvnitř zdí se tyčí krásná katedrála svatého Kolumba. Většina z nás ale město zná spíše ze zpráv ze 70. let díky problémům mezi katolíky a protestanty. “Krvavá neděle” připomíná protesty místních občanů za lidská práva, které se proměnily v krveprolití. Společně povečeříme v hotelu.

4. noc v Derry

Po snídani se vydáme na cestu ze Severního Irska do Irské republiky. Naše první zastávka bude v Národním parku Glenveagh, což je odlehlá a strašidelně krásná divočina drsných hor, nedotčených jezer, padajících vodopádů a původních dubových lesů v srdci pohoří Derryveagh. Kyvadlovým autobusem se dostaneme do centra parku na okraji jezera Lough Veagh a navštívíme hrad Glenveagh, sídla z konce 19. století, které bylo postaveno jako lovecký zámeček.

Útesy Slieve League****, které se nacházejí na jihozápadním pobřeží Donegalu, jsou považovány za jedny z nejvyšších mořských útesů v Evropě. Útesy se tyčí téměř 598 metrů nad Atlantským oceánem, což je činí více než dvakrát vyšší než slavné útesy Mohar v hrabství Clare. Večer přijedeme do města Donegal, kde se ubytujeme a společně povečeříme.

5. noc v Donegal

Dnes navštívíme hrabství, které v irské literatuře nejvíce oslavuje jeden z jeho nejlepších básníků – W. B. Yeats, nositel Nobelovy ceny. Řadu svých románů založil na irské mytologii a kouzelných krajinách hrabství Sligo.

Navštívíme jeho hrob v Drumcliffu a prozkoumáme okolí města Sligo od megalitických hrobek až k Lissadell House, půvabnému sídlu s rozsáhlými zahradami na pobřeží Atlantiku. Lissadell je známý jako domov Constance Markieviczové, která byla jedním z vůdců povstání proti Britskému impériu v roce 1916. Byla také první ženou, která byla zvolena ministryní v moderní demokratické zemi, a také první ženou, která byla zvolena do Dolní sněmovny ve Westminsteru v Londýně. County Sligo je také domovem největší a nejstarší sbírky kamenných kruhů a dolmenů známých z neolitického Irska. My navštívíme Carrownore. Ubytování a společná večeře.

6. noc ve Sligo

Do Dublinu nás čeká cesta napříč ostrovem, kterou si zpříjemníme zastávkou a prohlídkou s ochutnávkou v palírně Shed Destillery, která je domovem irského ginu a whiskey Drumshanbo Gunpowder. Majitel spojil jedinečnost původních měděných destilačních přístrojů s chutí orientálních i lokálních bylin.

Po cestě uděláme čas na oběd a do Dublinu přijedeme v odpoledních hodinách. Hlavní město Irska je živé město se směsí starověkého šarmu a moderního ruchu. Panoramatická projížďka centrem města nám poodhalí jeho atmosféru. Navečer se ubytujeme v hotelu a budeme mít volný program.

7. noc v Dublinu

Pojďme prozkoumat Dublin od nádvoří hradu, které bylo vždy strategickým bodem už od 6. století. Navštívíme Katedrálu Nejsvětější Trojice, která odráží náboženskou i politickou historii Irska. Snad stihneme i poslední nákupy a už nás čeká transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.

Slan! (irsky “Sbohem”)

Rozpočet zahrnuje:

 • Zpáteční letenku Praha – Dublin – Praha
 • Všechny poplatky a taxy výše uvedených letů
 • Transfery luxusním autobusem míst
 • 7× ubytování ve 2-lůžkových pokojích ve stylových 4* hotelích
 • 7× snídaně v hotelu
 • 5× večeře (1× Belfast, 2× Derry, 1× Donegal a 1× Sligo)
 • Vstupy podle programu

Monasterboice – prohlídka Belfastu s místním průvodcem – Titanic Belfast – Traceys Kitchen s obědem – St Patricks Centre – Giant’s Causeway – procházka po Wild Atlantic Way s místním průvodcem, prohlídka Derry s místním průvodcem, – vstup do Glenveagh National Park a prohlídka hradu– Slieve League Cliffs – Lissadell House a jeho zahrady – Drumcliff – Carrowmore Megalitic Site – The Shed Whiskey and Gin Distillery s ochutnávkou – Dublin Castle – Christchurch Cathedral

 • Letištní transfer v Dublinu
 • Služby cestovatelky Jany Fischerové po celou dobu pobytu
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Neuvedené stravování
 • Nápoje mimo plánované ochutnávky uvedené v programu
 • Spropitné
 • Výdaje osobní povahy
 • Cestovní pojištění (možnost příplatku)
 • Pojištění storna výpravy (možnost příplatku)
 • Další položky neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“

Možno přikoupit:

 • jednolůžkový pokoj za 13 770 Kč
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt Single Trip/Standard/E­vropa za 440 Kč
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt Single Trip/Standard/E­vropa/Senior (nad 70 let) za 880 Kč
 • Pojištění storna zájezdu – varianta STORNO PLUS (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde ,kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod. Standardní cena pojištění Storna Plus (7% z celkové ceny zájezdu)
 • Ekonomičtější verze pojištění storna zájezdu je varianta STORNO, která zahrnuje možnost stornovat pouze konkrétní důvody vyjmenované v pojistných podmínkách a týkající se striktně osob, které cestují. Standardní cena pojištění Storna (4% z celkové ceny zájezdu)
 • Zvýhodněná cena pojištění storna v případě kombinace s cestovním pojištěním u ERV (5% STORNO PLUS nebo 3% STORNO z celkové ceny zájezdu)

Další informace:

 • Na výpravu se vydáme, pokud nás bude alespoň 10.
 • Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel, Hana Bartušková hana.bartuskova@axamittravel.cz