Kurz fotografování v Portugalsku s Evou Cackovou

Termín: 20.4.2020 - 26.4.2020
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 20 990 Kč

V dubnu proběhne cesta plná autentických zážitků. Pojedeme malebnou krajinou kolem Doura – vlakem, autobusem, na lodi. Budeme fotografovat pod vedením zkušené lektorky, všichni průvodci hovoří plynně portugalsky a navíc v Portugalsku mnoho let žili nebo žijí. Znají místa, která běžní průvodci neznají a o ta se s vámi chtějí podělit. Dáme si domácí portugalské jídlo a víno na statku (quinta), kde budeme bydlet.

Počítáme s malou skupinou – maximálně 10 účastníků.

Co vám nabízíme?
• víme o fotogenických místech
• postaráme se o váš komfort při focení
• sdílení a zpětnou vazbu ve skupině
• blízký vztah průvodců k tomuto kraji – možnost hlubšího poznání země

Pro koho je cesta určena?
• pro ty, kdo rádi fotografují na telefon, zrcadlovku, cokoliv – nejde nám tolik o úpravy fotek spíš jako o zachycení okamžiku
• pro ty, kdo oceňují různé úhly pohledu na stejnou věc

V současné chvíli hledáme na doplnění dámského pokoje ženu cestovatelku.

Itinerář výpravy

V případě výběru námi navrhovaného letu – sraz na letišti ve Vídni. Společný let do Porta.

Transfer z letiště do hotelu v centru města. V případě, že budete cestovat jiným letem, sejdeme se v hotelu v Porto. Z letiště můžete jet místní dopravou  – poradíme jak – nebo taxi (cena cca 20 EUR).

Společný program začne úvodním setkáním v recepci hotelu, dáme si welcome drink a popovídáme si, co nás čeká a jak to máme s focením..

Doporučená letenka Lauda Air: odlet 20.4. v 06:00 z Vídně. Máme možnost zajistit odvoz na vídeňské letiště z Brna za 500 Kč na osobu.

1. noc v hotelu v Portu

z překrásného nádraží São Bento se vydáme směr Régua – Pinhão – Pocinho proti proudu majestátní řeky Douro. Vlakem, protože jedině tak se můžeme s touto života – a vínadárnou řekou sblížit nejlíp. De facto teprve od Régua – kde ostatně většina turistů končí – začíná to „pravé“ Douro.

Vystoupíme v Pinhâo, malém typickém městečku na ohybu řeky, místě snad nejznámějšího pohledu na ni a s jedním z nejslavněších nádraží Portugalska. A dál už jenom kousek vlakem do Tua, kde si dáme pozdní oběd v restauraci s výhledy na Douro a uděláme si fotografický rozchod, jelikož tato vesnička je velmi fotogenická. No a nakonec Pocinho, protože tady dnes naše jízda končí. Odtud se dopravíme na Quinta do Barracao. To bude náš hlavní stan na další dny, ověřený nedávno námi osobně. Večeře z domácích bio produktů  – klobásky, maso, ovčí sýry, pražené mandle, zelenina, ovoce, domácí portské víno atd. Ale najdeme zde i místnost s počítači a internetem, vhodnou pro náš „minikurz fotografie“.

Naše cesta je určena především nadšeným amatérům. Je jedno jakým fotí přístrojem. Jde nám o společné zaujetí, o uvědomění, co chci fotit a to se pokusíme rozvíjet.

2. noc v hotelu Quinta do Barracão da Vilariça https://terra-sa.com/

kterou u nás téměř nikdo nezná, ale kdo ji pozná, zůstane mu už pod kůží. Vnitrozemí je kraj hlavně vína a agrikultury. Ale také bohaté historie.

Vydáme se do Vila Nova de Foz Côa a navštívíme muzeum paleolitických rytin (22 000 let starých), ve světově největší oblasti pod širým nebem, v údolí řeky Cõa. Odtud na vyhlídku São Salvador do Mundo, ideální místo k našemu focení. Nedaleko se tyčí zbytky středověkého hradu Numão s historií starou asi 5000 let, který podle časových možností navštívíme. Návrat přes krajinu úchvatných výhledů.

Večer opět posezení u fotografií – ukážeme vám tvorbu portugalských fotografů. V průběhu celého týdne si budeme povídat, co se dá ve focení vylepšit. Ale jde nám především o přístup, jak nacítit příhodný moment, kdy stojí za to zmáčknout spoušť (nebo vytáhnout telefon). Jak se vyladit k fotografování. Jak nastavit fotoaparát, aby dělal to, co potřebujeme. Jak protřídit „nacvakané“ fotografie.

3. noc v hotelu

Ochutnáme olivový olej přímo na místě výroby v Lodões. Projedeme místa jako Vila Flor (výhled 360º od kláštera v okruhu cca 100km), Pinhal do Norte, Carrazeda de Ansiães, Linhares a přes vesničky a vinice sjedeme přímo k Douru do Senhora da Ribeira. Klid a mír na březích Doura je neopakovatelný. Tam bychom se měli blíže seznámit s místním vínem, jeho výrobou a pod. Pak ještě do Foz do Sabor, kde si dáme v místní hospůdce fantastické říční rybky. Odjezd směr Vilariça.
Večer si ukážeme, případně upravíme, naše fotografické úlovky.

4. noc v hotelu

Miranda do Douro, to je položka, která by nám neměla chybět. Městečko a kraj na španělské hranici, který za posledních 20 let nesmírně prohlédl, ožil a zařadil svoji identitu do národní kultury například svým specifickým jazykem, který zachránili místní nadšenci, a kterému nerozumí ani Portugalci ani Španělé.

A nádherné kaňony řeky Douro viděné jak z výšky mnohých vyhlídek, tak i z paluby lodi. Objeví se nad námi majestátní orli skalní a možná i supi. Nádherný Parque Natural do Douro Internacional a okolí nám vyplní tento den. Portugalská příroda je velmi různorodá i díky geograficky vertikální poloze.
Naposledy večeříme a spíme v Quinta do Barracao.

5. noc v hotelu

I když toto krásné město není středobodem našeho zájmu, bylo by škoda nevidět aspoň jeho ikonická místa. Nabídka je velmi široká. Dáváme na výběr krásné panorama města Porto (Světové dědictví UNESCO), tolik známého z fotografií, tak jako prohlídku pamětihodností: katedrála (Sé Catedral) s arcibiskupským palácem a vyhlídkou na protilehlý břeh řeky Douro s národním „pokladem“ – sklepy portského vína, z nichž samozřejmě některý navštívíme. Kostely větší i menší, ty v úzkých uličkách, jen pro dobré pozorovatele. Stará portská burza (Bolsa), honosný – zvláště uvnitř – svědek starého portugalského světa a ducha. Knihovna Lello – inspirace pro film Harry Potter.(J. Rowling prožila nějakou dobu v Portugalsku.) Můžeme zajít na kávu do krásné secesní kavárny Majestic na frekventované Rua da Santa Catarina. V Portu se nachází krásné Muzeum fotografie přestavěné z bývalé věznice. Z levého břehu řeky, kde začíná Vila Nova de Gaia, je ojedinělý a slavný výhled na kolorit čtvrti Ribeira. Ukážeme vám nejlepší místa na výhledy, např.od dominanty V.N.de Gaia – kulatého kostela Pilar nad mostem Dom Luíz I. A – slavné mosty! Navštívíme Foz – místo, kde se Douro vlévá do oceánu. Z novější architektury snad také velkolepý fotbalový stadion F.C.Porto z roku 2004 nebo diskutovaná Casa de Música (Dům hudby). Opravdu je v Portu co vidět. A půjdeme fotit při „zlaté hodince“, v době, kdy je světlo nejlepší.

6. noc v hotelu v Portu

v závislosti na zvolené letence a letových časech bude dopoledne volný program v Portu a odjezd na letiště.

Zpáteční let do Vídně.

Návrat do Brna.

Rozpočet zahrnuje:

 • letištní transfer v Porto v případě zakoupení doporučeného letu Lauda Air
 • ubytování na 6 noci podle programu
 • 6× snídaně
 • wellcome drink
 • doprava autobusem na 4 dny
 • 1× Menu Vilarica
 • zpáteční lístek na vlak
 • doprovodné vozidlo na batohy
 • vstupenka do Foz Côa museum
 • plavební lístek na Parque Internacional do Douro (plavba s degustací portského vína + sokolnictví) 18,–Euro (sleva 10% pro 65+)
 • služby odborného průvodce Evy Cackové v maximálním rozsahu, který umožní uvedený program, načasování aktivit a složení skupiny
 • pojištění zájezdu/akce dle zákona 159/99 Sb. (Axamit Travel s.r.o. je CK pojištěná proti úpadku + je členem skupiny CK v Garančním fondu MMR ČR, podrobnosti zde: https://axamit.cz/pojisteni)

Rozpočet nezahrnuje:

 • obědy a večeře neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“, každý podle chuti a nálady, průvodce vždy doporučí specialitu v dané oblasti
 • výdaje osobní povahy
 • nápoje
 • cestovní pojištění (viz možnost příplatku)
 • pojištění storna zájezdu (viz možnost příplatku)
 • letenku Vídeň – Porto – Vídeň
 • letištní taxy a palivové příplatky
 • letištní transfery v případě jiné letecké dopravy než s Lauda Air v doporučeném čase

Možno přikoupit:

 • cestovní pojištění od ERV Evropské CP – produkt Sbaleno/K moři na 6–10 dní/bez spoluúčasti za 420 Kč/dospělá o­soba
 • pojištění STORNO zájezdu se spoluúčastí klienta 20 % činí 2,5 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od ERV Evropské CP, jinak 3,5 % z ceny zájezdu
 • pojištění STORNO PLUS zájezdu (storno i z jiných než zdravotních důvodů se spoluúčastí klienta 20 %) činí 5 % z celkové ceny zájezdu, pokud si klient zakoupí cestovní pojištění od Evropské CP, jinak 7 % z ceny zájezdu
 • ubytování v jednolůžkových pokojích + 3 000 Kč/osoba

Další informace:

 • Předpokládaný počet účastníků akce: max. 10 osob
 • Dotazy k akci samotné můžete směřovat na Evu Cackovou – evamelo@seznam.cz, Tel: 608 071 661