Švýcarsko po kolejích a v pohorkách s Petrem Čermákem

Termín: 24.8.2022 - 28.8.2022
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 38 500 Kč

Vydejme se s naším nadšeným železničním cestovatelem Petrem Čermákem ve stopách jeho knížky nazvané Švýcarsko po kolejích a v pohorkách. V nejlepší pochodové sezoně na sklonku krátkého alpského léta si projdeme ty nejkrásnější výšlapy, ideálně dostupné parádními švýcarskými vlaky.

Bez obav můžete vzít s sebou i potomky či vnoučata, náš průvodce všechny trasy plánované pro tuto výpravu prošel s vlastními dětmi už v době, kdy jim bylo okolo 5 let. Nejde o žádné drsné alpinistické túry, ale nádherné vyhlídkové výšlapy na 2 – 3 hodiny. Svezeme se nejstrmější železnicí světa, nejstrmější pozemní lanovkou světa i nejstarší zubačkou Evropy, zblízka zažijeme legendami opředenou Gotthardskou železnici, mystickou dračí skálu Pilatus (2 132 m n. m.) i horské hřebeny vysoko nad krajem národního hrdiny Wilhelma Tella. Dopřejme si velkolepé finále prázdnin na čerstvém vzduchu švýcarských Alp, kde se rodí lahodné chutě neodolatelného švýcarského sýru a čokolády. Bývá to čas náramných výhledů (ačkoli pochopitelně počasí nemůžeme garantovat) a zároveň už bez davů náruživých pěších švýcarských turistů na stezkách, jelikož v alpské zemi už mají tou dobou po prázdninách, zatímco u nás jsou ještě školáci doma.

Na této výpravě počítáme pro vaše pohodlí a osobní flexibilitu ve stále složité cestovní době primárně s využitím vlastní individuální dopravy. V případě zájmu můžeme zajistit i letecké spojení. Prosím vezměte na vědomí, že zejména s ohledem na počasí či veřejnou dopravu se může denní program na místě operativně měnit.

Itinerář výpravy

Příjezd, polední sraz ve městě Brunnen na břehu Luzernského jezera, zaparkování a první ochutnávka krás Švýcarska: vydáme se nejkrásnější autobusovou linkou světa na úpatí strmých skal podél jezera do Vitznau, odkud vyjedeme nejstarší ozubnicovou železnicí Evropy na vyhlídku Rigi Kaltbad. Podle počasí možnost krátké vycházky nebo i horského výšlapu na Rigi.

Podle času poté můžeme plout parníkem mystickým krajem švýcarského národního hrdiny Wilhelma Tella. Stihneme i zastávku v samotném rodišti Švýcarska?

Večer ubytování.

1. noc – 4* hotel v centru Luzernu

Ráno pojedeme úzkokolejkou z Luzernu do Sarnen, odkud se vyvezeme poštovním autobusem a lanovkou až k horskému jezeru Melchsee. Odtud se vydáme na túru čtyř jezer (možnost zkrácení pochodu horským autovláčkem a lanovkami přes průsmyk) k úpatí třítisícového Titlisu, kam odpoledne vyjedeme na ledovec unikátní otáčivou lanovkou. Pro kurážné se nahoře nabízí možnost letní sáňkovačky na ledovci. (POZOR – teplé oblečení, rukavice, sluneční brýle a hlavně důkladné sportovní připojištění jsou při této fakultativní atrakci (na vlastní nebezpečí) naprostou nezbytností!

Cestou dolů do Engelbergu na vlak si lze ještě zaveslovat na vysokohorském jezeře a na závěr dne se nabízí možnost svézt se koloběžkou z kopce do Engelbergu (individuálně za příplatek, na vlastní nebezpečí). Vpodvečer se vrátíme vyhlídkovým vlakem do Luzernu.

2. noc – 4* hotel v centru Luzernu

Pokud berete na výpravu děti, vytiskneme jim na cestu soutěžní letáček, s nímž mohou na nádraží v Engelbergu získat šikovný školní suvenýr.

Třetí den pobytu ve Švýcarsku se vypravíme na velkolepou vyhlídkovou hřebenovku nad Luzernským jezerem. Vysoko nad krajem národního hrdiny Wilhelma Tella půjdeme přibližně dvě hodiny v nadmořské výšce okolo 2 000 metrů, součástí výletu je vedle sedačkových lanovek na startu a v cíli hlavně jedinečný zážitek z nejstrmější pozemní lanovky světa ze Schwyzu na Stoos.

Odpoledne si podle času, nálady a počasí můžeme vyjet ještě na krátký výlet slavnou Gotthardskou železnicí s výšlapem podél trati opředené stoletými legendami. Stihneme i horský piknik nebo si raději objednáme v hospodě lokální specialitu rösti?

3. noc – 4* hotel v centru Luzernu

Pokud se chcete podívat, jak taková jízda nejstrmější lanovkou vypadá, nakoukněte na video

Vydáme se na pohodovou procházku po skalní vyhlídkové stezce Bürgenstock, která začíná u přepychového stejnojmenného resortu, navštívíme též unikátní památeční skalní výtah Hammetschwand nad Luzernským jezerem. Vychutnáme si dobrodružný výjezd nejstrmější železnicí světa se sklonem kolejí až 48 % na dvoutisícovou dračí skálu Pilatus s vycházkou po hřebeni.

Stihneme si dopřát i plážový relax na břehu Luzernského jezera? Kdo by si chtěl nechat ujít plavání ve vyhřáté průzračné vodě s výhledem na věčně zasněžené štíty Alp?

4. noc – 4* hotel v centru Luzernu

Před odjezdem domů můžeme podle počasí a kondice ještě vystoupit na vyhlídkový vrchol Mythen (1 898 m n. m.), kam vede strmý výšlap od lanovky skrz 46 číslovaných zákrut. Výstup není nejlehčí, ale je relativně krátký. Ostatně správce vrcholové boudy Armin Schelbert řečený Mythen-Mensch tam i dvakrát denně stoupá pěšky ještě v důchodovém věku, na kontě má bezmála pět tisíc výšlapů na této trase! Variantou je malý železniční či lodní okruh Tellovým krajem.

Odpoledne už si vyzvedneme vozy na parkovišti v údolí, nakoupíme lahůdkové švýcarské suvenýry (sýry, víno, čokoládu) a vyrazíme na cestu domů.

Rozpočet zahrnuje:

 • 4 x ubytování ve 2lůžkovém pokoji ve 4* hotelu v Luzernu
 • 4 x snídaně
 • 4 x resort fee v hotelu
 • 4 x city tax v hotelu
 • lanovku a vlak na horu Pilatus
 • místní dopravu ve Švýcarsku (vlaky, autobusy, lanovky, zubačky, MHD, případně loď) na 5 dní
 • doprovod po Švýcarsku – Petr Čermák (viz profil cestovatele)
 • telefonická asistence z CK Axamit Travel s.r.o.
 • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Doprava do Švýcarska a zpět (individuálně, v případě zájmu vám nabídneme leteckou přepravu dle aktuálních cen)
 • Parkovné ve Švýcarsku (cca 15 – 30 CHF/den – lze v okolí hotelu či v centrálních parkovištích v Lucernu)
 • Osobní výdaje
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • Letecká doprava do Zurichu (pro případné zájemce můžeme za příplatek zajistit – letenky doporučujeme zakupovat až v okamžiku potvrzené realizace zájezdu, kdy bude naplněn minimální počet zájemců)
 • Cestovní pojištění od ERV – SingleTrip Standard na 1–5 dní  – 290 Kč/dosp.os.
 • Připojištění Covid Plus – 73 Kč/os.
 • Případné připojištění zimních sportů (pro ty, kteří pánují letní sáňkovačku na hoře Titlis) – 73 Kč/os
 • Cesta autem  – 290 Kč/automobil (možnost připojištění pro vlastní dopravu)
 • Podrobné informace k pojištění najdete zde: leták ERV
 • Storno cesty – možno připojistit ve variantě STORNO PLUS (nově se vztahuje i na nařízenou karanténu) – 5% z ceny zájezdu, pokud si zakoupíte i cestovní pojištění, 7% z ceny při samostatné pojistce
 • Jednolůžkový pokoj – 12 000 Kč (pokoj standard)

POZN: Důrazně doporučujeme uzavření cestovního pojištění s ERV viz nabídka výše.

Další informace:

 • Předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 12–14 osob
 • Výprava se uskuteční při minimálním počtu 10 osob
 • Aktuální podmínky vstupu do Švýcarska najdete na stránce MZV