Krásy Jordánska s Antonínem Vavříkem

Termín: 13.3.2022 - 25.3.2022
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 98 500 Kč

Jordánské hášimovské království je malá země rozkládající se mezi Egyptem, Izraelem, Sýrií, Irákem a Saudskou Arábií. O co je menší rozlohou a počtem obyvatel, o to více oplývá svou rozmanitostí. Jordánsko bylo odjakživa křižovatkou obchodních cest, na kterých se potkávali jak obchodníci, tak armády nejrůznějších národů. Většina z nich zde zanechala své stopy, po kterých se s naší výpravou vydáme.

Zatímco severní část Jordánska je krásně zelená, na jihu jsou rozsáhlé pouště, které zasahují do Iráku a na Arabský poloostrov. Jejich součástí a perlou Jordánska je Wádí Rum, což je rozsáhlá oblast fantastických skalních útvarů a domov několika beduínských kmenů, kteří jsou proslulí svou pohostinností. Nedaleko odsud, uprostřed hlubokého údolí, vybudovali Nabatejci své hlavní město Petru. Město, které původně vzniklo jako pohřebiště, je od roku 1985 zapsáno na seznamu UNESCO.

Na nejjižnějším cípu země navštívíme přímořské letovisko Aqaba, z jehož pláží se dá dohlédnout do Izraele, Egypta a do několik kilometrů vzdálené Saudské Arábie. Neopomeneme zavítat ani do centrální oblasti Jordásnka, která nabízí skalnaté hory a Mrtvé moře, u kterého si můžeme na vlastní kůži vyzkoušet jeho léčivé účinky.

Vydejte se s námi na výpravu do Jordánska a poznejte tak arabský svět, podmanivý svět Židů a mnoho dalšího z historie a kultury Orientu. Seznámíte se s magickou krásou pouští a kouzlem orientálních měst, která jsou plná neznámých vůní.

Itinerář výpravy

V odpoledních hodinách se sejdeme na letišti a společně se vydáme na cestu do Orientu. Vyhlášené Turecké aerolinky Turkish airlines nás dopraví do Ammánu – hlavního města Jordánska, s přestupem v Instanbulu. Po vyřízení nutných formalit na letišti se přesuneme do hotelu, kde se ubytujeme a strávíme zbytek noci.

1. noc v hotelu Kempinski Amman *****

Po odpočinku a snídani v hotelu se vypravíme na prohlídku Ammánu. Nyní čtyřmilionové město, které se začalo rozrůstat během minulého století, je plné zvuků, vůní a barev. Jeho nejzajímavější a zároveň nejklidnější částí je Citadela, která se nachází na pahorku a nabízí tak neopakovatelné výhledy na Jordánskou metropoli. Oblast Jebel Qalah byla osídlená již v mladší době kamenné a každé historické období zde zanechalo své stopy. Nachází se zde památky staré až 6 500 let. Prohlédneme si trosky Umajjovského paláce nebo římského divadla.

2. noc v hotelu Kempinski Amman *****

Tento den se vydáme na návštěvu Umm Qais – biblického města Gedara s krásnými výhledy do Sýrie a Izraelské Galileje. Poté se přesuneme do města Džeraš, které původně založili již Řekové. Jedná se o nejkrásnější město Jordánska a jedno z nejzachovaljších antických měst na světě. Město mělo v dobách největšího rozmachu až 20 tisíc obyvatel, několika kilometrové hradby s branami, veřejné lázně, chrámy a divadla. V odpoledních hodinách se vrátíme zpět do Ammánu.

3. noc v hotelu Kempinski Amman *****

Dnes nás čeká prohlídka pouštních hradů Qasr Kharana a Qasr Amra, které představují jedny z nejcennějších pozůstatků rané arabské architektury a umění. Jejich objevitelem byl český arabista Alois Musil. Poté přejedeme do přírodní rezervace Azraq s jezerem, která je přírodní oázou a odpočinkovým místem migrujících ptáků mezi Evropou a Afrikou. Navečer se vrátíme zpět do Ammánu.

4. noc v hotelu Kempinski Amman *****

Po snídani v hotelu opustíme Ammán a vydáme se do Petry. Po cestě navštívíme pozůstatky Herodova paláce a pevnosti Mukawir, kde byl popraven Jan Křtitel. Impozantní židovský palác se nachází na homoli ve výšce 950 metrů nad Mrtvým mořem. Poté budeme pokračovat dále k největšímu křižáckému hradu v Jordánsku – Kerak, který sehrál důležitou roli v době křižáckých válek. Tento impozantní hrad byl vybudován na významné obchodní cestě mezi Damaškem a Mekkou a měl střežit přístup k Jeruzalému. Na naší cestě do Petry se neopomeneme zastavit ve starobylé vesnici Dana, která je vstupní branou do údolí Wadi Araba a nabízí neopakovatelné výhledy. Vesnice Dana je vyhlášenou ekoturistickou destinací. Její obyvatelé se živí ruční výrobou stříbrných šperků, zpracováním kůže, výrobou olivového mýdla nebo prodejem sušeného ovoce.

5. noc v Old Village Resort *****

Po snídani se vydáme prozkoumat jeden ze sedmi divů světa – skalní město Petra. Uprostřed pouště a růžových pískovcových skal, které mění své odstíny podle slunce, je ukryta monumentální podívaná. Ke slavné pokladnici nás dovede unikátní Siq, přírodní kaňon s ohromnými stavbami. Starobylá hrobka krále Aréta neboli Pokladnice, je vrcholem umění, avšak je teprve začátkem celého zážitku. Čekají tu na nás královské hrobky, římské divadlo, kolonáda, ale také spleť římských chrámů a byzantských kostelů posetých mozaikami. Neopakovatelnou atmosféru tohoto místa, o kterém najdeme zmíňky již ve Starém zákoně, umocňují také přírodní hradby ze 300 metrů vysokých pískovcových skal.

6. noc v Old Village Resort *****

Ráno posnídáme a rozloučíme se s úchvatným skalním městem, abychom navštívili jeho menší a neprávem opomíjenou sestru – Malou Petru, která pravděpodobně kdysi sloužila jako místo pro odpočinek karavan putujících po Kadidlové stezce. Studený kaňon neboli Malá Petra, je 400 metrů dlouhý a ústí do skalního náměstí s hrobkou. V okolí hrobky nalezneme také velký sál a soustavu místností, ve kterých jsou malby od Nabatejců.

V odpoledních hodinách se přesuneme přes pouštní cestu do Wadi Rum. Ubytováni budeme v krásném a jedinečném kempu uprostřed pouště. Pokud nám počasí bude přát, naskytne se nám neobyčejná podívaná na noční oblohu, posetou hvězdami.

7. noc v Wadi Rum Night Luxury Camp *****

Po snídani se vydáme za pouštním dobrodružstvím! Pojedeme v jeepech 4×4 prozkoumávat nejkrásnější části Wádí Rum neboli Měsíčního údolí. Tato přírodní rezervace je geograficky součástí Arabské pouště. Nalezneme zde například jeden z nejruději zabarvených typů pouštního písku na světě. Impozantní duny rudého písku se opírají o skalní útvary barevného pískovce, který byl vodou a větrem za tisíciletí různě vytvarován.

V odpoledních hodinách se vydáme na jih k rudomořskému letovisku Aqaba. Zde se společně projdeme po místním tržišti, ochutnáme černý čaj s mátou a zájemci si vyzkouší vodní dýmku.

8. noc v hotelu Mövenpick Aqaba *****

Dnes nás čeká odpočinkový den v krásném hotelu na břehu Rudého moře. Kdo dá raději přednost aktivnímu odpočinku, může se vydat na lodní výlet s koupáním, šnorchlováním nebo potápěním a pozorováním podmořeského života u korálových útesů.

9. noc v hotelu Mövenpick Aqaba *****

Po snídani opustíme Aqabu a vydáme se k Mrtvému moři. Po cestě navštíme Lotovu jeskyni, kde biblická postava prokok Lot se svými dcerami přežili jako jediní zánik Sodomy a Gomory. Jeskyně se nachází na útesu, odkud je krásný výhled na poloostrov Lisan a Mrtvé moře. Následně se vydáme k archeologickému nalezišti Bab adh Dhra, které je spojováno právě s biblickou Sodomou.

V odpoledních hodinách se přesuneme na pobřeží Mrtvého moře do vyhlášeného hotelu Kempinski.

10. noc v hotelu Kempinski Ishtar Dead Sea *****

Tento den si vychutnáme neopakovatelnou atmosféru a služby špičkového resortu Kempinski Ishtar. Přímo u hotelu se rozprostírá 450 metrů dlouhá privátní písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře a krásným panoramatickým výhledem. Zájemci mohou navštívit místní lázně, kde se využívají léčivé vlastnosti Mrtvého moře.

11. noc v hotelu Kempinski Ishtar Dead Sea *****

Ráno se rozloučíme s Mrtvým mořem a vydáme se zpět do Ammánu. První zastavkou na naší cestě bude Betánie za Jordánem. Místo, kde byl údajně pokřtěn Ježíš Kristus a kde vzniklo křesťanství. Toto památné místo, které bylo v roce 2015 zapsáno na seznam UNESCO, se nachází u řeky Jordán na hranicích s Izraelem. Naší další zastávkou bude biblická hora Nebo, odkud je, za dobré viditelnosti, vidět až do Jerusaléma a Jericha. Hora Nebo je významným křesťanským poutním místem. Na toto místo údajně přivedl Mojžíš svůj lid při útěku z Egypta, aby mu odsud ukázal „Zaslíbenou zemi“. Zde Mojžíš také zemřel a byl dle tradice pohřben. Nad jeho údajným hrobem vybudovali první křesťané kapli, která byla později rozšířena v rozsáhlý klášterní komplex. Na vrcholu hory je vztyčen železný památník (kříž obtočený hadem), který zobrazuje hada, kterého na poušti zvedl Mojžíš, a kříž, na kterém zemřel Ježíš. Naší poslední zastávkou bude křesťanské město Madaba, kde navštívíme místní kostel s nejstarší mapou Svaté země ze 6. století. Navečer se ubytujeme v dobře známém hotelu Kempinski v Ammánu a odpočineme si před návratem domů.

12. noc v hotelu Kempinski Amman *****

V ranních hodinách se vydáme na letiště v Ammánu, odkud odletíme zpět do Prahy s přestupem v Istanbulu.

Rozpočet zahrnuje

 • Zpáteční letenku Praha – Ammán – Praha včetně letištních tax a odbaveného zavazadla
 • 5 x ubytování v Kempinski Amman hotel 5*
 • 2 x ubytování v Old Village Resort 5*
 • 1 x ubytování v pouštním kempu Wadi Rum Night Luxury Camp 5*
 • 2 x ubytování v Movenpick Aqaba 5*
 • 2 x ubytování v Kempinski Dead Sea 5*
 • 12 x polopenze v rámci ubytování (snídaně a večeře)
 • Vstupní Vízum do Jordánska
 • Veškeré transfery během programu moderním klimatizovaným autobusem
 • Výlet jeepy 4×4 v poušti Wádí Rum
 • Veškeré vstupní poplatky do navštívených památek v rámci programu
 • Služby odborného průvodce Antonína Vavříka po celou dobu výpravy
 • Služby místních průvodců v průběhu programu
 • Spropitné pro místní řidiče, průvodce, portýry
 • Setkání před výpravou
 • Setkání po návratu z výpravy
 • Telefonická asistence z CK Axamit Travel s.r.o.
 • Zákonné pojištění

Rozpočet nezahrnuje

 • Obědy
 • Nápoje kromě snídaní
 • Útrata osobní povahy (fakultativní výlety v resortech u moře, minibary apod.)
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit

 • Příplatek za 1lůžkový pokoj – 24 000 Kč
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Na Maximum (včetně pojištění covid) na 11 až 17 dní – 2 980 Kč bez spoluúčasti
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Na Maximum Senior (nad 70 let) na 11 až 17 dní  – 4 770 Kč bez spoluúčasti (nutno vyplnit zdravotní dotazník před uzavřením pojištění)
 • K cestovnímu pojištění SBALENO je možno přidat balíček ERV Extra, který se vztahuje na mnoho dalších rizik (např. náhradní doprava a ubytování v případě znemožnění návratu kvůli COVID-19, zpoždění zavazadel, zmeškání nebo zpoždění odjezdu) – za 349 Kč
 • Pojištění storna zájezdu nyní pouze ve variantě Storno Plus (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde, kde jsou důvody storna specifikovány.). Výše storna se odvíjí od finální ceny objednaných služeb. V kombinaci s cestovním pojištěním stojí 5% z ceny zájezdu. Pokud byste se pojišťovali pouze na storno, výše storna je 7%.

POZOR – při vstupu do Jordánska je vyžadován doklad o cestovním pojištění včetně covid. Kdo nebude mít pojištění viz výše, je nutné, aby si zařídil vlastní a ověřil si u své pojišťovny, že ho v Jordánsku budou akceptovat.

Další informace

 • Předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 15 osob.
 • Zájezd se uskuteční při min. počtu 10 osob.
 • Do Jordánska je třeba cestovat s platným cestovním pasem, který má platnost ještě min 6 měsíců od vstupu.
Vstup do Jordánska v době pandemie COVID-19
Počínaje druhou polovinou října 2021 je zaveden vstup do veřejných míst pouze pro osoby očkované proti COVID-19.
V Jordánsku nejsou jako ekvivalenty uznávány potvrzení o prodělané nemoci.
Pro všechny cestující (včetně očkovaných) platí:

. povinnost mít negativní PCR test starý nejvýše 72 hodin před odletem do Jordánska . mít uzavřeno cestovní pojištění a pojistné krytí pro případ nákazy Covid-19 . povinnost mít s sebou očkovací certifikát prokazující ukončené očkování a to v angličtině nebo v arabštině . provést registraci na webu https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html – zde je třeba nahrát očkovací certifikát, web poté vygeneruje QR kód . povinnost mít dokument s QR kódem vytištěný po celou dobu cesty k dispozici