Chile s Josefem Rychtarem (s možností návštěvy Velikonočního ostrova)

Termín: 10.3.2024 - 23.3.2024
Počet volných míst: 2
Rozpočet: 163 000 Kč

Ve které zemi můžeme najít vyprahlé pouště a horské štíty, divoké řeky a pacifické pláže, klidná jezera a rozervané fjordy, činné vulkány a deštné pralesy?

Taková země opravdu existuje, nazývá se Chile a stává se stále populárnějším cílem cestovatelů z celého světa. V tomto nádherném koutu světa objevíme navíc také zemi velmi příjemných lidí a vynikajícího vína.

Tentokrát nás na výpravě provede Josef Rychtar, pro kterého bylo Chile na 4 roky v letech 2014–2018 druhým domovem, když zde působil na postu velvyslance. Velmi rád se s námi na svá oblíbená místa vrátí.

Výpravu si můžeme prodloužit (po dohodě) o cestu na Velikonoční ostrov. Tento legendami opředený zapomenutý ostrov je jedním z nejodlehlejších koutů světa. Symbolem ostrova jsou obří kamenné sochy moai, ale ostrov nabízí i celou řadu dalších nezapomenutelných míst – sopečné krátery, obřadní vesnice s domorodou architekturou, jeskyně, lávové tunely, palmami lemované pláže, skalní rytiny a ceremoniální plošiny ahu nebo kamenný lom, z něhož sochy moai pocházejí. Případné prodloužení je již na individuální bázi – je třeba alespoň základních znalostí angličtiny (český průvodce není k dispozici).

Itinerář výpravy

Sraz na letišti v Praze a podvečerní odlet přes Paříž do Chile. Aktuální letový řád:

Praha – Paříž 18:20 – 20:10
Paříž – Santiago de Chile 23:20 – 09:40

Po příletu do hlavního města se na úvod zařadíme kratší prohlídku města. Tu začneme na hlavní ulici Alameda. Navštívíme vládní palác La Moneda, kde se seznámíme jak s historickým, tak i současným významem snad nejslavnější budovy města. Poté si užijeme pěší procházku ulicemi čtvrtí HuérfanosAhumada, kde se koncentruje obchod celého Santiaga. Navštívíme i slavné náměstí – Plaza de Armas, které lemuje Metropolitní katedrála a další historické budovy. Pokračovat budeme návštěvou Santa Lucie – kopce, na níž Španělé v roce 1541 založili Santiago. Přes řeku Mapocho se dostaneme do Bellavisty, proslulé kulturní a umělecké čtvrti Santiaga. Bellavista leží na úpatí San Cristóbal, nejvyššího kopce ve městě. Vydáme se nahoru, abychom si vychutnali krásný panoramatický výhled na město? Nakonec navštívíme čtvrť Providencia známou svými špičkovými restauracemi, elegantními obchody a moderními výškovými budovami. Během výletu zastávka na oběd (není v ceně výpravy). Následně pak přejezd do hotelu v této čtvrti, kde již budou odpoledne připraveny naše pokoje.

Check – in a odpočinek na hotelu. Hotel se nachází nedaleko metra, kdo by tak měl chuť, může vyrazit objevovat město i individuálně.

1.noc – Santiago de Chile, 4* hotel ve čtvrti Providencia

Po snídani v hotelu se letecky přesuneme na samý jih země. V porovnání s evropskými měřítky se to zdá skoro neuvěřitelné, ale z hlavního města trvá let do Punta Arenas, nejjižnějšího letiště v Chile, přes 3 hodiny. Tzn. že urazíme dalším téměř 3000 km! Ale Patagonie stojí za to! Pro většinu cestovatelů je tato oblast splněným snem. Divoká příroda s rozmanitými barvami, velehorami, ledovci, jezery, divokými řekami a lesy. Pojďme alespon krátce nahlédnout pod pokličku tohoto čarovného kousku země. A příště se sem třeba vrátíme na nejlsavnější trek světa – W track:)

Po příletu nasedneme do minibusu a vydáme se navštívit ranč. Již více než 100 let provozují rodinný podnik na cestě do Torres del Paine, kde nás seznámí s tradičním chovem ovcí. Dojde i na stříhání? V každém případě nás zde čeká i menší pohoštění.

Poté se vydáme do dalšího působiště – Puerto Natales, výchozího místa pro všechny návštěvníky nejslavnějšího národního parku Torres del Paine. V tomto dvacetitisícovém městě spočineme další 2 noci v hotelu, odkud budeme mít panormatické výhledy na patagonské Andy.

2.noc – Puerto Natales

Snídaně v hotelu a v 8:00 odjezd na celodenní výlet na „hlavní trhák“ chilského jihu – do národního parku Torres del Paine.

Výlet zahájíme prohlídkou jeskyně Mylodón, která se nachází asi 30 minut jízdy. Tato jeskyně byla objevena německým badatelem v roce 1895, který zde našel kus kůže prehistorického zvířete zvaného „Mylodón“ starého pravděpodobně 10 000 let. Poté budeme pokračovat směrem k vesnici Cerro Castillo, která je centrem chovu ovcí. Zde již můžeme po cestě obdivovat hory masivu Paine včetně známých Torres del Paine a velkolepé Cuernos del Paine. Před vstupem do parku uvidíme jezero Sarmientolagunu Amarga. Později se přesuneme do centrální části parku, kde si užijeme výhledy na jezera Nördenskjold a Pehoe. V této oblasti budeme mít také možnost si vychutnat nádherný výhled na vodopád Salto Grande. Poté se uděláme přestávku a poobědváme, než se vydáme na asi hodinovou túru k Šedému jezeru. Právě zde vznikají ty nejhezší fotografie (samozřejmě když přeje počasí:): vody jezera, které jsou na hladině pokryty sedimenty, a hora Paine za ním, typický obrázek z této oblasti. Jezero je hluboké přes 500 metrů a je obklopeno neuvěřitelnými skalními a ledovcovými útvary. Návrat zpět do hotelu a nocleh.

3. noc – Puerto Natales

Po snídani check-out z hotelu a vydáme se zpět zhruba 3 hodinovým transferem do Punta Arenas. Zde si uděláme polodenní prohlídku. Začneme u Maggiorino Borgatello Museum, abychom se dozvěděli něco o historii oblasti. V muzeu se nachází artefakty domorodých etnik, ukázky regionální flóry a fauny a mnoho dalšího. Následně navštívíme několik různých významných památek a poté velkolepé muzeum Nao Victoria. Tam budeme moci obdivovat repliky lodí, které přispěly k objevení oblasti, kolonizaci Chile. Poté budeme pokračovat v cestě a prozkoumáme řadu pamětihodností, jako je hlavní náměstí a bronzová socha Fernanda de Magallanes. V neposlední řadě se vydáme k vyhlídkovému místu známému jako Cerro de la Cruz, odkud je nepřekonatelný panoramatický výhled na celé město, Magellanův průliv a Ohňovou zemi.

Odpoledne se ubytujeme v hotelu v Punta Arenas. 4. noc – Punta Arenas

Poslední snídaně v Patagonii a pak už si to namíříme zpět na letiště. Čeká nás místní přelet do regionu, kterému se ne nadarmo říká Los Lagos. Naším dalším útočištěm se stane město Puerto Varas na břehu jezera Llanquihue.

Nejprve si však prohlédneme hlavní město oblasti – Puerto Montt. Město bylo založeno v roce 1853 a leží uprostřed jezerní oblasti zálivu Reloncaví. Na začátku prohlídky bude naší první zastávkou známý trh Angelmó. Přehlídka produktů z region, kde nechybí nabídka čerstvých mořských plodů, řemeslných výrobků a místních produktů. Odtud budeme pokračovat v prohlídce města a pobřeží, odkud dorazíme do centra města a na náměstí Plaza de Armas. Zde navštívíme místní kostel postavený v roce 1856 a památník na počest německých osadníků. Poté se vydáme na vyhlídku s panoramatickým výhledem na město, záliv a pohoří And.

Poté již transfer do 20 km vzdáleného Puerto Varas. Ubytování v hotelu přímo na břehu jezera. Kdo stihne koupání v hotelovém bazénu s výhledem na jezero?

5. noc – Puerto Varas

Po snídani nás čeká další celodenní výlet. Začneme ho plavbou podél břehů jezera Llanquihue kolem města Ensenada směrem k národnímu parku Vicente Perez Rosales. Po vstupu do parku se zastavíme v Petrohué na krátkou túru ke krásným vodopádům. Tam se nalodíme na malý katamarán a přeplujeme na druhou stranu jezera Všech svatých, abychom se vylodili v Peulle.

Během krátké plavby si užijeme nádherné výhledy na sopky Osorno a Puntiagudo a také na vulkán Tronador (3 491 m n.m,), který se nachází na hranici Chile a Argentiny.

Po příjezdu do Peully budeme mít čas na oběd (oběd je v ceně výletu) a na prohlídku krásného okolí. Procházka k vodopádu Velo de la Novia přes původní tzv. „valdivijský deštný les“. Návrat zpět do Petrohué pozdě odpoledne a přejezd na ubytování.

6. noc – Puerto Varas

Snídaně v hotelu. Celodenní výlet na ostrov Chiloé s obědem. Tento ostrov zůstal nejdéle z celé země pod vládou španělských dobyvatelů. Obyvatelé Chiloé se dodnes poněkud liší od ostatních Chilanů, jejich ostrov bývá považován za zvláštní území plné duchů a nadpřirozených bytostí jinde nevídaného druhu. My se seznámíme zejména s jejich architekturou – malými venkovskými kostelíky (celkem 150 kostelů postavených Jezuity, 16 z nich je zapsáno jako památka UNESCO). Po příjezdu na ostrov budeme pokračovat na jih do rybářské vesnice Dalcahue. Zde si uděláme čas na prozkoumání okolí. Rustikální domy, tradiční rybářské lodě a jako bonus – v neděli se zde také koná místní řemeslný trh plný kultury a tradičních suvenýrů.

Poté budeme pokračovat v cestě do Castra – hlavního města Chiloé, které je domovem tradičních palafitos (domů na kůlech) postavených podél pobřeží. Zde navštívíme slavný kostel, zapsaný na seznamu UNESCO, a poté se projdeme městem a místním trhem. Pozdě odpoledne návrat na pevninu a přejezd zpět do hotelu.

7. noc – Puerto Varas

Poslední snídaně v hotelu a výhledy na zelenou-modrou krajinu se sopkami, jezery, lesy, abychom se následně přesunuli na letiště a vydali se vstříc naprostému kontrastu. Díky geografické rozlehlosti Chile směrem od severu k jihu je zde zastoupení prakticky všech pásem, a tak nás po úvodní aklimatizaci z evropské zimy na závěr výpravy čeká krajina o poznání sušší (a teplejší)!

Vydáme se do pouště. A ne ledajaké. Možná si ze školy vzpomenete, že se jedná o nejsušší poušť na světě – Atacama se táhne od Peru až do Chile a v okolí Calamy, kam přiletíme, se uvádí, že zde podle měření v letech 1570 až 1971 téměř nepršelo. Ale pozor! Jedna z našich posledních výprav i zde zažila menší deštík! Budeme mít štěstí?

Přílet do Calamy, transfer do věhlasného pouštního městečka San Pedro de Atacama. Ubytování v hotelu a odpočinek s možností procházky nebo využití relaxu v hotelu s nabídkou venkovního bazénu.

8. noc – San Pedro de Atacama

Snídaně v hotelu. Tento den stihnee dva kratší výlety. Vyrazíme přes vesničku Toconao s krásným kostelem a zvonicí k solnému jezeru Salar de Atacama. U něj se nachází národní rezervace Los Flamencos. Růžový plameňáci v kontrastu s jezerní vodou bývají vděčným objektem k fotografování. Pozorovat je můžeme třeba u laguny Chaxa. Kromě plaměňáků snad narazíme i na další živočichy obývající solné ložisko laguny. Po kratším odpočinku v hotelu vyrazíme odpoledne do Měsíčního údolí s jedinečnou atmosférou. Krajina nabízí neočekávanou podívanou díky podivným útvarům, které příroda vytvořila ze soli a hlíny. Navštívíme „Tres Marías“ a solné jeskyně, a počkáme si na západ slunce, který zde bývá nezapomenutelný. Před západem slunce se můžeme také rozhodnout pro krátkou túru k jedné z nejznámějších obřích písečných dun v údolí. Večer návrat do hotelu.

9. noc – San Pedro de Atacama

Tento den se nám dozajista bude hodit teplé oblečení ze zimní Evropy. Ještě před rozedněním vyrazíme ze San Pedra a zamíříme na sever do oblasti slavných gejzírů El Tatio. Je to nejvýše položené gejzírové pole na světě, počtem gejzírů největší na jižní polokouli a třetí největší na světě. Navíc nabízí nepřekonatelné přírodní scenérie v okolí.

El Tatio se nachází v nadmořské výšce 4 300 m n.m. na Altiplanu. Za úsvitu se budeme pozorovat mohutné výtrysky páry, které tryskají z různých gejzírů a parní jezírka pokrytá zářivými krystaly soli odrážející kovově modrou oblohu.

Po návratu volno před návratem do Santiaga. Odpoledne můžeme navštívit věhlasné muzeum indiánské kultury nacházející se v městečku. Nebo nás zaujme muzeum meteoritů?:) Anebo si prostě jen odpočineme v hotelu.

10. noc – San Pedro de Atacama

Snídaně v hotelu a check-out. Poté se již rozloučíme s oblastí a vydáme se zpět na letiště v Calamě, abychom přeletěli odpoledním letem zpět do hlavního města. Následuje transfer do hotelu a ubytování na poslední noc.

11. noc – Santiago / Prividencia

Snídaně v hotelu. Dopoledne poslední volno na závěrečné nákupy a přípravy na cestu. Před obědem transfer na letiště a následný odpolední odlet s AF. Aktuální letový řád (může se do odletu změnit):

Santiago de Chile – Paříž 12:00 – 06:10
Paříž – Praha 09:50 – 11:35

V 11:40 dokončíte vaše 14-denní putování na letišti v Praze. Rozloučíte se s průvodcem a hurá domů. Neděli tak budete mít na dohnání případného spánkového deficitu a srovnání se s časovým posunem.

Rozpočet zahrnuje:

 • Letenka Praha – Santiago de Chile a zpět (viz kapitola Doprava) včetně let.tax, vystavovacího poplatku v třídě economy a jednoho zapsaného zavazadla
 • místní přelety: Santiago de Chile – Punta Arenas, Punta Arenas – Puerto Montt, Puerto Montt – Santiago de Chile – Calama, Calama – Santiago de Chile včetně zapsaného zavazadla a letištních tax
 • 11 x ubytování ve 2-lůžkových pokojích, 3* a 4* hotely
 • 9 x snídaně v hotelu (kromě výletu na gejzírová pole, kdy je předpokládaný odjezd z hotelu brzy ráno, snídaně na nás bude čekat po cestě, dále mimo předpokládaný brzký ranní odlet do Patagonie, kdy se snídaně v hotelu nestihne)
 • 4 x oběd
 • Transfery dle programu – doprava privátním minibusem během programu
 • Výlety dle programu (privátní, krom plavby po jezerech, trajekty – zde se jedná o sdílené služby)
 • Vstupné do národních parků a navštívených oblastí
 • Služby odborného průvodce (Josef Rychtar)
 • Služby místních anglicky mluvících průvodců po celou dobu akce
 • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

 • Obědy a večeře, pokud nejsou uvedeny v odstavci „Rozpočet zahrnuje“
 • Spropitné průvodcům, řidičům
 • Útrata osobní povahy (minibary apod.)
 • Cestovní pojištění
 • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit:

 • Příplatek za 1lůžkový pokoj – 30 000 Kč
 • Cestovní pojištění Single Trip Standard s připojištěním s ohledem na nadmoř.výšku na 11 – 17 dní bez spoluúčasti – 2560 Kč
 • Cestovní pojištění Single Trip Standard s připojištěním s ohledem na nadmoř.výšku na 11 – 17 dní bez spoluúčasti – 5 120 Kč  – senior (nad 70 let)
 • Pojištění storna zájezdu – varianta STORNO PLUS (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde ,kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod. Standardní cena pojištění Storna Plus (7% z celkové ceny zájezdu)
 • Ekonomičtější verze pojištění storna zájezdu je varianta STORNO, která zahrnuje možnost stornovat pouze konkrétní důvody vyjmenované v pojistných podmínkách a týkající se striktně osob, které cestují. Standardní cena pojištění Storna (4% z celkové ceny zájezdu)
 • Zvýhodněná cena pojištění storna v případě kombinace s cestovním pojištěním u ERV (5% STORNO PLUS nebo 3% STORNO z celkové ceny zájezdu)

Další informace:

 • Předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 12–14 osob.
 • Zájezd se uskuteční při min. počtu 12 osob. Potvrzení realizace akce obdržíte nejpozději 90 dní před začátkem akce.
 • Do Chile je třeba cestovat s platným cestovním pasem, který má platnost ještě min 90 dní od vstupu.
 • Při vstupu se aktuálně nevyžaduje očkovací průkaz a ani vzhledem k hygienickým a klimatickým podmínkám není žádné očkování vyžadováno, pokud míříte z Evropy.
 • Jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: radka.svobodova@axamittravel.cz, www.axamittravel.cz.