Mongolsko - zemí posledních kočovníků s Alenou Bežiakovou

Termín: 5.7.2023 - 16.7.2023
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 125 600 Kč

Z mé zkušenosti Mongolové vědí, že žijí v unikátní zemi. Jakmile se někoho zeptáte, co je na Mongolsku tak speciálního, určitě uslyšíte o kráse venkovské krajiny a širých stepí, průzračné vodě v jezerech a řekách, skalnatých a divokých horách, hojnosti volně žijící zvěře, nádherné noční obloze a samozřejmě o svých zvířatech. Většina obyvatel této obrovské země, kteří žijí mimo hlavní město, patří mezi poslední národ kočovníků a tato kultura se nemění ani v 21. století. Zdejší skutečná divočina si dokáže získat i většinu svých návštěvníků ze zahraničí. Zde neexistují žádné ploty, zdi ani zámky a díky vrozené pohostinnosti Mongolů máte možnost si vyzkoušet jejich způsob života a být okouzleni jejich ochotou otevřít dveře do svých jurt i úplným cizincům.

Těším se na vás, Alena Bežiaková

Prosím vezměte na vědomí, že Mongolsko není Evropa a různé nepředvídatelné okolnosti mohou náš plánovaný program změnit.

Itinerář výpravy

Skupina se sejde na pražském letišti na Terminálu 1 v 07:20 a odbavíme svá zavazadla na let do Ulánbátaru.

09:20 odlet do Istanbulu

13:00 přílet do Istanbulu

18:25 odlet do Ulánbátaru

1. noc v letadle

Po příletu do Ulánbátaru v 07:20 se setkáme s naší slovenskou průvodkyní a odjedeme se ubytovat do hotelu v centru města. Transfer do hotelu Novotel, který se nachází v srdci hlavního města asi 300 m od centrálního náměstí Sukhbaatar. V hotelu si odpočineme a společně se pak vydáme na oběd do jedné z restaurací v Ulánbátaru.

odpočinek v Hotelu Novotel Odkaz na web hotelu

Po obědě nás čeká cesta do Bayan Gobi k písečným dunám Elsen Tasarhai, kde se ubytujeme v kempu Sweet Gobi. Cesta v pohodlných 4×4 Land Cruiserech bude trvat asi 4 hodiny (ujedeme 280 km). Dlouhý přejezd nás ale okouzlí širokou nabídkou různých typů krajiny – zlaté písečné duny, rozkvetlé louky i kamenitá step s žulovými skálami. Centrální část Mongolska je nejhustěji osídlená oblast země pasteveckými rodinami, žijícími v jurtách a nám se naskytne skvělá příležitost seznámit se s tímto způsobem nomádského života. Večeře v restauraci v kempu bude formou bufetu a můžete vyzkoušet více variant místních i mezinárodních specialit.

2. noc v kempu Sweet Gobi Informace a web kempu zde

Nasnídáme se v kempu a ráno se vydáme na cestu do údolí Orkhon. Krajina údolí Orkhon o rozloze 121 967 ha zahrnuje rozsáhlé pastviny na obou březích řeky Orkhon a četné archeologické nálezy pocházející ze 6. století. Toto údolí je považováno za ráj pro pastevce jaků a bylo zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2004. Po cestě do údolí, navštívíte klášter Shankh. Jeden z nejstarších a historicky nejvýznamnějších klášterů Mongolska původně založený Zanabazarem v roce 1647. Pro zájemce bude možnost zúčastnit se požehnání lámou.

Po návštěvě kláštera se přesuneme do údolí Orkhon k pastevcům jaků. S pastevci si dáme tradiční oběd v jurtě a budeme mít příležitost zúčastnit se každodenních prací jako je rozdělávání ohně, příprava jídla, dojení zvířat nebo shánění stád z pastvin. Ochutnáme sezónní mléčné výrobky z domácích zvířat jako jsou ovce, kozy, krávy, jaci, velbloudi a klisny. Některé mléčné výrobky se dají sušit a skladovat pro zimní měsíce. Při setkání s pastevci budeme mít příležitost dozvědět se více o životním stylu těchto dědiců Čingischána. Pro pána jurty je vhodným dárkem láhev vodky. V Mongolsku se dá pořídit velmi dobrá místní vodka a pro nomádské rodiny, které žijí daleko od vesnic s minimální možností nákupů, je takovýto dárek vítaným zpestřením.

Večer se ubytujeme v jurtovém kempu Ursa Major a povečeříme. Po večeři můžeme společně pozorovat hvězdné nebe. Málokde na světě je noční nebe tak jasné.

3. noc v jurtovém kempu Ursa Major Informace a web kempu zde

Po snídani se vydáme na jedno z nejdůležitějších poutních míst v Mongolsku, kterým je Zanabazarovo útočiště, pravý klenot buddhistické architektury. Klášter Tovkhon – jeden z nejstarších budhistických chrámů v zemi a je postaven na kopci uprostřed skal s výhledem do údolí, jako ostatně většina buddhistických staveb. Nachází se zde i malá jeskyně určená pro meditaci. Mniši, kteří zde bydlí, jsou závislí na pomoci Mongolů, kteří jim přicházejí vařit. Proto jsou kolem kláštera postaveny tři jurty. Oběd bude formou pikniku pod otevřeným nebem.

Po jídle se vydáme na cestu vzhůru ke klášteru, který leží ve výšce 2.300 metrů. Byl postaven v roce 1654 a měl 14 budov. Na tomto místě Zanabazar vytvořil Soyombo abecedu, která je základem mongolštiny. Soyombo symbol je také na mongolské vlajce a stal se národním symbolem země. Výstup trvá 1.5 hod a nevyžaduje zvláštní fyzickou zdatnost. Po výstupu nám bude odměnou výhled (za jasného počasí) do tří krajů země. Večer se vrátíme do kempu Ursa Major a pochutnáme si na večeři.

4. noc v jurtovém kempu Ursa Major

Dnes se přesuneme do Charchorinu (Karakorum), bývalého hlavního města říše, které vybudoval syn velkého Čingischána – Ogedej již v roce 1235, a které bylo srovnáno se zemí mandžuskými vojsky v roce 1380. Ze zbytků rozbořeného města byl vybudován nedaleký nejstarší mongolský klášter Erdenedzú. Po prohlídce kamenných soch želv a památníku Čingischána navštívíme historické muzeum a pak se přesuneme do jurtového kempu Anja na oběd. Po obědě se vydáme na prohlídku kláštera Erdenedzú. Uvnitř zdí kláštera stále žijí mniši a praktikují své učení, na modlitbu svolávají buddhisty troubením na lasturu a své mantry šeptají při točení modlitebních mlýnků.

Večer se vrátíme do kempu Anja na večeři a nocování.

5. noc v jurtovém kempu Anja Informace a web kempu zde

Po snídani v kempu se vydáme na velbloudech do písečných dun. Na velbloudech nás budou doprovázet jejich majitelé a každý jezdec dostane potřebné vybavení – klobouk proti slunci, rukavice a jezdecké kamaše :-) Přes duny se dostaneme k zelené oáze, kde se zastavíme na občerstvení.

Po návratu do kempu se naobědváme a odpoledne auty odjedeme k posvátným skalám Khogno Khan. Zde nás čeká asi 30 minutová procházka ke klášteru Erdene Hambii Hiid, který byl znovuvystavěn v 90. letech minulho století. Ruiny původního kláštera se nacházejí na úpatí skal. K prohlídce patří i pohoštění formou šamanem podávaného bylinkového čaje během západu slunce. Večer návrat do kempu a večeře.

6. noc v jurtovém kempu Sweet Gobi

Brzy ráno se vydáme zpět do hlavního města, abychom se mohli zúčastnit zahajovacího ceremoniálu svátku Nádam, který začíná v 11 hod. Festival Nádam se koná každý rok a je jednou z nejvíce sledovaných událostí v Mongolsku. Má neuvěřitelně bohatou, několik set let starou tradici. Sjíždí se na něj lidé ze všech koutů Mongolska. Během festivalu se soutěží ve třech disciplínách – wrestling, lukostřelba a jízda na koni. Ceremoniál otevírá osobně mongolský prezident. Po obědě bude pokračovat program na stadionu, kde si užijeme zápasnický turnaj. Na večeři se vrátíme do centra města.

7. noc v Hotelu Novotel

Nádam je v Mongolsku velký sportovní svátek, jehož tradice sahá až do dob Čingischána. Je to svátek setkávání lidí, předávání nových zpráv, a hlavně poměření sil v mongolských národních disciplínách. Ráno se vydáme na koňské závody 40 km od Ulanbátaru do údolí Khui Doloon Khudag, kde se odehrávají závody mladých žokejů z celého Mongolska a různé místní atrakce. Při této příležitosti ochutnáme speciality místní kuchyně jako je kumys a tradiční placky chúšur.

Odpoledne se vrátíme zpět do Ulánbátaru na závěrečné ceremonie oslav svátku Nádam a před návratem do hotelu povečeříme v některé z restaurací v centru města.

8. noc v Hotelu Novotel

Po snídani v hotelu se vydáme na cestu za město. Mongolsko je země, kam civilizace v našem pojetí zatím nedorazila (mimo velká města). A přitom se nezdá, že by tam někomu chyběla. Bohatství Mongolska tkví v něčem jiném. Pokusíme se vám přiblížit alespoň něco z přírodních krás a kulturního bohatství této země.

První zastávkou bude 40 m vysoká socha Čingischána. Jezdecká socha z nerezové oceli byla postavená v roce 2008 a nabízí prohlídku místního muzea a výstup až do hlavy koně, odkud se nabízí krásný výhled do údolí řeky Túl a tváře samotného Čingischána. Dále budeme pokračovat do Národního parku Gorkhi Terelj, který se nachází 70 km severovýchodně od Ulánbátaru a vyznačuje se malebnou alpskou scenérií. Nabízí skvělé možnosti pro turistiku, horolezectví, plavání (v ledové vodě) a jízdu na koni. Čím více na sever se dostanete, tím klidnější park je. Park je známý svými skalními útvary, jako je například Turtle Rock, 24 m vysoká skála ve tvaru želvy. V Mongolsku jsou želvy spojeny s dlouhověkostí, což dává skále zvláštní význam a může být důvod, proč se zde nachází ovó.

9. noc v pokojích Terelj Mountain Lodge Informace o resortu a web zde

Snídaně v hotelu. V parku je buddhistické centrum meditace Arijabal, které je asi 45 minut pěšky od želví skály. Od brány centra nás pak čeká ještě kilometr chůze k chrámu. Po cestě mineme 144 značek citující buddhistické učení a na konci najdeme velké modlitební kolo. Odtud nás pak čeká posledních 108 kamenných schodů k samotnému chrámu, ale pohled, který se nám otevře, rozhodně stojí za tuto námahu.

Večeře v hotelu.

10. noc v pokojích Terelj Mountain Lodge

Dnes nás čeká cesta zpět do Ulánbátaru, který je vzdálený 360 km. Cestu si zpestříme zastávkami. Po cestě do hlavního města budeme opět potkávat stáda ovcí, koz, krav a jaků, možná i velbloudů a hlavně mongolské koně. Zastavíme se na oběd v některé místní restauraci. Po příjezdu do Ulánbátaru se vydáme na prohlídku města, kde nebude chybět hlavní náměstí se sochou Čingischána, historické muzeum a muzeum dinosaurů. V roce 2016 bylo v mongolské metropoli Ulánbátaru otevřeno muzeum zasvěcené zkamenělinám, které se podařilo získat zpět z celého světa. Jde o bývalé Leninovo muzeum, kde v hlavním sále trůnila monumentální busta sovětského vůdce. Místo ní tam teď je tarbosaurus z Manhattanu. Uděláme si zastávku na nákup skvělého mongolského kašmíru a suvenýrů a stihneme i tradiční představení v Red Theatre, které nás seznámí nejen s tradičním mongolským nástrojem Morin Khuur, ale poslechneme si i Long song. Večer se ubytujeme v Hotelu Novotel a vychutnáme si večeři v restauraci Blue Fin.

11. noc v Ulánbátaru v Hotelu Novotel

Ranní transfer z hotelu na letiště. 08:50 odlet do Istanbulu 12:30 přílet do Istanbulu a návazný let do Prahy v 16:50 18:25 přílet do Prahy

Achom si vyzkoušeli podstatu života nomádů a měli možnost se podívat i mimo hlavní město do krásné přírody středního Mongolska, zahrnuli jsme do ubytování i tradiční jurtové kempy. Jelikož je k dispozici poměrně velké množství turistických kempů, obzvláště v oblíbených destinacích, vybrali jsme pro vás takové, které nabízejí služby na skvělé úrovni, snaží se splynout s okolním prostředím a způsobem života místních obyvatel i jejich trdicemi tak, aby jejich návštěvníci byli přijati s naprostou důvěrou a vzájemným respektem.

Při příjezdu do kempu nás personál seznámí s uspořádáním, obsluhou a používáním jurt a společných prostor (restaurace, bar a toalety). K vybavení každé jurty patří dvoulůžko nebo dvě jednolůžka. Velikost jurty je 28 m² a zdobená místním nábytkem, speciálně navrženým pro vaše maximální pohodlí. Jurta má místo pro mytí za aravanem pro vaší ranní a večerní očistu a také toaletní stolek. Lůžka se saténovými prostěradly a prošívanými přikrývkami zaručí příjemnou noc. V soukromí své jurty si můžete vychutnat kávu a čaj v každé denní či noční době díky termostatům s horkou vodou, které vám ráno a večer doplní naše hostesky.

Péče o tělo – hygiena v kempu naše kempy nemají zděné společné koupelny s problematickou údržbou, ale nabízejí hygienu v soukromí vaší jurty díky službě horkých ručníků provoněných esenciálním olejem z borovice pro vaše omývání s cílem zachovat životní prostředí a autentičnost tradičního mongolského ubytování založeného na samotné myšlence být kočovný. Ručníky, vyhřívané párou a éterickým olejem, jsou dodávané v bambusových koších ráno, večer nebo na vyžádání.

Péče o vlasy – kadeřnictví Step & Spa a Hair Cocoon naše kempy nabízejí pro ženy i muže zdarma službu kadeřnictví s mytím hlavy šamponem, masáží pokožky a vysušením vlasů. Za příplatek je možné nechat se ostříhat. Při této službě se spotřebuje 1–3 litry vody, čímž opět šetříme životní prostředí před znečištěním odpadní vodou. Používané šampony mají pouze přírodní složky bez chemických přísad.

Suché toalety Suché toalety kombinují estetické a ekologické rozměry pro 100% úspěšnou územní integraci. Záchody jsou zdobeny jutovým plátnem sešitým olzii a jsou vybaveny dřevěným sedátkem na toaletu, kbelíkem na piliny a naběračkou. Jeho použití zaručuje suché a zdravé prostředí, které neznečišťuje podzemní vodu. Použitý toaletní papír se shromažďuje do odpadkového koše a každé dvě hodiny se vynáší. Díky kombinovanému použití pilin a vrstvy slámy se zabraňuje nepříjemným zápachům. Stejně jako v případě služeb Step & Spa a Hair Cocoon, suché toalety nám umožňují vyhnout se jakémukoli použití chemických produktů a těžkých instalací, jako jsou septiky, aby bylo možné zachovat ekologický a kočovný charakter našich kempů.

Doprava a letenky:

Termín: (12 dní)

Dálkové lety do Ulánbátaru a zpět budou operovány leteckou společností Turkish Airlines. Letový řád uvedený níže je zatím orientační a může se změnit.

 
Datum Odkud Kam Odlet     Přílet
Středa       Turkish Airlines        Praha – Istanbul                09:20     13:00
Středa Turkish Airlines Istanbul – Ulánbátar 18:25     07:20
Neděle Turkish Airlines Ulánbátar – Istanbul 08:50     12:30
Neděle       Turkish Airlines        Istanbul – Praha                 16:50     18:25
             

Letenky jsou v ekonomické třídě (povolená váha zapsaného zavazadla na osobu je 30 kg, příruční zavazadlo max. 10 kg). Je možné si doplatit Business Class. Cenu a dostupnost tříd na uvedených letech zjistíme na základě vyžádání.

Příruční zavazadlo: V ekonomické třídě si lze vzít na palubu jedno kabinové zavazadlo na cestujícího o rozměrech 23×40×55 a hmotnosti 8 kg a jedno osobní zavazadlo na cestujícího o rozměrech nepřesahujících 40×30×15. Cestující v business třídě si mohou vzít dvě kabinová zavazadla, pokud rozměry a hmotnosti zavazadel nepřesahují 23×40×55 a 8 kg (celkem 16 kg) a na palubu si lze vzít jednu osobní věc jako zavazadlo na cestujícího, jehož rozměry nepřesahují 40×30×15.

Odbavené zavazadlo: U dálkových tras do východní a jihovýchodní Asie stále platí odbavené zavazadlo do 23 kg zdarma (součet všech stran zavazadla nesmí přesáhnout 158 cm), a to včetně přípojného letu z/do Prahy či jiných evropských měst.

Služby během letu: Na všech linkách Turkish Airlines se podává občerstvení zdarma. U dálkových letů můžete využít systém palubní zábavy prostřednictvím zabudovaných obrazovek v sedačce.

Rozpočet zahrnuje:

 • zpáteční letenky Praha – Istanbul – Ulánbátar a zpět
 • všechny letištní taxy a poplatky
 • veškerá doprava během výpravy v Mongolsku (vozy 4×4 Land Cruiser nebo podobné, s řidičem. Každý vůz je pro 3 pasažéry + řidič.)
 • 10× ubytování ve dvoulůžkovém pokoji/jurtě v atraktivních ubytovacích zařízeních (tradičního mongolského i moderního západního typu)
 • 10× plná penze bez nápojů (včetně tradičních večerů)
 • vstupy do všech navštívených objektů, parků a zařízení dle programu v Mongolsku
 1. Národní muzeum mongolské historie
 2. tradiční představení v Red Theatre
 3. jezdecká socha Čingischána
 4. zahajovací ceremoniál Nádamu v Ulánbátaru,
 5. koňské závody v Khui Doloon Khudag Valley,
 6. jízda na velbloudech v písečných dunách,
 7. Khogno Khan sacred mountain,
 8. klášter Erdene Hambiin Hiid,
 9. čaj s šamanem při západu slunce v Khogno Khan,
 10. klášter Shankh,
 11. návštěva u pastevců jaků s obědem,
 12. ochutnávka mléčných sezonních výrobků,
 13. klášter Tovkhon,
 14. Charchorin s památníkem Čingischána a muzeum historie,
 15. klášter Erdenedzú
 • služby místní slovensky hovořící průvodkyně paní Aleny Bežiakové
 • zákonné pojištění ve znění zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • neuvedené stravování
 • alkoholické a nealkoholické nápoje
 • možnost požehnání lámou v klášteře Shank – ceremonie za účasti mnichů (toto požehnání se dá na místě domluvit prostřednictvím darů klašteru na zachování kulturního dědictví, po domluvě s Alenou)
 • vstupní vízum do Mongolska – aktuálně eVisa
 • spropitné
 • výdaje osobní povahy
 • cestovní pojištění (možnost příplatku)
 • pojištění storna výpravy (možnost příplatku)
 • další položky neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“

Možno přikoupit:

 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt Single Trip PREMIUM na 12 dní – 2 370 Kč bez spoluúčasti včetně připojištění cesty letadlem
 • Cestovní pojištění ERV cestovní pojišťovny – produkt SBALENO/Na maximum Senior (nad 69 let) – 4 550 Kč bez spoluúčasti včetně připojištění cesty letadlem
 • Pojištění storna výpravy (spoluúčast 20%) v případě zajištění i cestovního pojištění – produkt STORNO Plus je cena 5% z ceny zájezdu.
 • Samostatné pojištění storna (spoluúčast 20%) je 7% z ceny zájezdu.
 • Jednolůžkový pokoj je na vyžádání
 • Mongolské vízum – aktuálně elektronická verze eVísa – 50 USD/osoba. V případě potřeby poskytneme asistenci.

Další informace:

 • předpokládaný počet účastníků akce: min. 10 osob, max. 16 osob
 • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: hana.bartuskova@axamittravel.cz, telefon: 606 093 128